Když na konci první dekády 21. století překvapil český stát boom fotovoltaických elektráren, byla přijata řada opatření na jeho zastavení. Změna z roku 2011 pak měla dramatický dopad na návratnost investic do malých fotovoltaik. Ministerstvo průmyslu a obchodu tehdy ve vyhlášce nařídilo přechod ze součtového na fázové měření a vyúčtování elektřiny. Spotřebovaná a vyrobená elektřina se rozdělí mezi tři fáze a pro každou z nich se vypočítává množství spotřebované elektřiny zvlášť. Vyrobená elektřina se rozděluje mezi jednotlivé fáze rovnoměrně.
Součtové měření funguje tak, že se od spotřebované elektřiny odečte její vyrobené množství. Domácnost poté platí pouze elektřinu odebranou ze sítě v době, kdy její vlastní solární panely nestačí. Z hlediska majitele výrobny však mohou být rozdíly ve výsledku velmi citelné. Vzhledem k tomu, že většina spotřebičů je jednofázových, při fázovém měření elektřiny domácnost až dvě třetiny vyrobené solární energie odevzdá do sítě za výkupní cenu distribuční společnosti, a následně musí za tyto dvě třetiny zaplatit často násobně vyšší částku.
Evropská výjimka
Fázové měření se používá v EU pouze v Portugalsku a části Slovenska. Ministerstvo průmyslu dalo před časem najevo, že má v plánu příslušnou vyhlášku změnit společně s připravovanou novelou energetického zákona Lex OZE II o komunitní energetice, která umožní sdílení elektřiny mezi několika domy napříč distribuční soustavou. Zdá se ovšem, že z tohoto úmyslu zatím sešlo. „O změně způsobu měření na součtové nebylo dosud rozhodnuto, přičemž ministerstvo průmyslu a obchodu považuje argumenty provozovatelů distribuční soustavy pro zachování měření po fázích za relevantní,“ uvedl pro server pro Ekonews.cz David Hluštík z odboru komunikace ministerstva. „Jedná se o to, že změna měření na součtové by vedla k přenesení síťových poplatků na jiné zákazníky bez vlastní výrobny elektřiny (takzvaná socializace nákladů) a nereflektovala by skutečné využití sítí,“ dodal. Zavedení součtového měření by údajně také zvyšovalo náklady na integraci decentrálních zdrojů. Zároveň letos v červenci začne výměna starých elekt roměrů za chytré. Nové digitální elektroměry jsou schopné odhalit jakoukoliv manipulaci a bojují proti černému odebírání ze sítě. Hluštík upozorňuje na to, že by změna způsobu měření oddálila přechod na chytré elektroměry. Výběrová řízení na nákup nových totiž už proběhla podle stávající vyhlášky.
Distributoři se přizpůsobí
Distributoři uvádějí, že se přizpůsobí situaci, ať se ministerstvo rozhodne jakkoliv. „Legislativu neurčujeme a chováme se v souladu s ní a nastavenými pravidly. V Česku platí měření po fázích, proto měříme a vyhodnocujeme po fázích. V případě, že se legislativa změní, přizpůsobíme se,“ uvedla pro Ekonews mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Podobně hovoří Petr Holubec, specialista komunikace a PR Pražské energetiky PRE. Ostatní evropské státy mají podle něj v měření elektřiny také různé odlišnosti. „Jsme přesvědčeni, že měření po fázích je přesnější a technicky správné, protože většina spotřebičů je jednofázových. Zásadní však je legislativa. Pokud stanoví, že má být zavedeno součtové měření elektřiny, tak k němu po schválení přistoupíme také,“ řekl Ekonews. „Současně jsme ale přesvědčeni, že bude nutné pozměnit také tarifní systém, aby bylo z pohledu odběratelů vše spravedlivé,“ dodal Holubec.
Dražší střídače
Atypický způsob účtování má svá technická úskalí, ovšem na straně majitelů. Kvůli měření po jednotlivých fázích je totiž nutné upravovat firmware v Česku používaných asymetrických střídačů, což je v některých případech až na hraně jejich technických možností. Nejen, že se tak pro tuzemské majitele fotovoltaiky navyšují ceny střídačů oproti dalším zemím EU, ale rovněž se zkracuje jejich životnost. Právě fungování střídače na hraně jeho technických možností totiž podle odborníků zkracuje výrazně jeho životnost, a to dokonce až na polovinu. Pro zjednodušení by se tak dalo říci, že střídače využívané v Česku vydrží o polovinu méně než střídače v dalších zemích Unie, kde je využíváno součtové měření spotřeby. Vlivem vysoké ceny střídačů se tak nepříjemně prodlužuje i návratnost celého fotovoltaického systému. /jj/