V pořadí šestá generace typu CR-V přináší nejen více vnitřního prostoru, ale také vyšší míru elektrifikace. Vylepšené hybridní ústrojí známé z typu Civic doprovodí plug-in hybridní varianta slibující elektrický dojezd až 82 km.
Honda CR-V je v Evropě velmi populární a je také jedním ze zakladatelů segmentu SUV. První generace spatřila na světlo světa už v polovině 90. let, v současnosti vstupuje na trh v pořadí již šesté vydání. To technicky vychází z platformy, již využívá například typ Civic. Základem prodeje na tuzemském trhu tak bude model e:HEV, představující poněkud netradičně řešené hybridní hnací ústrojí, nicméně Honda poprvé svůj systém dále upravila a přidala k němu také větší akumulátor. Tím vznikl model e:PHEV, tedy plug-in hybridní verze.
O poznání větší
Typ CR-V od roku 1995 postupně rostl a v tomto trendu pokračuje i aktuální novinka. S délkou 4 706 mm přerůstá 5. generaci o 106 mm, rozvor mezigeneračně narostl o 38 mm u modelu s pohonem všech kol a o 39 mm u verzí s pohonem přední nápravy (je to dáno odlišnou geometrií zadní nápravy). Rozchod kol se zvětšil o 10 mm a šířka o 11 mm. Nově byla také zvýšena tuhost karoserie zejména v přední části, plug-in hybridní model dostal ještě navíc další výztuhy do oblasti podlahy, kde je uložen akumulátor tak, aby byl lépe chráněn při bočním nárazu. Oproti minulé generaci je tužší rovněž uložení zadního pomocného rámu, jenž byl současně vyztužen také sám o sobě. Zvětšení karoserie se promítlo také do interiéru. Ve druhé řadě sedadel je v podélném směru o 16 mm více místa a zvětšil se i rozsah nastavení sklonu zadního opěradla. Pozice předních sedadel a jejich výška zůstala nezměněna, volant má nově o 3° menší sklon. Vylepšen byl i výhled z vozu a zástupci Hondy při prezentaci zdůrazňovali snahu zlepšit přehlednost karoserie. Základní uspořádání palubní desky a veškerých ovladačů kopíruje ostatní typy Honda v čele s typem Civic, což znamená snadnou obsluhu většiny funkcí. Kabina je celkově kvalitně zpracovaná a v nižších rychlostech vyniká velmi dobrým odhlučněním. Velikost prostoru pro zavazadla závisí na volbě konkrétního pohonu. Honda CR-V e:HEV má totiž menší, vzduchem chlazený akumulátor uložený pod zavazadlovým prostorem. Základní objem je 587 l (579 l v kombinaci s prémiovým ozvučením Bose). Dosluhující generace nabízela 497 l. Plug-in hybridní CR-V má akumulátor uložen ve stylu elektromobilu pod podlahou v prostoru pod první řadou sedadel. Základní objem zavazadlového prostoru je tedy 617 l a dalších 18 l se ukrývá pod jeho dnem.
Originálně řešené hybridní ústrojí
Jednoznačně nejzajímavějším aspektem nového japonského SUV je ale systém pohonu. Honda v dnešní době sází na originálně řešené hybridní ústrojí, kde spalovací motor většinou plní pouze roli generátoru elektrické energie, ale v případě potřeby se umí propojit s koly a alespoň občas pohánět vůz přímo, ačkoliv systém fakticky nemá převodovku. Ústrojí e:HEV kombinuje režimy od pohonu pouze na elektrickou energii až po společný pohon elektromotorem a spalovacím motorem. Systém užitý pro novou generaci CR-V ale prošel proti typu Civic docela velkými změnami, přestože základní uspořádání je samozřejmě stejné. Základem je dvoulitrový atmosféricky plněný čtyřválec vybavený systémem přímého vstřiku paliva a pracující v Atkinsonově cyklu. Samozřejmostí jsou u něj nejrůznější opatření pro snižování emisí včetně filtru pevných částic. Motor disponuje výkonem 109 kW a vrcholem točivého momentu 186 N.m. Oproti typu Civic je tudíž nepatrně výkonnější (+4 kW) a mírně lepší parametry vykazuje také ve srovnání s minulou generací CR-V. Se spalovací jednotkou opět spolupracují dva elektromotory, kdy jeden funguje jako generátor a druhý slouží pro pohon automobilu. Elektromotory ale doznaly změnu v uložení, již nejsou umístěny za sebou, ale mají paralelní uspořádání. Kromě toho se změnila také jejich konstrukce a tím vzrostl i celkový maximální výkon, jenž vrcholí hodnotou 135 kW (184 k), točivý moment dosahuje 335 N.m. Poháněna je přední náprava, pro e:HEV je dostupný také pohon všech kol řešený klasickou mezinápravovou spojkou, nikoliv dalším elektromotorem. Velmi zajímavou novinkou je přidání jednoho pevného převodu. CR-V je tak první hybridní Hondou, jež nemá jeden stálý převod sloužící pro propojení spalovacího motoru s koly automobilu, nýbrž má tyto převody dva. Díky tomu dostal systém širší možnosti ve využívání spalovacího motoru a vzrostla i maximální rychlost, protože i v nejvyšších rychlostech může být spalovací čtyřválec stále připojen ke kolům (u Civicu je možný přímý pohon jen v rychlostech od 70 do 130 km/h). U plug-in hybridního modelu přibyl režim Tow pro tahání přívěsu, kdy systém preferuje právě pomalejší stálý převod, díky čemuž narostla přípustná hmotnost přívěsu na 1 500 kg. Dva stálé převody ale využívá i varianta e:HEV. Výrazně nižší hmotnost přívěsu u hybridu je dána hlavně možností využívání elektromotoru limitovanou malým akumulátorem. Honda CR-V e:HEV pracuje se vzduchem chlazeným akumulátorem s kapacitou 1,06 kWh a s napětím 266,4 V. Naproti tomu e:PHEV má vodou chlazený akumulátor s kapacitou 17,7 kWh a napětím 347,5 V.
Úsporný plug-in i bez nabíjení
Normovaná spotřeba plug-in hybridu je 0,8 l / 100 km, nicméně Honda uvádí také spotřebu s vybitým akumulátorem, a sice 6,2 l / 100 km. Oproti hybridu jde o nárůst pouze o 0,3 l / 100 km. Podle výrobce má být plug-in hybrid úsporný i tehdy, pokud uživatelé nebudou mít možnost vůz nabíjet. Palubní nabíječka má výkon 6,8 kW a v ideálním případě lze akumulátor nabít na 100 % za 2,5 hodiny. Akumulátor je možné nabíjet také během jízdy, a to díky režimu Charge. Z nuly na 100 % by se měl tímto způsobem dobít zhruba za hodinu. Dalšími režimy, jež se týkají modelu e:PHEV, jsou Save, EV a Auto. Poslední jmenovaný představuje základní možnost. První desítky kilometrů ukázaly citelně živější pohon u provedení e:PHEV proti hybridnímu e:HEV, přestože Honda udává pro obě varianty stejné základní parametry. Je to dáno větší elektrickou pomocí u plug-in hybridu. Nová generace CR-V také ukázala velmi jistý a příjemně komfortní podvozek. Pro úplnost, e:HEV má pasivní tlumiče, jež ale regulují své nastavení ve dvou stupních podle frekvence a velikosti nerovností. Model e:PHEV využívá tlumiče aktivní. /Lukáš Dittrich/