Udržitelné podnikání pomáhá malým a středním firmám uspět. Ohled na životní prostředí je totiž podle dat čím dál důležitější pro jejich zákazníky a klienty. Důležitost udržitelnosti v podnikání si více než jiné uvědomují firmy zapojené do soutěže SME EnterPRIZE, jejíž národní kolo už třetím rokem pořádá Generali Česká pojišťovna. Cílem soutěže SME EnterPRIZE je podpořit a odměnit malé a střední společnosti, které se chovají udržitelně. Letos proběhl třetí ročník národního kola, do kterého se přihlásila stovka malých a středních firem a startupů. Přihlášené firmy a jejich přístup k udržitelnosti posuzovala porota složená ze zástupců akademické sféry, neziskového prostředí a byznysu.
Trojice úspěšných a finále v Bruselu
Ze stovky firem se na 3. místo probojovala společnost Progres Ekotech ze severu Moravy, která z hutních odpadů vyrábí vstupní surovinu, čímž naplňuje ideu cirkulárního hospodaření. „Firma nás zaujala unikátní, patentově chráněnou technologií a zaměřením na odvětví s obrovskou uhlíkovou stopou — hutní průmysl. Odpad z hutí, sléváren a podobných provozů umí proměnit v briketu, která vrací cenné vstupní suroviny zpět do výroby, a ty tak nekončí na skládce. Zároveň je jejich technologie výrazně méně energeticky náročná a má nižší uhlíkovou stopu než jiné alternativy zpracování,“ popisuje předsedkyně poroty soutěže Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica. Na 2. příčce se umístila Biopekárna Zemanka. Ta už 17 let vyrábí sušenky a oplatky z biosurovin. Pekárna je tak pionýrem v oblasti biopotravin u nás a porota ocenila odvahu, se kterou se v Zemance pustili do nového segmentu: cirkulárního potravinářství. Přes legislativní a výrobní překážky se jim podařilo využít pivovarské mláto, zeleninové a ovocné výlisky nebo kávovou sedlinu od řady velkých firem a vytvořit z nich chutné a kvalitní potraviny postavené na cirkulárním principu. Nejvíce pak v soutěži zaujala firma Sonnentor, kterou odborná porota umístila na 1. příčku. Od roku 1992 tato společnost ekologicky zpracovává byliny do čajů a koření. „Sonnentor začínal s prodejem biočajů a koření v době, kdy u nás o ekologickém zemědělství a biopotravinách neměl nikdo ani ponětí. Podařilo se jim vybudovat opravdu ukázkovou firmu, kde se udržitelnost promítá do všech oblastí,“ vysvětluje předsedkyně poroty první místo pro jihomoravskou společnost. Biopekárnu Zemanka pak jako jednu ze tří nejúspěšnějších malých a středních firem vybrala mezinárodní odborná porota soutěže k reprezentaci Česka na celoevropském finále v Bruselu. Na konci listopadu si tam její zástupce převzal ocenění Hrdina udržitelnosti a měl možnost představit svůj udržitelný byznys mezinárodní podnikatelské komunitě.
Čtvrtý ročník soutěže
Už nyní chystá Generali Česká pojišťovna 4. ročník soutěže SME EnterPRIZE. Té se může zúčastnit kdokoliv, kdo podniká v České republice a spadá do kategorie startupů, živnostníků, mikropodniků či oblasti SME, tedy malých či středních podniků. Konkrétními kritérii pro účast v soutěži jsou počet stálých zaměstnanců do 250 lidí a činnost firmy (služby, procesy, technologie, inovace, produkty atd.) podporující udržitelné podnikání s přímými či nepřímými pozitivními dopady na životní prostředí. Informace o soutěži jsou k dispozici na webu SME EnterPRIZE. /www.sme-enterprize.cz/