Nový Renault Scénic je derivátem elektrického Mégane E-Tech. Jde o první rodinný elektromobil značky. Vyniká prostornou karoserií a velmi lehkou stavbou. Scénic je druhým typem značky Renault postaveným na platformě CMF-EV koncernu Renault-Nissan. Navazuje na hatchback Mégane E-Tech (viz TT 2022/6), jenž v předloňském ročníku volby evropského Vozu roku (Car of the Year) skončil s těsným odstupem hned za vítězným vozem Kia EV6. Maskované prototypy jsme zkoušeli již loni v září v Dánsku, předsériové vozy bez maskování pak důkladněji v polovině listopadu v okolí okruhu CERAM v Mortefontaine u Paříže. Přiložené snímky pocházejí právě odtamtud. Ačkoli je příbuznost Scénicu s Méganem E-Tech zjevná, ukázalo se, že v několika ohledech jde o další citelný pokrok. Zkoušeli jsme výhradně verze s větším akumulátorem, a tedy i s výkonnějším motorem.
Větší, „chytřejší“ a ekologičtější
Rozvor a rozchod narostl o 100 mm, délka o 270 mm a výška jen o 66 mm. Základní objem zavazadlového prostoru konstruktéři zvětšili o citelných 156 l v základním uspořádání a rovněž prostor pro posádku působí vzdušnějším dojmem. Obestavěný prostor je využit skutečně beze zbytku a interiér je plný důmyslných schránek na drobnosti (v součtu nabízí objem 38,7 l!). Čalounické a obkladové materiály potěší dojmem kvality a útulnosti, řidič však ještě více ocení multimediální systém s integrovaným systémem Google. Ovládáte jej skoro jako v mobilním telefonu a díky trvalému připojení k internetu i se všemi onlinovými funkcemi. Na ty se spoléhá rovněž navigační systém, jenž tak dokáže naplánovat trasu podle skutečné situace v reálném čase. Zároveň v závislosti na předvolbách řidiče navrhne vhodné zastávky pro nabíjení a před jejich zahájením samočinně upraví teplotu akumulátoru tak, aby bylo zdržení co nejkratší. Scénic je vyroben z 24 % recyklovaných a až z 90 % recyklovatelných materiálů. Jeho hmotnost proti vozu Mégane E-Tech nabyla přibližně o 100 kg, nicméně i tak patří k nejlehčím elektromobilům této velikosti. S menším akumulátorem váží 1 730 kg, s větším 1 850 kg.
Se solidními jízdními vlastnostmi i dojezdem
Akumulátor NMC má upravenou konstrukci, takže nabízí například o 6 % větší energetickou hustotu než ten v Mégane E-Tech. V případě volby 60kWh kapacity je zdroj kombinován s elektromotorem o výkonu 125 kW (170 k), zatímco 87kWh verze disponuje elektromotorem s výkonem až 160 kW (218 k). Spotřeba elektřiny proti Mégane E-Tech narostla asi o 0,5 kWh / / 100 km. Důležitý je však dojezd na jedno nabití, jenž má podle hodnot WLTP činit 430 km, resp. 625 km. Nám při testech v Mortefontaine plně nabité vozy ukazovaly okolo 530 km, což sice je o 100 km méně, ale jde již o skutečně použitelný dojezd, jenž se navíc při běžné jízdě zkracuje plynule, nikoli skokově. Novinka přijíždí bohužel opět výhradně s předním pohonem, což bude Scénicu nejspíš komplikovat pozici na stěžejních trzích na severu Evropy. U Mégane E-Tech jsme nejvíce kritizovali slabou trakci vnitřního kola při výjezdu ze zatáčky. Scénic je na tom díky úpravám podvozku a jinak uloženému akumulátoru citelně lépe než Mégane, nicméně při razantním zrychlování na kluzkém povrchu je znát, že si s tímto problémem elektronika stále úplně neporadí. Je to škoda, protože jinak je jízda s vozem mimořádně příjemná, a dokáže být i dynamická. Podvozek může být díky nízké hmotnosti vláčný, kola neodskakují a závěsy kol pracují a účinně pohlcují veškeré nerovnosti. Scénic je vždy snadno ovladatelný, kvalitně odhlučněný a jaksi klidný a vyrovnaný, na čemž se podílí i dlouhý rozvor. Ocenili jsme znamenitou směrovou stabilitu, kterou nerozhodily ani vyjeté koleje plné vody. Vrozená nedotáčivost se začne projevovat zejména při akceleraci v zatáčce. Řízení je přesné a pohotové, i přes značný rejd předních kol je mezi krajními polohami volantu méně než 2,4 otáčky. Nový Renault Scénic je originální a promyšlený elektromobil. Na kompaktním půdorysu nabízí prostorný a praktický interiér, velmi solidní dojezd nejen na papíře a dobré jízdní vlastnosti dané nízkou hmotností a pečlivým naladěním podvozku. Přesto je i zde stále prostor na zlepšení. Třeba sedák u řidiče nelze ani v nejvyšší výbavě regulovat ve sklonu a kvůli akumulátoru sedí posádka na zadních sedadlech s koleny poněkud u brady.
/Jiří Duchoň/