Společnost Schunk rozšířila svůj sortiment o novou, univerzálně použitelnou plochou rotační jednotku s absolutním enkodérem a elektrickou brzdou, s možností zvýšení třídy ochrany (IP54), a produktovou řadu pro robotické odstraňování materiálu.
Řada ERT připravená na budoucnost Ploché výkonné rotační jednotky firmy Schunk byly rozšířeny o 4. velikost a širší škálu variant. Rozhraní měřicího systému nyní zahrnuje také digitální rozhraní v reálném čase Hiperface DSL®, které je důležitým průkopníkem komplexní digitální komunikace. Rozsáhlé možnosti, jako je zvýšená třída krytí IP54, certifikace UL a elektrická přídržná brzda, umožňují dynamické manipulační procesy v náročných oblastech od e-mobility až po biologické vědy. Se svou řadou ERT nabízí Schunk rotační jednotky, které se vyznačují obzvláště plochým provedením a zároveň umožňují přesné, flexibilní a vysoce dynamické rotační pohyby. Jednotku lze použít jako otočný stůl pro komponenty, montážní skupiny a nástroje, ale také jako otočný modul pro portálová řešení, jako otočný indexovací stůl nebo jako vysoce přesný polohovací modul. Přímý pohon permanentně buzeným momentovým motorem zajišťuje přesné a vysoce dynamické pohyby. Absolutní snímač, který eliminuje potřebu referenčního běhu, zajišťuje 0,01° přesnost opakování. Krátké doby odezvy a vysoké točivé momenty patří mezi další výhody, které řada ERT nabízí. Velký středový otvor umožňuje vedení kabelů a hadic, a dokonce i použití kamery. I při použití volitelné elektrické brzdy, která se ovládá přímo prostřednictvím řídicí jednotky, zůstává nízká celková výška (až o 40 % plošší než u srovnatelných jednotek) beze změny. Díky tomu jsou rotační jednotky řady ERT nejlepší volbou pro kompaktní montážní a manipulační aplikace.
Nové funkce pro širší rozsah použití Nová velikost ERT 100 s nominálním točivým momentem 16,7 Nm uzavírá mezeru mezi zavedenými modely ERT, které byly dříve k dispozici ve velikostech 12, 50 a 300 s nominálními točivými momenty 1,5 Nm, 7,8 Nm a 32 Nm. Současně výrobce dále rozšířil řadu rozhraní měřicích systémů tak, aby mohly být moduly ještě flexibilněji kombinovány s různými řídicími jednotkami pohonu. S rozhraními Hiperface ® a Drive-Cliq se připojení provádí prostřednictvím dvou standardizovaných konektorů, zvlášť pro kabel motoru a enkodéru. Jednou z nových funkcí je rozhraní snímače Hiperface DSL®, které kombinuje všechny výhody digitálního rozhraní v reálném čase. Jako kompaktní technologie s jedním kabelem šetří náklady a snadno se implementuje — obrovské zvýšení efektivity a důležitý základ pro aplikace Průmyslu 4.0. Systém měření dráhy rotačního modulu ERT pracuje jako systém zpětné vazby motoru pro absolutní měření, jednootáčková verze, s rozhraními Hiperface®, Hiperface DSL® a Drive-Cliq. Kromě elektrické přídržné brzdy nabízí Schunk na vyžádání volitelně vyšší třídu krytí IP54 a certifikaci UL podle amerických a kanadských předpisů. Rozsah možných aplikací je obrovský. Rozkládá se od sestavy bateriových článků a manipulace s vlásenkami až po stacionární použití jako rotační polohovací stůl. Další aplikace lze nalézt v elektronice, lékařské a laboratorní technice, farmaceutickém, kosmetickém a solárním průmyslu, stejně jako v optimalizovaných aplikacích pro instalaci a prostor ve strojírenství, v laserovém zpracování nebo při balicích procesech. V neposlední řadě poskytuje Schunk zákazníkům digitální návrhový nástroj ERT pro přesný výpočet a návrh časů otáčení prostřednictvím stahování, čímž opět dokazuje, že je odborníkem na automatizaci, který poskytuje komplexní řešení.
Nový nástroj R-Emendo spoléhá na elektřinu Za pomoci robotů lze mnoho kroků následného zpracování provádět přesněji, rychleji a efektivněji. Pneumatické nástroje firmy Schunk jsou nyní doplněny o elektrické odjehlovací vřeteno RCE. Energeticky úsporný, nastavitelný nástroj je všestranně použitelný a poradí si s velkým množstvím obrobků. Průmyslové opracování povrchů prošlo výrazným vývojem v důsledku neustále rostoucích požadavků. Automatizované procesy nyní umožňují odstranit ostré hrany, výčnělky nebo otřepy bez velké námahy i u složitých obrobků. Profitují z toho nejen lidé, protože se eliminují nepříjemné a stresující pracovní kroky a snižuje se riziko zranění. Výsledky jsou také působivé, s rovnoměrně čistými okraji a dokonalými povrchy.
Energeticky úsporné a tiché S nástroji Schunk R-Emendo mohou roboty kromě manipulace s díly provádět i další úkoly. Lze je připojit podle potřeby prostřednictvím rychlovýměnných systémů Schunk. Nové elektrické odjehlovací vřeteno RCE doplňuje stávající portfolio pneumatických nástrojů a nabízí ještě větší flexibilitu. Energeticky úsporný nástroj pracuje obzvláště tiše a díky nastavitelné rychlosti otáčení až 50 000 ot/min a nastavitelné kontaktní síle si poradí se širokou škálou obrobků. Uživatelé mohou tyto parametry přizpůsobit, aby dosáhli optimálních výsledků následného zpracování. Kompenzační mechanismus navíc kompenzuje tolerance v obrysu obrobku. Kromě odjehlení lze univerzální nástroj použít také pro čisticí, brousicí a lešticí úkoly, což značně rozšiřuje rozsah úkolů, které systém může provádět. Integrovaný proces monitorování poskytuje zpětnou vazbu ohledně zatížení vřetena a rychlosti otáčení. Tím je zajištěno méně odpadu a lepší kvalita výrobků.
Roboty mohou zakládat i obrábět Roboticky asistované následné opracování má velký potenciál, který byl dosud prakticky nevyužit. Firmy používající roboty pro nakládání a vykládání je mohou také použít pro dokončovací úlohy. Zpravidla je lze automaticky propojit přímo s obráběcím procesem v obráběcím stroji. Zatímco stroj pokračuje v obráběcím procesu, následné opracování probíhá paralelně. To znamená, že se doba výroby a výrobní náklady na obrobky rovněž výrazně sníží, a to s poměrně nízkým objemem investic a rychlou návratností. Se správnými nástroji nestojí nic v cestě přechodu na automatizovaný proces. Každý, kdo chce, aby jeho aplikace byla ověřena zkušenými inženýry, je v aplikačním centru Schunk CoLab na správném místě. /schunk.com/cz/