V dnešním dynamickém podnikatelském prostředí je klíčové nejen udržovat vysokou kvalitu produktů a služeb, ale také neustále inovovat a přizpůsobovat se novým technologiím. Připravovaná publikace Hospodářské komory ČR a České společnosti pro jakost Budoucnost systémů managementu nabízí průřezovou informaci o systémech managementu podle norem ISO a jejich významu pro moderní organizace.
Požadavky na kvalitu jsou často určovány zákazníky, kteří oceňují produktové certifikace jako záruku vysoké kvality. Obchodní partneři zase vyžadují systémové certifikace, které potvrzují, že organizace má zavedené efektivní a spolehlivé procesy. Od prvního dne podnikání je nezbytné dbát na efektivnost procesů a hledání cest jejich zlepšování. Při určité velikosti organizace, kdy narůstá počet činností a procesů, je vhodné nastavit pravidla jejího řízení. Více než jeden milion organizací po celém světě využívá procesní řízení podle ISO 9001. Efektivní řízení procesů a neustálé zlepšování jsou nezbytné pro dlouhodobý úspěch. Postačuje to? Založení úspěšné organizace je postaveno na jejím organickém růstu, kdy podnikatelé řeší strategické směřování i celkový kontext svého podnikání. Porozumění zásadám správné praxe a využití mezinárodních standardů organizačního rozvoje je klíčové pro trvale udržitelné podnikání. Vhodným nástrojem je certifikace systému řízení. Norma ISO 9001 prošlapává a ukazuje cestu, zjednodušuje start firmy začínajícím i mírně pokročilým podnikatelům, nastaví kulturu kvality. Certifikace v tomto případě plní roli ověření praktického používání systému řízení třetí stranou. Existuje řada dalších norem, které podnikatelům umožňují osvojit si přístupy v různých oblastech, jako je péče o životní prostředí ISO 14001 nebo ochrana zdraví a bezpečnost pracovníků ISO 45001. Tyto tradiční systémy využívají statisíce organizací po celém světě.
Nové možnosti certifikace
Možnosti certifikace se neustále rozšiřují. Zvyšování funkčnosti stávajících zavedených systémů dle norem ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001 s důrazem na globální řízení rizik. Aktuální normy, jako je řízení bezpečnosti informací ISO 27001 nebo řízení rizik a zajištění kontinuity podnikání ISO 22301, poskytují obchodním partnerům ujištění o bezpečném provozování dat a udržení kontinuity podnikání. Digitalizace procesů a ochrana soukromí podle ISO 27701 jsou dalšími důležitými aspekty zodpovědného nakládání s daty a údaji. Možnosti hlubší integrace systémů managementu spočívají v neustálém zlepšování podnikatelských procesů, inovacích podle ISO 56001 a ISO 37001 pro vypořádání se s korupcí a/nebo ISO 37301 pro zajištění souladu s právními předpisy. Udržitelné podnikání bude zaměřeno na minimalizaci rizik a ochranu dobré pověsti. Umělá inteligence a integrace ISO 42001 do podnikového systému řízení budou hrát stále větší roli.
Přísnější přístup k odpovědnému nakládání s informacemi
Norma ISO 42001 pro potřeby řízení umělé inteligence (AI) se od jiných liší přísnějším přístupem k odpovědnému nakládání se zpracovávanými informacemi. Požadavky jsou tradičně seskupeny do 10 kapitol s využitím cyklu P-D- -C-A. Uspořádání normy je obdobné jako u ISO 27001, kde kromě základních požadavků je závazná Příloha A obsahující 38 opatření. Obdobně se zde zpracovává Prohlášení o aplikovatelnosti; navíc se může organizace přihlásit k dalším opatřením, které pokládá za významné při aplikaci AI ve svých produktech a službách. Zdůrazní nezbytnost využívání rozvíjejících se technologií s využitím AI a získá rámec pro podporu a využívání inovací.
Hlavní přínosy zavedení ISO 42001
Integrací normy ISO 42001 se rozšiřuje model řízení ISO 9001 aplikovaný v podnikových procesech na reálných provozních datech; využívá matematického modelování a sítí, přinášejících přesné výstupy s výraznou úsporou času nutného pro řešení. Ve správných rukou ovlivňuje věrohodnost, dostupnost a bezpečnost dat společným nasazením AI a současným poskytováním lidské zpětné vazby; zdokonalí své schopnosti samoučení a způsobilosti vytvářet skutečně integrované systémy. Norma ISO 42001 se odlišuje přísnějším přístupem k odpovědnému nakládání se zpracovávanými informacemi. Umožňuje organizacím řešit výzvy spojené s nasazením umělé inteligence, včetně souvisejících rizik a etických dilemat. Vyžaduje zvážení bezpečnosti a spolehlivosti produktů, jako jsou autonomní vozidla nebo využívání AI ve zdravotnictví.
Závěrem
Česká společnost pro jakost má zájem vydat publikaci v rámci edice Do kapsy a bude určena všem jejím členům a účastníkům odborných akcí. Hospodářská komora ČR naváže novou publikací Budoucnost systémů managementu na sérii úspěšných publikací pro podnikatele zajímající se o zavedení ISO norem do svého podnikového řízení.
/Milan Trčka/