Odborníkem na zahraniční příležitosti pro české firmy je v České republice již 20 let agentura na podporu exportu CzechTrade. Právě vedoucí zahraničních kanceláří agentury se nejlépe orientují v otázkách zahraničního obchodu, a proto jsme se jich zeptali na aktuální situaci v oblasti strojírenství v zemích, jako je Kazachstán, Kolumbie nebo Indie.
KAZACHSTÁN Strojírenství je obor, který je v Kazachstánu značně rozšířen především jako „potomek“ průmyslového rozvoje v dobách SSSR. Za Sovětského svazu zde byla vybudována řada závodů, které přežily a strojírenstvím se zabývají dodnes. Mnohé jsou však pochopitelně zastaralé a potřebují investice do svého provozu, aby byla udržena produktivita práce ve vztahu k požadavkům trhu. Šance českých firem jsou zde velké, nicméně je třeba vytrvat a nevzdat se při počátečních neúspěších. Vstup do Kazachstánu je během na dlouhou trať. České firmy si potenciál kazachstánského trhu uvědomují, aktivně se snaží na něj proniknout a zahraniční kancelář CzechTrade v Almaty vychází tomuto zájmu vstříc a je př ipravena exportérům pomoci např. vyhledáním vhodných partnerů či distributorů. V květnu letošního roku zorganizovala oborovou misi zaměřenou právě na strojírenství; můžeme zmínit, že mezi účastníky byli zástupci takových firem jako TOS Hulín, ALTA, ŽĎAS, Strojírna TYC či Pramet Tools. V rámci mise se uskutečnily návštěvy přímo v provozech některých významných strojařských závodů na tamním trhu. Chceme-l i poukázat na úspěšný případ, pak jistě stojí za zmínku zkušenost firmy TOS Hulín, pro kterou oborová mise v roce 2013 znamenala pomyslný první krok k otevření dveří na těch nejvyšších úrovních a dále z ní těží. Navzdory počátečním těžkostem to firma nevzdala a stále udržovala v teritoriu aktivní kontakty ve snaze uspět na místním trhu. To se jí nakonec podařilo, když její snahy vyústily v dodávky zařízení pro firmu KLMZ se sídlem v Karagandě z koncernu Kazakhmys a UKAZ – Usťkamenogorskij armaturnyj zavod se sídlem v Usť-Kamenogorsku. Na tomto příkladu je jasně vidět, že průnik na kazachstánský trh má smysl, ale je potřeba nevzdat se po počátečních nezdarech, případně využít zkušeností kanceláře CzechTrade v Almaty. V obchodování s kazachstánskými firmami jde o vytrvalost, která nakonec přinese své plody a mnohokrát se zúročí.
KOLUMBIE Kolumbie za poslední dekádu prošla velkou změnou. Výrazně se zlepšila bezpečnostní situace, několik let po sobě vykazuje solidní hospodářský růst mezi 2,0 až 4,9 % a do země přicházejí zahraniční investoři. K pozitivnímu vývoji nepochybně přispěl i podpis mírové dohody s gerilou FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) v roce 2016. Na každém kroku je patrný stavební boom, budují se nové rychlostní silnice, kancelářské objekty, ale také nové bytové komplexy. Je třeba ocenit, že si zahraniční investoři budují v Kolumbii základny pro expanzi i do dalších zemí Jižní Ameriky, investují do výstavby montážních závodů v bezcelních zónách a snaží se investovat především do ropného, petrochemického a důlního průmyslu, do stavby silnic, tunelů, přístavů. V oblasti energetiky je připraveno několik nových projektů na výstavbu uhelných a paroplynových elektráren, stavějí se malé vodní elektrárny, solární a větrné parky. Kolumbie zatím není v oblastí technologií na takové úrovni jako země Evropské unie nebo USA, proto funguje na principu transferu technologií a dovozu technologických zařízení ze zahraničí a je zde velký prostor pro uplatnění českých firem. Čeští výrobci sem mohou mimo jiné dodávat zařízení pro důlní, petrochemický a petrolejářský průmysl, i když v současné době je v těchto sektorech průmyslu znát pokles investic kvůli klesajícím cenám surovin na světových trzích. O poznání lépe se z pohledu přílivu investic vede zpracovatelskému průmyslu, potravinářství, vodohospodářství a stavebnictví. Aktuálně se podílíme na přípravě projektu na výstavbu mlékárny s produkcí 20 000 litrů mléka denně a s výrobou mléčných produktů, součástí projektu je také vybudování laboratoře a chladicích tanků na čerstvé mléko. Dalším projektem je rafinerie na zpracování zlata, bude zahrnovat komplexní zařízení na drcení a mletí zlaté rudy až po zpracování v laboratořích. Dále je připraveno několik projektů na čištění a úpravu vody, odsolování mořské vody, instalaci fotovoltaických elektráren a zájem je také například o dodávky stavebních výtahů. Čeští výrobci mohou na kolumbijském trhu najít velké uplatnění a kancelář CzechTrade v Bogotě jim pomůže s vyhledáním vhodných partnerů a projektů, s navázáním spolupráce, případně s účastí ve státních tendrech. Určitě velmi důležité je také nalézt vhodný způsob financování připravovaných projektů, kde by mohly pomoci Česká exportní banka a vývozní pojišťovna EGAP; kolumbijské firmy totiž stále častěji žádají od svých partnerů financování prostřednictvím zahraničních úvěrů a leasingů. Jako jeden z konkrétních příkladů spolupráce české firmy a kanceláře CzechTrade v Bogotě můžeme uvést dojednání spolupráce a pomoc s uzavřením obchodu družstva KOVOBEL z Domažlic se společností Depositos Urbanos SAS, která je majitelem a provozovatelem skladovacích areálů Keep&Go v Bogotě. Věříme, že další české firmy budou následovat tento příklad a že se nám podaří společně uskutečnit další úspěšné obchodní případy.
INDIE Do nedávné doby byla Indie ve srovnání s rychle rostoucími ekonomikami jihovýchodní Asie, tj. „čínským drakem“ či „asijskými tygry“, vnímána spíš jako „těžkopádný slon“. To se však nyní razantně mění víceméně úspěšným zaváděním vládního programu „Make in India“, jehož cílem je nastartovat domácí výrobu, přilákat do Indie zahraniční investice a učinit z Indie globální výrobní velmoc. Na vládní program navazuje i daňová reforma, která se opírá o letos zavedenou nepřímou daň (goods and services tax, GST) nahrazující systém mnoha složek nepřímých daní jednou složkou. Současná Indie disponuje třemi převládajícími komparativními výhodami, jimiž jsou funkční demokracie, demografické složení populace a stále rostoucí poptávka ze strany sílící střední třídy. Snahou české ekonomické diplomacie je být součástí dění a napomoci českým firmám ve vstupu na trh nebo při jejich dalším působení v tomto jistě složitém a náročném teritoriu. Úspěšně zde působí již řadu let tradiční čeští výrobci a prodejci obráběcích strojů, jako jsou TOS Hulín, Slovácké strojírny nebo obchodní firma Strojimport. Agentura CzechTrade v letošním roce umožnila účast na největším strojírenském veletrhu IMTEX i menším firmám prostřednictvím B2B jednání s indickými nákupčími velkých strojírenských společností. Orientace na podporu malým a středním firmám vyústila ve vybudování podnikatelského inkubátoru v srdci indického strojírenství Bengalúru. Na počátku tohoto projektu byla úspěšná mise firem sdružených v Asociaci malých a středních podniků (AMSP) v březnu 2017. Ta za jediný týden navštívila téměř dvě desítky strojírenských podniků a utvrdila se v potenciálu obchodních i výrobních příležitostí především ve státě Karnataka. V INDICKÉM PAVILONU NA MSV V BRNĚ SE PŘEDSTA VÍ STROJÍRENSKÝ INKUBÁTOR AMSP zahájila spolupráci s přední bengalúrskou strojírenskou asociací Peenya, jejíž členská firma PUSHPAK Ltd. vytvořila za odborné součinnosti s místní pobočkou CzechTrade a obchodním partnerem, firmou LIKOS, a. s., kancelářské a výrobní zázemí pro zájemce o vstup na místní trh. Letošního ročníku MSV v Brně, na němž bude Indie partnerskou zemí, se zúčastní více než 100 indických firem v samostatném pavilonu. Součástí této prezentace bude i stánek podnikatelského inkubátoru, kde se zájemci o indický trh mohou seznámit s provozovateli inkubátoru, zázemím zařízení a mohou získat zkušenosti od AMSP, pracovníků kanceláře CzechTrade v Indii a především firem, které již svoje aktivity v prostorách inkubátoru zahájily.