Energie vydaná i vyrobená
Odborníci ze Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem českých olympioniků, zmapovali výkony českých reprezentantů a porovnali je se spotřebami běžných elektrozařízení. Například Jaromír Jágr během hokejového zápasu vydá zhruba 0,68 kWh. To by lampičce s 60wattovou žárovkou stačilo na 11 hodin provozu. Martina Sáblíková se stejným množstvím energie vyhrála závod na 3000 metrů. ČEZ bude podobná srovnání zveřejňovat v průběhu celých her v Soči. Energetici podporují český olympijský tým dlouhodobě. „Letos jsme připravili pro fanoušky různé aktivity, v nichž si můžou vyzkoušet roli našich reprezentantů. Například na stránkách www.spolecnaenergie. cz se mohou zapojit do online soutěže a závodit na běžkách, hrát curling nebo skákat na lyžích. Další program na ně čeká v Olympijském parku na Letné, kde je například vyzveme, aby pokořili výkon Šárky Strachové při sjezdu na herní konzoli,“ říká Ladislav Kříž, mluvčí Skupiny ČEZ. „V hokeji je rozhodující, jak se daří proměňovat šance. Bez náročné přípravy to ale nejde. Navíc nesmí chybět štěstí. Zjistil jsem, že mé číslo 68 se objevuje i v množství energie, kterou vydám za zápas. Snad je to dobré znamení,“ říká Jaromír Jágr, jehož výkon se často pohybuje až v extrémech. Během zápasu vydá 0,68 kWh energie. V období příprav na olympiádu dosahuje každý den dvojnásobku hodnot ostatních hráčů, denně totiž vydá přibližně 4 kWh energie. Stejné množství by stačilo na vyprání 28 kg prádla v úsporné pračce. Každý z 88 českých reprezentantů vydal během minulého roku, kdy vrcholila příprava na olympiádu, v průběhu 11 tréninkových měsíců přibližně 800 kWh. Všichni společně pak více než 70 000 kWh. S touto energií by bylo možné třeba vyslat na oběžnou dráhu družici o hmotnosti 1700 kilogramů. „Energetický výdej na jednotlivé sportovní disciplíny se výrazně liší. K nejnáročnějším patří rychlobruslení, běh na lyžích nebo hokej. Při akrobatickém lyžování nebo krasobruslení se spaluje podstatně méně, samotný výkon je zpravidla i mnohem kratší. Přípravu však nesmí podcenit žádný sportovec. Během přípravy vydají olympionici za den i 5krát více energie než člověk, který pravidelně nesportuje a má sedavé zaměstnání,“ vysvětluje prof. Václav Bunc z Fakulty tělovýchovy a sportu UK. Úspěch by se neobešel ani bez energie na přípravu sportovišť, chlazení ledových ploch, zasněžování tratí nebo svícení. Organizátoři v Soči předpokládají, že se spotřeba ve městě v době her zdvojnásobí: z běžných denních zhruba 550 MWh vzroste na 1000 až 1200 MWh. Tyto a další zajímavé informace nabídnou energetici během olympiády fanouškům ve vysílání z ČEZ Pointu, na facebookové stránce Jsme s vámi a na webových stránkách www.spolecnaenergie. cz.
Elektřina a teplo
U příležitosti zimních her v Soči uvedl brněnský Siemens do provozu parní turbínu v teplárně Sočinská. Ty pak spolu se dvěma plynovými turbínami Siemens ze Švédska pokryjí většinu energetické spotřeby obyvatelů samotného města, ale i sportovců a návštěvníků her v Soči. Vlastník teplárny, Sočinská TES, myslel při rozšíření teplárny nejen na zvýšení kapacity na dvojnásobek, ale také na kvalitu vzduchu, který budou obyvatelé i návštěvníci dýchat. „Zakoupili jsme nové technologie, díky kterým je Sočinská jednou z mála elektráren v Rusku s účinností více než 50 %,“ řekl V. A. Bělosevič, generální ředitel Sočinská TES. „Při výběru zařízení byly v první fázi rozhodující finanční aspekty, flexibilita dodavatele a spolehlivost zařízení. Neméně důležité byly však i ekologické ukazatele zařízení a návratnost investice vložené do výroby elektrické a tepelné energie.“ Siemens dodal do Ruska dvě 29MW plynové turbíny ze Švédska a jednu 25MW parní turbínu z Brna, které budou v kombinaci se stávajícím zařízením dodávat podle potřeby teplo nebo elektrickou energii až do 160 MW elektřiny nebo více než 210 GJ tepla. Dvě plynové turbíny poslalo na olympijské hry také GE. Se stejnou značkou je také více než 1300 záložních zdrojů, které jsou nainstalovány v celém olympijském areálu. Systém od GE rovněž dovoluje kritický energetický monitoring a ochranu.
Doprava
V Soči bude po celou dobu trvání akce zajišťovat dopravu 38 vlakových souprav Desiro RUS z dílny Siemens, které dokážou přepravit každou hodinu až 7000 cestujících. Úkol to však není vůbec jednoduchý, poněvadž se mají pohybovat mezi různými klimatickými zónami; sportovní klání se budou odehrávat jak na pobřeží Černého moře se subtropickým klimatem, tak i vysoko v zasněžených horách jižně od Soči, kde navíc budou muset šplhat do velkých nadmořských výšek. Technologie vlakových souprav Desiro RUS pro Soči vychází z platformy Desiro ML a je dále propracována tak, aby vlaky byly schopny snášet výkyvy teplot od +40 do –40 °C a zvládly až čtyřprocentní převýšení. Trvale se měnící klimatické i topografické podmínky, které budou panovat během zimních her, by jim tedy neměly činit potíže. Vlaky ale bylo nutné přizpůsobit také k převážení rozměrného a nákladného sportovního vybavení. V jednotlivých vagonech jsou proto umístěny speciální nastavitelné držáky, které jsou nejen snadno manipulovatelné, ale také vysoce bezpečné. Tento typ vlaků jezdí v Rusku od ledna 2013 na dvou trasách a získal si velkou oblibu. Rusové jim neřeknou jinak než „lastočka“ – vlaštovka. Volkswagen Group Rus, generální partner zimních olympijských a paralympijských her v Soči, předal organizačnímu výboru her klíče k poslední části flotily jím dodaných vozidel. První část flotily (564 vozidel) byla předána za přítomnosti ruského premiéra D. A. Medvěděva již loni v průběhu Mezinárodního investičního fóra, konaného právě v Soči. Zbylé vozy výbor převzal postupně mezi loňským říjnem a letošním lednem. „Flotila bude důležitou součástí vysoce komplikovaného dopravního systému her. Dobře organizovaná a pohodlná doprava umožní sportovcům i návštěvníkům plně si hry vychutnat,“ poznamenal Dmitrij Černyšenko, prezident organizačního výboru her v Soči. Flotila bude sloužit k přepravě sportovců a oficiálních hostů. Tvoří ji přes 3000 vozidel tří značek – Volkswagen, Audi a Škoda – a tří kategorií – sedany a hatchbacky tvoří 25 procent – jsou mezi nimi vozy Volkswagen Polo Sedan, Volkswagen Passat Alltrack, Audi A4, Audi A6, Audi Allroad, Škoda Octavia a Škoda Superb. SUV se podílejí 40 procenty – vozidly Volkswagen Tiguan, Volkswagen Touareg, Audi Q5, Audi Q7 a Škoda Yeti. Dalších 35 procent flotily jsou vozy kategorie Volkswagen Commercial Vehicles pro přepravu většího počtu osob – Volkswagen Multivan, Volkswagen Caravelle a Volkswagen Crafter. Kolem 60 procent vozů flotily vyrobily ruské závody v Kaluze a Nižném Novgorodu. Všechna vozidla vyhovují standardům Euro 4 a Euro 5, v Rusku je přitom požadován „jen“ standard Euro 3. Vozidla flotily využívají technologii Bluemotion, dieselové a plynové motory, čímž minimalizují negativní vliv na životní prostředí.
servisní zázemí zajistí mobilní kontejnery Mobilní kontejnery, které na nadcházejících XXII. zimních olympijských hrách v ruském Soči poslouží jako zázemí sportovců a organizačního týmu, pochází ze slezských Zlatých hor. Na sportoviště jich odsud zamířilo bezmála 600 kusů. Mobilní kontejnery pro Zimní olympijské hry v ruské Soči postavila a dodala akciová společnost Česko-slezská výrobní. Výkonná izolace, která v nich sportovce i organizační týmy ochrání před venkovními nízkými teplotami, pochází ze závodu společnosti Knauf Insulation v severočeské Krupce. Mobilní kontejnery budou sloužit hlavně jako servisní zázemí sportovců. Budou se v nich například voskovat lyže pro běžecké lyžování a biatlon, tedy disciplíny, ve kterých má i Česká republika několik želízek v ohni. Kontejnery lze různě kombinovat a na místě budou tvořit hlavně dvou až pětimodulové sestavy. Společnost Česko-slezská výrobní je součástí rakouského koncernu L. K. W. Walter, respektive její dceřiné společnosti CONTAINEX Container-Handelsgesellschaft. Jde o jednu z největších společností zabývajících se výrobou, pronájmem a skladováním modulárních kontejnerů pro stavebnictví, zdravotnictví nebo logistiku. Jen ve výrobním závodě ve Zlatých horách pracuje přes 300 zaměstnanců a místní bránu opustí více než 32 kontejnerů denně. Do Soči kontejnery z Jeseníků odjíždějí po osmi na jednom kamionu. Společnost je totiž dodává jako skládačku, u které je nejen snazší a výrazně levnější doprava, ale i výrazně jednodušší následná manipulace na místě. Nedílnou součástí ocelových kontejnerů je izolace, která je chrání v zimě před chladem a v létě před přehříváním. Již delší dobu se do kontejnerů ze Zlatých hor montuje skelná vata z výrobního závodu Knauf Insulation. Jako jediná na trhu totiž neobsahuje formaldehyd, fenoly, akryláty ani další látky ropného původu. Kromě dalších pozitivních vlastností se i snadno řeže, je bez zápachu a celkově se s ní lépe pracuje. Kontejnery pro olympijské Soči se nijak výrazně neliší od ostatních kontejnerů pro stavební firmy nebo mobilní nemocnice. Až doslouží svému účelu na zimních olympijských hrách, lze je snadno repasovat a přestavět tak, aby našly nové využití kdekoli ve světě.
Zdraví amerických olympioniků eviduje speciální elektronický systém
Olympijský výbor USA (USOC) oznámil, že začal k evidenci zdravotních záznamů svých sportovců používat speciální elektronický systém (electronic medical records – EMR) od společnosti GE. Systém Centricity Practice Solution již schraňuje údaje o více než 700 sportovcích, kteří se zúčastnili letních olympijských a paralympijských her v Londýně v roce 2012, a asi 3000 dalších údajů doplněných americkým olympijským výborem. Technologie nahradí přepravky plné papírových záznamů, které výbor musel na olympijské hry vždy zasílat, a umožní lékařům rychlejší přístup k datům a díky tomu i kvalitnější péči. „Zavedení technologie EMR od GE je pro program péče Olympijského výboru USA o zdraví sportovců velkým krokem vpřed,“ sdělil Bill Moreau z USOC. „EMR nám umožní lépe sledovat a analyzovat zdraví amerických reprezentantů, a to nejen tehdy, když o ně pečuje některé z našich vlastních zdravotnických zařízení, ale i jestliže soutěží či trénují někde po světě. Naši špičkoví sportovci podávají výkony na té nejvyšší úrovni a věřím, že tato technologie nám pomůže poskytovat jim tu nejvyšší úroveň sportovní medicíny,“ dodal Bill Moreau.
Uhlíková stopa olympiády je zahlazena hlásí pořadatelé
Organizační výbor zimních olympijských her v Soči již před jejich zahájením oznámil, že se podaří splnit závazek smazat přímou uhlíkovou stopu her. Neutralizace se vztahuje na emise spojené s cestováním a ubytováním sportovců, organizátorů, provozem sportovišť a činnostmi organizačního výboru od roku 2007, kdy organizátoři tento závazek přijali, až do ukončení zimních paralympijských her 2014. Náročný úkol pomohla splnit společnost Dow v rámci programu Udržitelná budoucnost. Vědecko-výzkumné poznatky a technologie, kterými Dow přispěla, naleznou využití například v hlavním mediálním středisku her, sáňkářském či skokanském areálu, krasobruslařské hale, ale i v dalších rozsáhlých infrastrukturních projektech v Soči i celé Krasnodarské oblasti. Přímá uhlíková stopa ZOH v Soči byla mezinárodním odborným týmem odhadnuta na zhruba 360 000 tun CO2. Díky energeticky efektivním technologiím implementovaným společností Dow se však od března loňského roku podařilo v oblastech, jako je infrastruktura, průmysl a zemědělství eliminovat více než 500 000 tun skleníkových plynů. Organizační výbor tak nejenže zcela zahladil svou uhlíkovou stopu, ale dobrovolně kompenzuje také stopu, kterou zanechají návštěvníci her, diváci a zástupci médií. Protože olympijské hry mají celosvětový dopad, využívá tento program emisních kreditů z environmentálních projektů v Rusku, Brazílii a Jižní Koreji – tedy v současných a budoucích pořadatelských zemích olympijských her – a z projektu realizovaného v jednom z výrobních závodů Dow v USA. „Těší nás, že můžeme oznámit dosažení jednoho z hlavních cílů organizačního výboru her, kterým byla minimalizace klimatických dopadů her. Díky společnosti Dow a programu Sustainable Future dokázal organizační výbor smazat přímou uhlíkovou stopu ještě před jejich zahájením. Program rovněž intenzivně podporuje technologický rozvoj a umožňuje nové přístupy k zachování životního prostředí pro budoucí generace,“ uvedl předseda organizačního výboru her v Soči Dmitrij Černyšenko. „Naše schopnosti a odbornost z nás činí klíčového hráče v oblasti budování třetího pilíře olympismu, jímž je životní prostředí. Na tomto základě jsme také s organizačním výborem her spolupracovali,“ doplnil George Hamilton, viceprezident Dow Olympic Operations.
Vrcholné sportovní výkony budou opět změřeny o něco přesněji
Společnost Omega v Soči změří více než 650 000 časů, vzdáleností a utkání. Použije k tomu 230 tun měřicích zařízení a přes 70 kilometrů měděných a optických kabelů, které bude obsluhovat 260 pracovníků z 15 zemí a 215 dobrovolných pomocníků. Omega na hrách rovněž uvede zcela novou technology měření času, která bude použita při závodech bobistů. Tato inovace učiní důležitá data okamžitě dostupná televizním divákům po celém světě. Obstará je měřicí jednotka, která bude umístěnka na každém bobu. Zařízení se skládá ze senzoru rychlosti, senzoru 3D zrychlení a 3D gyrosenzoru, které zpracovávají data v reálném čase. Časomíra Omegy bude hrát klíčovou roli také při rychlobruslařských závodech, kde často rozhodují pouhé tisíciny sekundy. Cílová kamera, která se bude nacházet přímo na ledě, dokáže pořídit až 2000 záběrů za sekundu. Při běhu na lyžích časoměřiči použijí měřicí systém Omega Universal Tracking, který funguje na principu GPS. Systém umožňuje sledovat pozice závodníků, a měřit jejich odstupy v kterémkoli okamžiku závodu. Omega v Soči nainstalovala první ze svých zařízení již v květnu 2011, dalších 8 obřích hodin bylo loni v únoru nainstalováno ve velkých ruských městech, aby odkrajovaly z posledního roku zbývajícího do olympiády. Jako upomínku na olympiádu uvádí Omega na trh tři limitované řady náramkových hodinek inspirovaných olympijským duchem a barvami vlajky pořadatelské země. V Soči bude mít Omega svůj vlastní pavilon, kde bude možné vyzkoušet si v bobovém simulátoru jízdu v ledovém korytu nebo zhlédnout rychlobruslařské 3D video. /red/