Digitální továrna je na MS V už tradiční formou prezentací modernizace továren v duchu Průmyslu 4.0. Cílem je zajistit kvalitu, efektivitu a snižování nákladů. Na obdobné cíle se zaměřuje také snímací a měřicí technika, které je pro ostatně pro digitalizaci továren a automatizaci výroby do značné míry nepostradatelná. A konečně měření, kontrolu a zjištění kvality je nutné rovněž digitalizovat a automatizovat, čímž se kruh provázanosti těchto oborů uzavírá.
3D měření pro kontrolu kvality Hexagon Manufacturing Intelligence — F 017 Společnost Hexagon letos připravuje prezentaci několika typů měřicích ramen Absolute Arm. K vidění bude např. skener AS1 pro rychlé skenování dílů bez složitých nastavení a plošný skener RS- -Squared po nejrychlejší skenování velkých ploch. Novinkou v ČR je nejsnáze přenositelný laser tracker Leica Absolute Tracker AT500 a jako součást robotické buňky Leica Absolute Tracker AT960 se skenerem AS1. Pro skenování malých dílů s přísnými tolerancemi bude součástí expozice skener se strukturovaným světlem PrimeScan. Ze stacionárních měřicích strojů návštěvníci uvidí Global S Chrome se skenerem HP-L-10.10 s širokými možnostmi automatizace a integrace do výrobních buněk. Skener kombinuje přesnost a rychlost skenování. Společně se softwarem PC-DMIS ulehčuje přípravu měřicích programů tvarových dílů. Dalším exponátem bude multisenzorový měřicí stroj Optiv M 3.2.2 Vision+ kombinující optické a dotykové měření, který nachází své využití při měření dílů s velmi malými prvky.
Obráběcí nástroje Tungaloy Czech — F 019 O nejnovějších nástrojích firmy Tungaloy se více dočtete na straně 15.
Přístrojové vybavení pro laboratoře, zkušebny i výzkumná pracoviště Labimex CZ — F 030 V sortimentu firmy najdete zkušební komory pro zkoušky korozní, kondenzační, solnou mlhou, klimatické a teplotní komory, komory pro testy IP krytí prachové i ostřikové, dále přístroje pro sluneční simulaci, testery odolnosti materiálů vůči UV záření, laserové granulometry pro měření velikosti částic, analyzátory vlastností sypkých materiálů, přístroje pro zjištění tvaru částic. Na stánku budou k dispozici:
automatická korozní komora německého výrobce Liebisch model S300ATi pro solné testy,
komora pro sluneční simulaci Q Sun XE1SE — tester odolnosti materiálů vůči UV záření pro weathering testy,
přístroje pro testy pohledových a jiných povrchových vlastností německého výrobce BYK pro testy barevných odstínů, lesku, pomerančovitosti povrchu a další,
detektory toxických a hořlavých plynů.
Rentgenová, CT a optická inspekce IMT — F 032 U společnosti IMT Technologies & Solutions budete letos moci narazit na průmyslový rentgen Yxlon Cheetah. Společně s propojením s CT rekonstrukčním softwarem od Volume Graphics bude možné nahlédnout pod pokličku nejen obráběných dílů a zajistit tak dokonalou kvalitu výrobků. Společnost nabízí široké portfolio rentgenových stanic pro testy od nejjemnějších detailů po složité a objemné výrobky a jejich NDT kontrolu touto metodou. Na stánku představí také novinku v portfoliu, a to autonomní optickou inspekci Inspekto S70 pro kontrolu široké škály defektů. Pracuje na bázi algoritmů umělé inteligence, které výrazně urychlují nastavení inspekčních podmínek. Zařízení hledá odchylky od databáze zlatých vzorků a následně na ně upozorňuje. Optickou kontrolu bude na MSV zastupovat také digitální mikroskop Omni 3 od dodavatele Ash, který má zobrazení ve full HD. Dokáže mimo jiné kontrolované výrobky měřit, a to i v ose Z. K dispozici bude zájemcům vysoce odolná průmyslová keramika Doceram, u které bude možné vyzkoušet její odolnost při crash testu. Keramické komponenty se dají využít především jako centrovací prvky, doplňky pro průmyslovou automatizaci a testovací konektory. Digitalizace a inovace Hoffmann Group — F 035 Společnost Hoffmann Group je dodavatelem obráběcí a upínací techniky, ručního nářadí, měřicí techniky, zařízení provozů i osobních ochranných prostředků, věnuje se ovšem také oblasti digitálního servisu. Tento rok pod veletržním heslem „Směr digitalizace a inovace“ představí digitální řešení ze svého sortimentu, které podporují nasměrování do Průmyslu 4.0. Chybět nemohou ani osvědčené produkty a inovace. Představeny budou např. výdejové automaty Holex 24seven a Garant Tool24 zajišťující kontrolovaný výdej zboží a nářadí 24/7. Dalším produktem bude software Connected Manufacturing určený pro digitalizaci výroby a zajištění přehledu o všech nástrojích. Hoffmann Connected Tools je naproti tomu nástrojem pro rychlé a bezchybné zajištění přenosu naměřených dat a jeho bezpečný záznam.
Upínací a uchopovací technika Schunk — F 036 Na ploše 105 m2 společnosti Schunk bude z oblasti upínací techniky k vidění například nové manuální středicí čtyřčelisťové sklíčidlo, nová generace silových svěráků, Tandem3 a novinky firmy Gressel. Z automatizace stojí za zmínku nová paralelní chapadla, dále aplikační sady MTB, které umožňují rychlé a snadné zavedení automatizovaného nakládání strojů. Nebudou chybět ani magnetická chapadla či přírodou inspirovaná chapadla Adheso. Více čtěte na straně 25. Řešení pro obrábění strojů s vysokou přidanou hodnotou Imexim TS — F 041A Společnost Imexim TS je dodavatelem technologických řešení především v segmentu strojírenské výroby. Najdete ji v hale F vedle jejího dlouholetého partnera, společnosti Blaser Swisslube. Představí portfolio velkých CNC obráběcích strojů, zastoupených značkami: Ibarmia, Juaristi, Geminis, Gmtk, Lagun. A představí také čisticí a odmašťovací zařízení od renomovaných výrobců BvL Oberflächentechnik a Teknox. Ve stánku předvede zařízení pro průmyslové čištění dílů médii na bázi vody — košovou pračku Niagara EM 480 s otáčením kolem horizontální osy.
Centrální mazání a systémy pro kolejovou techniku Tribotec — F 044 Český výrobní podnik působící v oblasti dodávek centrálního mazání, centrálních mazacích systémů, mazací techniky, hydrauliky a speciálních systémů pro kolejovou techniku připravil novou řadu mazacích agregátů SAO a SAG s interní elektronickou kartou ve variantě s řídicí automatikou a bez automatiky. Agregáty SAO provedení pro mazací oleje a SAG provedení pro tekuté tuky jsou užívány jako zdroje tlakového maziva pro jednopotrubní centrální mazací systémy. Mazací obvody jsou vybavovány jednopotrubními dávkovači série SKIE, SKIB a SKIC za použití rozvodných kostek SRK. K těmto standardním dávkovačům přibyla nová řada blokových dávkovačů SKID, které jsou již vestavěny do rozvodných kostek, čímž se výrazně snižuje pracnost montáže či servisu.
Měření a indikace Mahr — F 052 Společnost Mahr patří mezi výrobce měřicí techniky. Do Brna přiveze např. měřicí stanici Mar4D PLQ, která může být v závislosti na požadavcích zákazníků vybavena až čtyřmi CNC osami, optickým senzorem a různými taktilními snímači. Stanice má také celou řadu monitorovacích systémů, které kontrolují okolní podmínky, bezpečnost provozu a zajišťují stabilitu procesu při zaznamenávání 3D naměřených hodnot. Díky své speciální konstrukci, ergonomickému designu a aktivní kompenzaci vibrací je Mar4D PLQ optimálně vybaven pro použití přímo ve výrobě. Zaujme rovněž nová generace výškoměrů Digimar 817 CLT navazující na úspěšné modely výškoměrů Mahr. U nového modelu došlo nejen ke zlepšení mechanické konstrukce, prodloužení provozu na jedno nabití baterie, ale také k dalšímu zjednodušení ovládání a obsluhy. Výškoměr se ovládá prostřednictvím barevného 10ʺ panelu s dotekovým ovládáním a operačním systémem Windows. Výškoměr obsluhu intuitivně provádí nastavením i měřicí úlohou, umožňuje ukládání protokolů přímo ve formátu PDF (včetně indikace hodnoty v rámci tolerančního pole), bezdrátové odesílání měřených hodnot do libovolné aplikace (včetně SPC softwaru), popřípadě možnost tisku hodnot. Samozřejmostí je také možnost měření kolmosti a přímosti s přídavným přesným indikátorem, připojení dalšího měřidla (například posuvky nebo mikrometru) prostřednictvím datového kabelu, 2D měření včetně grafického zobrazení měřených prvků i jednoduché sestavení měřicího programu. Předvedeny budou také kompaktní indikátory Millimess 2000 W(i) a 2001 W(i). Díky použití LVDT snímače, uložení měřicího čepu v kuličkovém vedení a ručnímu měřidlu s nejvyšší přesností jsou určeny pro měření úlohy s tolerancemi v mikrometrech (nejmenší chyba je ±0,2 μm). Indikátory umožňují nastavit toleranci a varovné hranice měřeného rozměru.
Přístroje pro výzkum a vývoj Měřicí technika Morava — F 063 Společnost je dodavatelem špičkového přístrojového vybavení pro výzkum, vývoj i kontrolu kvality, vhodné jak pro výzkumná univerzitní pracoviště, tak pro R&D firem. Na své stánku vystaví (mimo jiné) přístroje pro prvkovou analýzu (S1 Titan, CTX a S2 Puma od firmy Bruker), přístroje pro mechanickou analýzu materiálů (univerzální tribometr UMT Tribolab a nanoindentační systém TS 77 Select od firmy Bruker), přístroje pro přípravu vzorků (ruční 15T lis společnosti Specac a tavička xrFuse1 od firmy XRF Scientific) a přístroje pro měření záření a světla (fotometr LMK).
Umělá inteligence pro řešení problémů ve výrobě a logistice InovecTech — F 068 InovecTech představí InOEE — automatizovaného poradce ke každému výrobnímu stroji s podporou state-of-the-art technologie počítačového vidění a umělé inteligence. Řešení integruje užitečné analýzy pro vedení a vyhodnocování zlepšovacích projektů směřujících ke zvyšování utilizace zařízení a prioritizace dalších digitalizačních projektů podle návratnosti. Okamžitě detekuje strojové cykly, podle charakteristik stroje navrhne standardní čas cyklu, zanalyzuje OEE v reálném čase, a klasifikuje ztráty tak, aby bylo možné zajistit jejich snížení. Je společným zdrojem dat pro všechny typy zařízení (lisy, NC, roboty, jeřáby atd.), stavu zásob, přičemž zahrnuje obrazový záznam stroje a materiálu pro další analýzy nebo referenci. Díky těmto datům umožňuje snadno určit kořenovou příčinu ztrát a ověřit, nakolik korektivní akce uspěly.
Služby v oblasti testování materiálů TestForce — F 078 Společnost poskytuje zákazníkům služby v oblasti testování materiálu za pomoci dodávek produktů, odborné podpory a servisu, včetně zpracování řešení na míru. Disponuje širokým sortimentem zařízení pro zkušebnictví. Na letošním veletrhu v rámci expozice prakticky představí následující zařízení:
Instron 34SC-5 — jednosloupový elektromechanický stroj v prodloužené variantě, doplněný softwarem Bluehill Universal v plně dotykové variantě a vybavený pneumatickými čelistmi Instron včetně inovovaného systému automatického Air-kitu a novou generací bezkontaktního extensometru AVE2 s rozšířením snímkováním a kombinovaný s DIC analýzou,
Instron MF20 — zařízení pro měření toku taveniny,
Instron 34SC-1 — jednosloupový elektromechanický stroj v základní variantě, doplněný softwarem Bluehill Universal v plně dotykové variantě. Dále budou k dispozici a odzkoušení všechny softwary společnosti Instron — řady Bluehill Universal pro statické zkoušky, Bluehill Impact pro zkoušky rázové, Bluehill Vicat pro zkoušky Vicat a HDT, Bluehill Fracture pro zkoušky lomové mechaniky a WaveMatrix 2 pro zkoušky dynamické.
Řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu Siemens — F 101 Prezentace společnosti Siemens s názvem „Flexibilní, odolná a energeticky úsporná výroba“ je součástí expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Představí např. systém Simatic Energy Manager pro řízení hospodaření s energiemi, který dokáže podrobně vizualizovat toky energie, údaje a identifikovat případné příčiny změn. Umožňuje vyhodnotit energetickou účinnost zařízení, optimalizovat nákupy energií a ukázat, kde je možné až 30 % energie ušetřit, a snížit tak i množství emisí CO2. Úspory slibuje také webová aplikace Sina- Save, která umí spočítat návratnost investice do energeticky efektivnějšího elektromotoru nebo celého pohonu ve spojení motoru s frekvenčním měničem a dalšími regulačními prvky. Nebude chybět ani řešení, které umí s využitím digitálního dvojčete upravovat výrobní řetězec tak, aby si poradil se změnami komponentů, materiálů i požadavků zákazníků. Výhody a přínosy digitálního dvojčete výroby Siemens ukáže s pomocí aplikace Run My Virtual Machine v živém přenosu z výroby.
Bezpečnostní systém s umělou inteligencí Invanta — F 106 Firma Invanta uvedla na trh bezpečnostní systém se schopností rozpoznat nebezpečné situace v okolí průmyslových strojů s okamžitou reakcí s využitím pokročilých modelů umělé inteligence se strojovým učením pro použití v průmyslu. Systém lze využít pro tyto scénáře: robotická bezpečnost, vysokonapěťové testování, rozpoznání přítomnosti ochranných pomůcek, autorizace obličeje, identifikace pádu nebo omdlení a další. Na stánku firma představí nejběžnější scénáře z průmyslového provozu, a jak vypadá a funguje samotný systém.
Podpora digitální transformace Pantek (CS) — F 119 Firma je autorizovaným distributorem a po-skytovatelem komplexní technické podpory celosvětově rozšířeného softwaru Aveva (dříve Wonderware) pro průmyslovou automatizaci. V Digitální továrně 2.0 v pavilonu F letos představí kompletní portfolio od vizualizačního softwaru pro monitoring a řízení technologických procesů až po softwarové produkty pro prediktivní údržbu. Společnost dále zastupuje německého výrobce softwaru pro správu a zálohování verzí softwarových programů Auvesy-MDT.
Monitoring a diagnostika pro efektivní průmysl 4dot — F 121 Technologie 4dot vznikla se zaměřením na vytváření moderního a efektivního průmyslu založeného na datech a cílených zásazích do strojů a výrobních procesů. Její prezentace bude určena pro firmy působící v tváření za tepla i studena, metalurgii, obrábění, přesném broušení a uživatele pomaloběžných ložisek. Z hlediska profesí se zaměří na prezentace určené technologům, údržbářům, vedoucím výroby a jakosti, ale i nejvyššímu vedení a finančním ředitelům, kteří hledají v době zvyšujících se nákladů nové úspory. Návštěvníci se na stánku budou moci seznámit s technickou diagnostikou ložisek, rámů a základů strojů, vůlí lisů a nástrojů. V rámci technologického monitoringu se pak prezentace zaměří na integritu povrchu broušených dílů, geometrii broušených dílů a měření sil, opotřebení nástroje, teplot a tuhost uložení nástrojů.
Informační systémy pro firmy všech velikostí Abra Software – F 125 Informační systém ABRA pokrývá všechny firemní oblasti od nákupu, prodeje, skladu, CRM přes mzdy a účetnictví až po moderní výrobu. Společnost Abra Software se dlouhodobě zabývá softwarovou automatizací výrobních procesů, podobně jako firma Flores Software, se kterou se spojila počátkem letošního roku. Jejich tým kvalifikovaných profesionálů je připraven se na výstavišti podělit o praktické zkušenosti s digitalizací výroby a dalších firemních oblastí. Prezentovat bude především úspěšnou aplikaci Průmysl 4.0 u výrobce elektroniky Elko EP, praktické příklady efektivní digitalizace firemních procesů a možnosti automatizace firmy.
Řízení a evidence zásob ve výrobě a skladech v reálném čase Bossard – F128 Součástí letošního projektu Digitální továrna 2.0 se stane expozice společnosti Bossard, která se od svého založení v roce 1831 zabývá dodávkami spojovacích materiálů, jejich vývojem a logistikou. V posledních několika letech ovšem přichází s celou řadou chytrých řešení zapadajících do konceptu Průmysl 4.0. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představí systémy, které spadají do oblasti inteligentní logistiky: Smart- Bin Cloud, SmartLabel Cloud a Smart Factory Assembly. SmartBin Cloud je plně automatizovaný váhový systém, který fyzicky eviduje stav zásob na dané pozici a poskytuje tak plnou kontrolu zásobovacího cyklu v rámci interní či externí logistiky. Je vybaven třemi elektronickými senzory: váhovým, polohovacím a nově i pohybovým. Pohybový senzor detekuje odběr či doplnění komponentů z/do boxu. Informace o stavu zásob jsou pro uvedené pracoviště k dispozici v reálném čase. Systém dále umí zaslat objednávku k doplnění zásob v případě poklesu hladiny pod předem stanovenou hodnotu v boxu. Inovovaný systém Smartlabel Cloud spadá do kategorie logistických technologií typu all-in-one. Jde o poloautomatický objednávací systém s vlastním elektronickým displejem velikosti 2,6ʺ, LED signalizací a technologií Pick-To-Light. Pokud v místě spotřeby nebo ve skladu potřebuje obsluha doplnit položky do boxu, stiskne na Smartlabel Cloudu objednávací tlačítko a v reálném čase vidí celý průběh objednávky položky včetně termínu dodání. Jakmile je položka dodána do boxu, stiskne jen potvrzovací tlačítko. Dále společnost představí technologii Smart Factory Assembly. Jde o službu, která pomocí interaktivní pracovní stanice vede operátora průběhem celého montážního procesu. To vše pomocí chytrých nástrojů a zpětné kontroly výrobních kroků. Celková montáž je tak propojena do harmonizovaného procesu s cílem zajistit efektivnější výrobní výsledek.
Rozšířená realita pro podporu prodeje CLDXR.com – F 133 Softwarová společnost z Brna se zaměřuje převážně na rozšířenou realitu (AR) a její využití pro podporu prodeje a vylepšenou technickou dokumentaci. Na MSV předvede svou WebAR platformu CLDXR, která umožní firmám prezentovat jejich produkty kdekoli a kdykoli prostřednictvím realistických 3D modelů umístěných do reálného světa pouze prostřednictvím internetu a chytrých telefonů nebo tabletů. Modely mohou být statické nebo animované a mohou být namodelovány 3D výtvarníky z CLDXR nebo ve vlastní produkci.
Chytré brýle a rozšířená realita pro průmysl Ayes – F 134 Firma se specializuje na dodávku chytrých brýlí a využití rozšířené reality při digitalizaci průmyslové výroby. Poskytuje nejen široký výběr hardwarových a softwarových řešení, ale především servis, poradenství a navazující služby, jako je vývoj obsahu pro chytré brýle nebo 3D vizualizace dat. Chytré brýle s rozšířenou nebo smíšenou realitou se stávají každodenním pracovním nástrojem, který zaměstnancům uvolňuje ruce pro práci a umožňuje prohlížet či sdílet informace v reálném čase. Přinášejí nové možnosti operátorům, technikům údržby a servisu v terénu a zvyšují produktivitu, kvalitu a bezpečnost práce. Výběr správných brýlí se však odvíjí od prostředí, použití a preferencí uživatelů, je tedy závislý na celé řadě kritérií, která je nutné posoudit. Chytré brýle musí například splňovat nároky na práci v průmyslových podmínkách (odolnost proti hluku, prachu, teplotním změnám aj.). Celkový výkon chytrých brýlí záleží na více aspektech, ovlivňuje jej například životnost baterie, rozlišení kamery, výkon zvuku, ovládání, operační systém aj. Přijetí této technologie a finální úspěch jejího nasazení ovlivňuje také komfort při nošení po celou dobu směny a kompatibilnost s ochrannými pracovními pomůckami. Proto nebude na zdejším stánku chybět pestrá paleta těchto moderních pomůcek. Zajímá vás, jak se brýle ovládají nebo jak vypadají 3D vizualizace dat? Přijďte si vyzkoušet nejrůznější značky brýlí na vlastní kůži. K dispozici budou modely značek RealWear, Microsoft HoloLens, Vuzix, Google Glass, Oculus i další.
Pokročilá vibrodiagnostika MySCADA – F 137 MySCADA je ryze česká firma zabývající se vizualizací průmyslových procesů. Její SCADA/ HMI řešení je univerzální pro všechna průmyslová odvětví. Moderní vizualizace umožní získat okamžitý přehled o výrobě, získat relevantní data a možnost jednoduché analýzy těchto dat pro okamžité zvýšení efektivity při zachování (či snížení) nákladů. Z dlouhodobého hlediska pomáhá vizualizace k optimalizaci výrobních/automatizovaných procesů. V rámci svého systému prediktivní údržby firma odprezentuje nový produkt MyCMS, který slouží k detekci a predikci závad na strojních zařízení pomocí pokročilé vibrodiagnostiky. /red/