Volkswagen ID.7 na fotografiích i při pohledu na technické údaje působí trochu zdrženlivě, při reálném setkání o to více překvapí. Je nápaditý, funkčně promyšlený a sveze jako žádný jiný (elektrický) Volkswagen. Je zřejmé, že jeho vývoj probíhal s největší pečlivostí.
Již při prvním statickém kontaktu té-měř pětimetrový liftback ID.7 (TT 2023/9) zaujal svým pojetím a zejména provedením interiéru. Dnes je zřejmé, že Volkswagen se částečně poučil z předchozích elektrických typů rodiny ID a místo snahy o jejich odlišení od zbytku výrobního programu se u „čísla 7“ vydal opačnou cestou.
Příjemné prostředí
Jeho interiér je totiž pečlivě zpracovaný, používá vynikající materiály a celkovou atmosférou se vyrovná nové generaci typu Passat. Ukazuje se, že v tomto případě byla snaha o úspory jednoznačně lépe vyvážena s požadavky o vytvoření příjemného prostředí pro řidiče a posádku. Uvedeme k tomu čtyři příklady a jen na okraj zmíníme drobnosti v podobě vícebarevného vnitřního osvětlení nebo objemných úložných prostorů ve dvoupatrovém středovém tunelu. O věnované péči svědčí třeba ventilace. Ta navazuje na legendární luxusní „bezprůvanovou“ klimatizaci Volkswagenu Phaeton tak, že vzduch do kabiny posílá jemně pomocí elektricky ovládaných žaluzií ve ventilačních otvorech. Druhou vlastností je standardně dodávaný barevný dvouúrovňový head-up displej s velkou zobrazovací plochou a funkcí rozšířené reality. Ve spodní části nahrazuje a doplňuje minimalistické přístroje před volantem a do horní vkládá informace asistenčních systémů či navigace, které vždy umístí tak, aby měly správnou interakci s realitou před vozem. Třetí je nejvyšší úroveň ergonomicky certifikovaných sedadel. Kromě vynikajícího tvaru, u něhož máte pocit, že na celá záda a stehna působí mírný, rovnoměrný tlak, nabízí automatickou funkci chytře kombinující vyhřívání a chlazení. Připravena je také masážní funkce s 10 nafukovacími členy v opěradle a dvojicí v sedáku. Jako čtvrtý příklad pečlivého vývoje zmíníme příplatkovou panoramatickou střechu, jež se zneprůhledňuje stiskem tlačítka pomocí vrstvy tekutých krystalů.
Konečně intuitivní ovládání
Při plánování trasy v navigaci, úpravě různých nastavení asistenčních systémů, ale i obecně při obsluze vozu pomocí 15″ dotykového displeje se zdá, že VW s novou soustavou MIB4 konečně navrhl systém, u nějž se nemusíte bát, kam vás jeho zákoutí dovedou. Stačilo použít výkonnější hardware a převzít logiku rozhraní z typu Touareg. Potíže jsou vyřešeny. Horní lišta je vyhrazena rychlému přístupu k aplikacím a nastavením, přičemž vedle je připraveno pět pozic na individuální položky přímé volby, shora se navíc stahují rychlé přístupné zkratky. Dole je naopak lišta pevná, určená pro základní funkce klimatizace a sedadla a také tlačítko rychlého návratu na hlavní obrazovku. Nový infotainment s rychlou odezvou a novou logikou je velkým krokem vpřed.
Nová hnací jednotka i elektronika
Liftback ID.7 je spolu s prodlouženou variantou ID. Buzz nejdelším vozem postaveným na platformě MEB. Jde o první vůz, který přichází s novou generací elektromotoru nabízejícího výkon 210 kW (286 k) a točivý moment 545 N.m (dříve 150 kW / 204 k a 310 N.m). Volkswagen hnací jednotku APP550 navrhl od základu nově jako celek. Samotný elektrický stroj byl posílen efektivnějším poskládáním silnějšího měděného vinutí, které vytváří větší magnetické pole. Odpovídajícím způsobem došlo k zesílení magnetu rotoru. Více výkonu vyžaduje efektivnější chlazení, které je řešeno kombinací vody (vodní plášť statoru) a oleje (rotor). Zajímavou inovací celé jednotky je jednostupňový redukční převod. Nejenže má leštěné třecí plochy, ale nahrazuje elektrické čerpadlo oleje — svým otáčením zajišťuje cirkulaci. Nově vyvinuta byla také výkonová elektronika s měniči, jež variabilně mění frekvenci, je efektivnější a lépe se přizpůsobuje provozní situaci. Současně reguluje celou hnací soustavu i s ohledem na teplotu motoru a akumulátoru. Při uvedení typu ID.7 do prodeje přichází jediná varianta Pro s pohonem zadních kol a akumulátorem o kapacitě 77 kWh. VW již ale oznámila, že připravuje také výkonnější varianty s pohonem všech kol, verze s větším akumulátorem a také vrcholné ID.7 GTX.
Pečlivé naladění
Při jízdě je prvotním dojmem v menších ID modelech nepoznaná kombinace celkové robustnosti, bytelnosti, a přitom lehkosti pohybu. Dlouhý rozvor, nízká stavba a tuhá karoserie zajišťují spolu s pečlivě naladěným podvozkem a pohonem zadních kol zcela přirozené reakce a stabilitu. Testovaný vůz vybavený řízením s mechanicky proměnným převodem vcelku agilně reagoval na pokyny volantem a bylo zřejmé, že zavěšení kol je připraveno poskytnout dostatek mechanického gripu. Naladění podvozku mělo za cíl maximalizovat především neutralitu, nicméně přesto lze vůz v zatáčce přirozeně řídit plynem. Při jeho přidání se ID.7 aktivně, ovšem bez ztráty stability nebo vzniku nedotáčivosti, stočí do vnitřku zatáčky. Nad dynamikou vozu bdí nová generace elektroniky, monitorující pohyby vozu a požadavky řidiče, a podle nich reguluje nejen hnací soustavu, ale také činnost regulačních systémů podvozku a aktivních tlumičů. Podvozek je primárně laděn komfortně, nicméně široký rozsah nastavení aktivních tlumičů dokáže vůz příjemně vyztužit, omezit pohyby karoserie a získat větší kontrolu nad jeho chováním. Ani v nejtvrdším nastavení však neočekávejte přehnaně sportovní projev. Přirozeným limitem jsou v tomto ohledu měkčí silentbloky spojující karoserii s podvozkem. Jejich přínos naopak oceníte ve schopnosti mimořádně účinně odfiltrovat zejména „mikrovibrace“ od povrchu vozovky, takže jízda v ID.7 je nad očekávání hladká a klidná. O kvalitách podvozku Volkswagenu ID.7 svědčí rovněž, že se u něj podařilo minimalizovat vjem typický pro mnoho elektromobilů, kdy na povrchu s delšími vlnami dochází z nutnosti pohltit značnou energii těžkého vozu k disharmonickému vzájemnému ovlivňování odpružení přední a zadní nápravy. U ID.7 je tato vlastnost, projevující se jinak nepříjemným kolébáním kolem příčné osy, mimořádně účinně potlačena.
Vynikající vůz klasické střední třídy
Během testovacích jízd ID.7 překvapil nízkou průměrnou spotřebou, která se pohybovala i při převážně dynamickém stylu jízdy mírně nad 20 kWh / 100 km. Kolegové s lehčí nohou se pohybovali dokonce kolem hodnoty 16 kWh / 100 km. Vzhledem k velikosti vozu se takto příznivé hodnoty ukazují jako výsledek účinnější hnací soustavy a vynikající aerodynamiky s hodnotou cx = 0,23. Volkswagenu se s typem ID.7 podařilo postavit nejen dobrý elektromobil, ale především vynikající vůz klasické střední třídy. Svým charakterem navazuje na Passat, ovšem celkovou kulturou a komfortem jízdy jej nechává za sebou. Má samozřejmě omezení daná vlastnostmi elektrického pohonu, nicméně zejména zásluhou reálně nízké spotřeby se mu je opět podařilo o něco zmenšit. A tak jeho největší slabinou, podobně jako u všech elektromobilů, zůstává jeho cena, kterou jen částečně umazává na zvyklosti značky Volkswagen velmi bohatá výbava. Po prvních testovacích jízdách máme dojem, jako by se Volkswagen s typem ID.7 nesnažil postavit jen další „elektrický“ vůz ve stylu Tesly, ale přinesl na silnice především „dobrý“ automobil své třídy, jen s elektrickým pohonem. A to je obrovská změna k lepšímu. /Petr Hanke/