Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) mohou prodloužit současnou strategii ropných škrtů až do konce roku 2022, jak prohlásili na společné tiskové konferenci saúdský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán a ruský vicepremiér Alexander Novak. Rovněž vyhlížejí novou bilaterální spolupráci.
Projev jednoty mezi největšími producenty OPEC+ přišel poté, co ruský vicepremiér Novak přicestoval do Rijádu na osobní setkání s princem Abdulazizem, což se stává jen výjimečně. „Dohoda OPEC+ je už s námi takřka 9 měsíců a bude pokračovat do dubna 2022. Může být ale prodloužena až do konce roku 2022,“ prohlásil saúdský princ na tiskové konferenci konané v prosinci 2020. Společně s nově jmenovaným ruským vicepremiérem Novakem představili jednotný postoj k dění na ropném trhu teprve dva týdny poté, co společenství OPEC+ vedlo náročné vyjednávání ohledně nastavení produkčních škrtů, které skončilo kompromisní dohodou. Kompromisní dohoda spočívala v tom, že přestože některé členské státy nechtěly zvýšit produkci skupiny, respektive chtěly zachovat aktuální produkční škrty, produkce skupiny OPEC+ se zvýší počátkem roku 2021 o 500 tisíc barelů ropy za den, ovšem výše škrtů bude na měsíční bázi přezkoumávána a doporučována ministerským monitorovacím výborem (JMMC) podle aktuální situace na trhu. Může se tedy zvýšit i snížit. Skupina OPEC+ sice nemá na trhu dominantní postavení jako před několika desítkami let, největším světovým producentem ropy jsou USA, ale její vliv rozhodně není nezanedbatelný. Motivace udržet cenu ropy po loňském roce na vyšší úrovni bude také vysoká, protože řada států, především Rusko a Saúdská Arábie, se potýkají s velmi nepříjemnými propady příjmů státního rozpočtu.
Soulad ve strategii Jak podotýká zahraniční portál S&P Global Platts, rozpory mezi Saúdskou Arábií a Ruskem ohledně produkční politiky z počátku loňského roku ohrozily fungování aliance OPEC+ a způsobily světovým producentům značné ztráty před tím, než bylo dosaženo dohody a OPEC+ svou produkci snížil. Nyní to ale vypadá, že státy našly společnou řeč. „Tak velký počet států účastnících se jednání znamená mnoho rozdílných pohledů. Naše kooperace bude pokračovat, i když nebude potřeba žádné akce,“ uvedl na konferenci Novak. Další setkání aliance OPEC+ proběhne v lednu 2021 a předcházet mu má zasedání JMMC, kterému mají společně předsedat právě Saúdská Arábie a Rusko. „Situace na trhu je extrémně nejistá a poptávku musíme měsíčně monitorovat, předchozí oživení bylo stabilnější. Musíme se setkávat častěji,“ vysvětluje Novak. Rusko a Saúdská Arábie se dále dohodly na novém plánu spolupráce, který má být podepsán v první polovině letošního roku. Seznam 30 společných projektů o celkové hodnotě 2,5 miliardy USD, který zahrnuje iniciativy v oblasti ropy, zemního plynu nebo jaderné energie, se navíc může dále rozrůst. /jj/