Výdaje na cloudové služby vlivem pandemie covidu-19 překračují rozpočty. Roste zájem také o dříve méně známé formy služeb, jako je například CaaS. Výsledky studie 2020 State of the Cloud Report společností Flexera a RightScale připravené společností Flexera a zaměřené na využívání cloudových služeb potvrzují rostoucí zájem o IT poskytované ve formě služeb. Zpráva zkoumá názory 750 globálních uživatelů s rozhodovací pravomocí a uživatelů cloudu ohledně veřejných, soukromých a kombinovaných cloudových služeb. „Průzkum zachycuje, nakolik organizace směřují do cloudu,“ řekl Jim Ryan, prezident a generální ředitel společnosti Flexera. „Tato cesta je dnes pro podniky ještě důležitější, protože čelíme bezprecedentním provozním dopadům pandemie covidu-19. Zaměstnanci pracují z domova a více obchodních interakcí probíhá digitálně,“ pokračuje Ryan. „Více než polovina respondentů uvedla, že kvůli pandemii bude jejich využití cloudu vyšší, než bylo původně plánováno na začátku roku. Společnosti plánují migrovat více služeb do cloudu a často už přitom překračují původní vyčleněné rozpočty. Budou se tedy muset zaměřit na optimalizaci pracovní zátěže související s migrací, kromě správy nákladů a správy, aby byla zajištěna provozní efektivita.“
Proč jít do cloudu
Platformy služeb cloud computingu se staly nezbytnou komoditou pro téměř každé podnikání. Výrazný nárůst množství shromážděných dat, jejich vyšší nároky a rostoucí význam ochrany osobních údajů vedou čím dál více společností k rozhodnutí využívat služeb cloud computingu, které jsou povětšinou bezpečnější, robustnější a snadno přístupné odkudkoliv a kdykoliv. Právě bezpečnost přitom byla a mnohde dosud je největší brzdou přechodu firem do cloudu. Manažeři se totiž často obávají posílat důležitá data mimo firmu, kde mají falešný pocit většího bezpečí. Kvalitní certifikovaná datová centra přitom mohou zajistit v mnoha ohledech bezpečnost, jaké by v podnikovém prostředí bylo možné dosáhnout jen za nesmírně vysokých investic.
Kontejnery na vzestupu
Existuje mnoho různých typů platforem věnovaných různým účelům cloud computingu, z nichž nejznámějšími a nejvíce užívanými jsou software jako služba (SaaS), infrastruktura jako služba (IaaS) a platforma jako služba (PaaS). Nejen z výše uvedené analýzy však vyplývá, že v poslední době je na vzestupu i méně známá platforma nazvaná kontejner jako služba (CaaS). Ta doposud nebyla příliš považována za jeden z klíčových modelů služeb. CaaS je považován za cloudovou službu, která je mezi infrastrukturou jako službou (IaaS) a platformou jako službou (PaaS). Dokonce je často uváděna jako podmnožina IaaS s tím, že místo použití virtuálního počítače se kontejner používá jako základní prostředek pro CaaS. Vývojáři sof twaru se spoléhají na CaaS při vytváření bezpečných a snadno škálovatelných kontejnerových aplikací pomocí místních datových center nebo přes cloud. Jedním z nejlepších příkladů CaaS je Microsoft Azure. Kontejnery zvolna vytlačují klasická virtualizovaná prostředí s hypervisory, protože mj. umožňují velmi pružný přesun úloh mezi různými prostředími on-premise i cloudu a standardizaci podnikových aplikací. Efektní budování kontejnerů ale stále vyžaduje značnou zkušenost, je třeba provést implementaci a konfiguraci, zajistit bezpečnost, ladit výkon a odolnost proti selhání. To vše může formou služby nabídnout i poskytovatel cloudu. Výhody pro podnik jsou přitom podobné, jako když se formou cloudu provozuje databáze, ostatně i výše zmíněné požadavky se prakticky stejně tak týkají i DbaaS (tedy databáze jako služba). Oproti tomu PaaS je cloud-computingový model, který pomáhá vývojářům softwaru dodávat softwarové a hardwarové nástroje potřebné pro vývoj aplikací. Uživatelé nemusí instalovat hardware a software pro vývoj ani provoz aplikace, protože poskytovatel PaaS se stará o hosting softwaru a hardwaru na jejich infrastruktuře. Jedním z nejlepších příkladů PaaS je Google App Engine. /mim/