Přesnost, produktivita a flexibilita v kompaktním provedení
Novou řadu hor izontálních, vysoce produktivních pětiosých obráběcích center tvoří tč. centra INH63 pro max. velikost palety 630 × 630 mm a INH80 pro palety velikosti 800 × 800 mm. Menší stroj byl technické veřejnosti představen na veletrhu EMO 2023 v Hannoveru. V obou strojích jsou integrovány novinky současných vývojových směrů DMG Mori, zahrnující prvky strojní transformace (MX) pro zvýšení přesnosti, produktivity a flexibility, prvky digitální transformace (DX) podporující automatizaci a procesní integraci a prvky zelené transformace (GX) zahrnující opatření na snížení potřeby energií, resp. uhlíkové stopy. Vyznačují se vysoce tuhou konstrukcí s dvojitými kuličkovými šrouby v lineárních osách a šikmým sloupem. Maximální velikost obrobku (INH63/ /INH80) činí ø 1 070 × 1 000 mm / / ø 1 500 × 1 300 mm. Velikost pojezdů v lineárních osách dosahuje 1 050 mm / 1 400 mm v ose X, 1 100 mm / 1 350 mm v ose Y a 1 050 mm / 1 350 mm v ose Z. Naklápění kolébky nesoucí otočný stůl s max. 90 ot/min disponuje rozsahem +45° až −195°. Stroje jsou vybaveny vřeteny PowerMaster, standardně s rychlostí až 12 000 ot/min a s krouticím momentem až 808 Nm (volitelně až 8 000 ot/min nebo 16 000 ot/min, s krouticím momentem 1 414 Nm, resp. 549 Nm). Bezobslužný provoz lze zajistit pomocí systému robotické manipulace DMG Mori Matris nebo pomocí systémů manipulace s paletami. Za zmínku stojí použití řady opatření pro snížení spotřeby elektrické energie a stlačeného vzduchu, rozsáhlého systému chlazení (vřeteno, kuličkové šrouby, servomotory atd.) a systému inteligentního odstraňování třísek pro eliminaci teplotních vlivů, dále vysokokapacitní kolový zásobník systému výměny nástrojů s kapacitou 63 až 363 pozic nebo optická kontrola lomu nástroje a jeho správného upnutí a další. Je použit řídicí systém FANUC, výhledově bude možný i Siemens.
Brusky Okamoto stanovují nové standardy produktivity
Novými stroji, jejichž pokroková koncepce dovoluje nasazení nejmodernějších výrobních technologií a plné využití potenciálu nových brusných materiálů, odpovídá společnost Okamoto na dlouhodobě rostoucí požadavky uživatelů a stanovuje nové standardy přesnosti, výkonu a ekonomické efektivity. Nové stroje PSG-126CAiQ velikosti 1 200 × 600 a PSG-157CAiQ velikosti 1 500 × 700 disponují extrémně robustním a vysoce zatížitelným stolem spolu s novým, tužším provedením pojízdného stojanu. Stůl je poháněn bezúdržbovým kuličkovým šroubem, který zajišťuje jeho rychlý pohyb a přesné polohování. Výsledkem je kratší čas cyklu využívající rychlosti pojezdu až 40 m/min. Počínaje velikostí podélného posuvu 1 200 mm jsou stroje též vybaveny zesíleným vřeteníkem o výkonu 15 kW, který je osazen kotoučem o průměru 510 mm. Všechny stroje série CAiQ se vyznačují extrémně tuhým litinovým ložem s plně podepřenými vodicími dráhami, což zaručuje nejvyšší stabilitu a přesnost. Ručně dokončované vodicí dráhy stolu ve tvaru „V“ zaručují optimální rozdělení mazacího olejového filmu, rovinnost vodicích ploch a přímost pohybu stolu. Uživatelsky příjemný řídicí systém FANUC s dotykovou obrazovkou Okamoto iQ nabízí rychlé programování a řadu inteligentních funkcí, z nichž lze jmenovat např. nabídku parametrů broušení specifikovaných na základě zadání zrnitosti nasazeného brusného kotouče.
Novinky z oblasti zapichování, závitového frézování a upínání
K aktuálním novinkám společnosti Ceratizit patří doplnění modulárního systému Maxi-Change o zapichovací a upichovací nástroje skupiny GX, které firma dodává v provedení pro opracování vnitřních i vnějších povrchů, pro axiální zápichy i pro radiální upichování a zapichování. Výměnu hlavic osazených břitovými destičkami lze provádět snadno a rychle, aniž je nutno demontovat ze stroje vlastní tyč (držák). Tyče v základním provedení o průměru 16 nebo 20 mm i příslušné hlavice jsou vybaveny vnitřním přívodem chladiva k břitu. Systém konstruktéři doplnili také o tyče s aktivním tlumením vibrací a o tyče s upínacím rozhraním typu HSK-T. Optimalizací prošly rovněž závitové frézy Ceratizit Performance MonoThread SGF a SFSE, které nyní ve srovnání se stávajícím provedením slibují až o 20 % vyšší výkon. Vybaveny jsou zahlubovací fazetkou a k realizovaným vylepšením patří zvýšený počet zubů nebo řezný povlak s vyšší otěruvzdorností. Od M4 výše jsou frézy opatřeny vnitřním přívodem chladiva. Pro výkonné a přesné obrábění malých dílců nabízí firma MNG mini — malý upínací systém s nulovým bodem. Vyznačuje se optimalizovanou hmotností konzol, pyramid a upínacích věží s integrovaným upínacím systémem.
Speciálně pro požadavky NC strojů
Společnost Big Daishova rozšiřuje svoji nabídku přesných hydraulických upínacích pouzder, přizpůsobených pro CNC dlouhotočné soustruhy Citizen, Tornos, Manurhin a další, a dále o nový upínač Lathe typ B, model SL22R, který je určen pro přesné upínání vrtáků a výstružníků především pro práci z odvrácené strany. Kompaktní konstrukce a pravoúhlý design přesných hydraulických upínacích pouzder Big Daishova usnadňují umístění ve stísněných poměrech nástrojového suportu i snadný přístup k upínacímu šroubu, kterým se ovládá tlak hydraulického média v jeho hydraulické komoře. Nový typ se dodává pro upínací průměry stopky nástrojů v rozsahu 3—10 mm a vyznačuje se vysokou přesností: radiální házivost ve vzdálenosti 4× d od čela upínače činí méně než 1 μm. Držák je přizpůsoben přívodu chladiva středem nástroje.
Frézování a souřadnicové broušení na jednom stroji
Na letošním veletrhu GrindingHub představí švýcarská společnost Fehlmann frézovací a brousicí centrum Versa 645 Linear, které má díky tuhé konstrukci, vynikající přesnosti a vysoké teplotní stabilitě všechny předpoklady pro úspěšné provádění operací tvrdého frézování a souřadnicového broušení na jednom stroji. Uživatel tak může tyto technologie podle nákladů, výrobního času a požadované přesnosti, resp. kvalitě obrobeného povrchu volit individuálně pro každý obrobek. Možnost provádět tyto operace na jednom stroji přináší řadu výhod, k nimž patří procesně bezpečné obrobení komplexního dílce z oceli, keramiky nebo tvrdokovu při jednom upnutí na jednom stroji, zkrácení průběžné doby obrobku, vyšší přesnost obrobeného dílce díky eliminaci vícenásobného upínání, jednoduché programování a snadná návaznost hrubovacího frézování a dokončovacího broušení díky jednomu upnutí či odstranění problémů souvisejících se změnami rozměrů, způsobených tepelným zpracováním dílce. Vystavovaný stroj je členem rodiny portálových obráběcích center VERSA 948/943, 745/743 a 645/643 Linear, které lze na přání dodat i v provedení pro frézování a broušení. Dodávají se se třemi nebo pěti řízenými osami a jsou vybaveny řídicím systémem Heidenhain TNC7 nebo TNC640. Jejich koncepce je ideální pro integraci automat izačních systémů manipulace s obrobky. Podle velikosti stroje lze opracovávat mater iál do maximálních rozměrů ø 350 × 330 mm až ø 650 × 460 mm. Zákazník může volit mezi řadou vřeten s až 30 000 ot/min nebo vybrat automatický systém výměny nástrojů s kapacitou zásobníku 48 nebo 80 pozic. Jako opci může mít stroj integrovaný upínací systém nulového bodu, systém mazání minimálním množstvím nebo systém vysokotlakého chlazení. Na přání jej lze vybavit také automatickým měřicím zařízením pro nástroj či obrobek.
Nový koncept vysoce univerzálního soustružení
Díky speciálnímu půdorysnému profilu tří typů užívaných břitových destiček dociluje systém vícesměrového soustružení Tungaloy ADD MultiTurn vysoké univerzálnosti a možnosti práce s výrazně rozdílnými úhly nastavení, eliminuje jinak nutné použití více nástrojů, šetří čas výměny a zlepšuje ekonomii prováděné operace. Používá při tom tři typy trojúhelníkových vyměnitelných břitových destiček (VBD): pro vysokou produktivitu pozitivní jednostrannou 3C-TCMT se třemi břity a s 60° úhly rohů, pro vysoce univerzální nasazení negativní oboustrannou 6C-TOMG s celkem šesti břity a s 80° úhly rohů a pro profilování vhodnou negativní oboustrannou 6V-TOMG s celkem šesti břity a s 35° úhly. VBD se dodávají se silným vícevrstvým CVD řezným povlakem s tvrdou a otěruvzdornou svrchní vrstvou a možností užít vyšší řezné parametry, čímž se docilují další úspory hlavního času operace. Podmínkou úspěšného nasazení je stabilita upnutí VBD v lůžku držáku, která musí přenášet řezné síly při práci s různým směrem i úhlem nastavení. Ta je zajištěna jedinečným upínacím systémem Y-Prism- -Safe-Lock charakterizovaným upínacím rozhraním s prizmatickým tvarem ve tvaru Y mezi destičkou a lůžkem. Podle výrobce se úspory času dosahované nasazením systému ADD MultiTurn pohybují okolo úrovně 30 %.
Junker představuje nové modulární brusky Platformy 3
Jumat 3S je schopen brousit podélně dlouhé válcové plochy a následně i koncové plochy hřídelí i čelní plochy. Při využití různých vřeten může brousit profilové zápichy i ložiskové plochy zapichováním. To stroj s označení Junicor 3L zaujme přesností a variabilními možnostmi konfigurace. Patří k produktivním strojům pro broušení korundovými kotouči. Díky své flexibilitě je vhodný pro řadu aplikací, vystavovaný stroj například předvádí šikmé zápichové broušení průměrů a čel hřídelí turbodmychadla. Technologie broušení společnost Junker podrobuje neustálému vývoji tak, aby odpovídaly rostoucím požadavkům trhu. Koncepci modulární vývojové platformy pak firma zvolila z obdobného důvodu, tedy proto, aby bylo možno vyráběné stroje snadno přizpůsobit měnícím se konkrétním požadavkům prostřednictvím důsledného používání modulárních stavebnicových komponent. Pro uživatele by z toho měly vyplynout vyšší ekonomická efektivita strojů, kratší dodací lhůty, vyšší investiční jistota i spolehlivost díky možnosti snadné přestavby stroje podle měnících se požadavků a zaručené dodávky náhradních dílů.
Řezný materiál vhodný pro obrábění materiálů s tvrdou skořepinou a měkkým jádrem
Materiál s novou soustružnickou řeznou jakostí SG66 od společnosti Paul Horn využívající vrstev nitridu hliníku, titanu, křemíku a chromu v kombinaci s jemnozrnným karbidem nalezne uplatnění např. při upichování dílců s tvrdou povrchovou vrstvou a měkkým jádrem, při opracování větších dílců se zónami místně kalenými pomocí laseru nebo při přerušovaném řezu. Nástroje vyráběné z ultrajemného substrátu, opatřené řezným povlakem na bázi Al-Ti- -Si-CrN jsou schopné obrábět materiály s tvrdostí až 58 HRC při teplotě do 1 200 °C. Přerušované řezy jsou přípustné díky vysoké odolnosti substrátu proti lomu ohybem. Mimo opracování kalených materiálů (problematických vlivem zón s různými tvrdostmi) lze novou řeznou jakost použít také při obrábění žáruvzdorných a jiných těžkoobrobitelných ocelí. /Petr Borovan/