MAHA, světový lídr v dodávkách dílenského vybavení, uvedla do provozu ve svém sídle společnosti v Haldenwangu robotický svařovací systém, který stanoví nové standardy, pokud jde o flexibilitu. Programy pro více než 150 svařovaných sestav byly vytvořeny po roce intenzivní činnosti. MAHA je jedním z předních světových výrobců zařízení pro testování dílen a vozidel. Společnost založená Winfriedem Rauchem v Allgäu v roce 1969 se rychle rozrostla na světového hráče s více než 1 200 zaměstnanci na celém světě, 150 agenturami a 17 mezinárodními dceřinými společnostmi. V lokalitě Haldenwang vyrábí přibližně 750 zaměstnanců celou škálu dílenského vybavení, od zkušebních stojanů a zvedacích plošin pro vozidla po různé typy zkušebních zařízení pro automobily, užitková vozidla, motorky a vozidla pro zvláštní účely. Workshopy a testovací organizace na celém světě si cení vynikající kvality produktů, které mají skvělou pověst pro svou kvalitu a spolehlivost.
Malé velikosti šarží od 10 do 100 Erich Schmölz, vedoucí oddělení svařování robotů v MAHA, shrnuje, co tento závazek ke kvalitě znamená pro výrobu: „Na robotickém systému musíme vyrábět svařovací sestavy v malých velikostech šarží a v naprosto reprodukovatelné kvalitě. Například u našich zvedacích plošin pro nákladní vozidla, které jsou nabízeny s maximálním užitečným zatížením až 60 t, závisí životnost lidí na správném provedení svarů. Požadavky kladené na výsledky svařování při testování kvality jsou v závislosti na relevantnosti velmi přísné.“ Prémiová kvalita doprovázená maximální flexibilitou – společnost MAHA dosáhla této „kvadratury kruhu“ pomocí systému sváření robotů, který byl navržen a implementován odborníky na svařování Yaskawa, v úzké spolupráci s odborníky společnosti MAHA v systému na klíč, který nyní funguje v Haldenwangu.
Robotický svařovací systém navržený a zabudovaný v balení na klíč „Kompletní buňka je primárně složena ze standardních součástí Yaskawa, přičemž skutečnými zárukami flexibility jsou šestiosý vysokorychlostní svařovací robot Motoman MA2010 s ovladačem DX200 a pětiosý servopohon R2C se dvěma stanicemi pro paralelní svařování a plnění během zpracování.“ zdůrazňuje Roland Hermann, obchodní manažer Yaskawa. To, co vám při prvním pohledu na buňku padne do oka, je cca 15stupňový sklon polohovadla, který obsluze umožňuje jednoduše a ergonomicky umístit a upnout díly na nakládací straně. Výměna přípravků – název přidělený držákům pro jednotlivé varianty komponentů – je také usnadněna tímto designovým trikem, čímž se zkrátí časy přeměňování na pět až deset minut. Pokud se polohovadlo v pracovní oblasti otočí o 180 stupňů, sklon vytvoří zvednutou pracovní polohu pro svařovací robot, který je z tohoto důvodu namontován na podstavci. Další výhodou této polohy je vynikající dostupnost robotu. V kombinaci umožňuje pět NC os polohovacího zařízení R2C a šest os robotů optimálně synchronizovaných s ovladačem DX200 v každém případě dokonale rovnou svařovací polohu.
Off-line programování zvyšuje produktivitu To, co specialista na svařování Schmölz na systému obzvlášť oceňuje, je možnost programování off-line: „Prostřednictvím dat CAD můžeme naprogramovat libovolnou svařovací sestavu off- -line paralelně s provozem, přesně vypočítat doby svařování, určit spojovací sekvence, aby se zajistilo minimální zpoždění, zabránilo kolizím a mnohem více. V našich provozních podmínkách off-line programování výrazně zvyšuje produktivitu.“ V systému jsou často střídavě svařovány dvě různé sestavy – žádný problém s polohovatelnou stanicí. Je však třeba dbát na to, aby doba vložení byla kratší než doba svařování, protože u MAHA je třeba se vyhnout prostojům. Proto se společnost rozhodla pro model Motoman MA2010. Šestiosý robot má pověst, že je odolný a dokáže plnit své úkoly ve vícesměnném provozu nepřetržitě, vždy s požadovanou přesností. Stroj poskytuje procesně spolehlivé výsledky svařování po částech, aniž by se odchýlil od daných tolerancí. Robot má dynamický přístup k práci a zajišťuje maximální výkon. S užitečným zatížením 10 kg má působivý rozsah 2 010 mm.
Spolehlivost a know-how usnadňují rozhodnutí Je samozřejmé, že před investováním do tohoto systému se tvůrci rozhodnutí v MAHA také zabývali produkty jiných výrobců. Ve svých úvahách se však vždy vrátili do Yaskawa. Jedním z faktorů bylo jistě, že svařovací roboty Motoman fungují již v závodě Haldenwang s vysokou spolehlivostí posledních 22 let. Kromě tohoto působivého závazku ke kvalitě však bylo ve prospěch volby mnoho dalších faktorů. Erich Schmölz v kostce uvádí hlavní kritéria: „Yaskawa má neuvěřitelné množství zkušeností a dokáže navrhnout svařovací systémy na klíč přesně podle požadavků zákazníka pomocí mnoha vlastních standardních komponentů. Profitujeme z tohoto know-how, stejně jako z příkladného servisu a jejich spolehlivosti.“ Bezproblémovou integraci svařovacího systému do výroby a bezporuchový provoz od té doby lze považovat za normální.
Špičkový výkon vyžaduje další investice Provozovatelé systému jsou také nadšeni jeho výkonem. Zvláště oceňují vynikající přístupnost velkoryse dimenzované oblasti vložení, která je zajištěna podlahovým skenerem, fotoelektrickými senzory a ochrannými kryty. Zde je dostatek místa pro uložení dílů pomocí vysokozdvižného vozíku nebo auta s čelem. Jednoduché a pohodlné ovládání systému také usnadňuje každodenní práci. To také zahrnuje další štít proti oslnění na polohovadle, čímž se vytvoří zcela uzavřená svařovací oblast. Výkonný odsavač kouře ze svařování zajišťuje, že nedojde ke znečištění vzduchu v dílně. Celkově vzato, vysoká očekávání MAHA kladená na systém byla v praxi zcela splněna. „Tento systém nám umožnil realizovat náš primární cíl: zvýšit flexibilitu svařovacích procesů s malými velikostmi šarží,“ shrnuje Schmölz. www.yaskawa.eu.com