Cílem majitelů i manažerů firem je nastavit maximálně efektivní proces. Nejen proces výroby, ale nejlépe všechny procesy ve firmě. Plýtvání se vyskytuje prakticky ve všech firmách, a to v různých podobách. Klíčem k úspěchu je plýtvání identifikovat, uvědomit si ho a umět s ním pracovat.
Dokonalý zaměstnanec pracuje během své směny vždy na 100 %, stejně tak stroj — ten navíc pracuje, pokud možno, nepřetržitě. Při výrobě optimálně nevzniká žádný prořez ani odpad nebo jiné vedlejší náklady. To vše samozřejmě může platit jen v ideálních podmínkách, podobně jako výpočty v hodinách fyziky na základní škole. V reálném provozu se ovšem s takovými podmínkami nesetkáme. A pokud ano, je otázka, na jak dlouho je tento přístup udržitelný. Plýtvání bychom se proto neměli snažit odstranit, ale minimalizovat na nezbytně nutné minimum. Pro tento účel ale potřebujeme vědět, kde a proč vzniká a kolik nás to stojí.
Vyrábím, prodávám, vydělávám, co tedy mám hledat?
Osobně vnímám plýtvání jako příležitost k posunu celé firmy kupředu. Hledejme tedy příležitost, jak současný stav zlepšit. Jedna věc je mít povědomí o plýtvání a věc druhá je umět ho odhalit. Když už víme, kde nám to uniká, je žádoucí tyto ztráty umět vyčíslit. Potenciál, který se skrývá právě v odhalení neefektivních procesů, je obrovský, ovšem může zpočátku znamenat nemalé investice nesoucí jistá rizika. Stejně tak se ale jedná o příležitost objevit něco nového a rozšířit tak svůj rozhled. ERP (enterprise resource planning) systém má v této problematice velmi široký potenciál. Ať už se firma rozhodne informační systém implementovat z jakéhokoli důvodu, je právě tato chvíle vhodná pro komplexní analýzu procesů a zjištění, které z nich jsou více nebo méně efektivní, kde peníze nejsou tolik rentabilní jako jinde a proč.
Základem jsou čistá data
Každý ERP systém pracuje s daty, která do něj někdo nebo něco vloží. V případě zadávání dat uživateli je dobré, aby byli tito uživatelé se systémem řádně seznámeni. Zní to jako banalita? Možná ano, ale nevěřili byste, kolika firmám už toto zjištění dokázalo ušetřit nemalé náklady. K2 si obecně na tomto kroku dává dost záležet. Předchází se tak zbytečným problémům a dotazům. Přidanou hodnotou pro zákazníka je, že uživatelé pracují v K2 rychle a efektivně, současně vnášejí do systému správná data, na jejichž základě je reálné odhalovat plýtvání. K2 navíc obsahuje mnoho různých pohledů na vložená data. Metodika, jakým způsobem se data budou zpracovávat, je už individuální.
Sbírat, sledovat a vyhodnocovat
Nejlepší je sledování všech klíčových indikátorů prostřednictvím časové osy, kde jsme schopni jednoduše a přehledně data porovnávat. Ideálním nástrojem je OLAP (online analytical processing) umožňující pohlížet na velké množství dat v globálním měřítku. Jedním z několika typů plýtvání jsou zásoby a nadvýroba. Jinými slovy nakupuji nebo vyrábím větší množství, než je potřeba. Tento ukazatel lze sledovat právě v OLAP, kde je obvykle velké množství dat zpracované za dlouhé období v přehledných pohledech, a to včetně souvislostí. Pokud má hodnota skladu stoupající trend a ostatní KPI (key performance indicators) — například tržby — tento trend nekopírují (stagnují), je potřeba se věnovat právě tomu, proč mi rostou zásoby. Souvislost s růstem stavu na skladech může mít například výkyv poptávky. Pokud poptávka po vybraných produktech klesá, není třeba tolik objednávat a vyrábět. Flexibilita a JIT (just in time) — objednávejte právě tolik, kolik na dané období potřebujete nebo nejspíš budete potřebovat. K2 nabízí objednávkový systém, který vám zaručí, že objednáte optimální množství materiálu na termín, kdy ho budete potřebovat. Jedním z hlavních problémů výrobních firem bývá míra a vývoj reklamací. To lze opět sledovat z globálního hlediska a díky správně zaneseným příčinám máte jednoduchý přehled, proč reklamace/defekt (tedy plýtvání) vzniká a kde. K2 nabízí také možnost vytvoření jednoduché kontingenční tabulky, včetně grafů, prakticky nad jakýmkoli modulem. Potřebujete vyhodnotit efektivitu výroby na vaší dílně? Jednoduše spustíte předdefinovanou kontingenční tabulku nad filtrovanými daty za určité — obvykle kratší — období a vidíte například využití časového fondu nebo objem shodných a neshodných kusů v čase. Zde může vznikat podnět pro odhalení plýtvání výroby zmetků, vývoj neproduktivních časů strojů a pracovníků, což má přímý vliv na objem a kvalitu produkce.
MES — tvrdá online data z výroby
Čím dál častěji se setkávám s KPI nazývaným OEE (overall equipment effectiveness — celková efektivita zařízení). Tento indikátor je součinem dostupnosti (podíl skutečných a plánovaných časů výroby), výkonu (podíl skutečného objemu produkce s normou) a kvality vyrobených kusů. Výsledkem je číslo, které značí, na kolik procent je daná výroba efektivní. Z praxe jistě víte, že pokud se OEE rovná nebo je větší než 80 %, jde o úspěch. Právě MES (manufacturing execution system — výrobní informační systém), na který se umí K2 napojit, je v tomto ohledu výborným nástrojem. Tvrdá data a automatické vyobrazení tohoto ukazatele představují objektivní podklad pro hledání a následnou minimalizaci plýtvání. Z procesního hlediska, pokud se dlouhodobě nedaří dostat OEE na požadovanou hodnotu, je dobré začít pátrat po plýtvání právě ve výrobě. Například, když evidujeme vysokou zmetkovitosti, je třeba se zaměřit na detailní postup při práci pracovníka nebo provést kontrolu stroje. Čekání na materiál zase může ovlivňovat výkon stroje, tzn. že nevyrábí takové množství, jaké by mohl. Příčiny mohou být různé: například rozestavení strojů nebo špatně promyšlené plánování výroby. Příčin a dopadů na jednotlivé oblasti je mnoho, je třeba se jimi detailně zabývat a K2 vám nabídne spolu se systémem MES dostatečné množství dat. Optimální plán výroby je podle mě takový, který navrhl systém a zkoordinoval zkušený plánovač. Ani nejlepší APS (advanced planning and scheduling) nemůže plně nahradit zkušeného člověka, který navrženému plánu dá jakýsi lidský rozměr. Bylo by škoda nevyužít lidský potenciál, který se ve vašich zaměstnancích skrývá — ne vše lze nahradit systémem. /Daniel Vitásek www.k2.cz/