V dnešní době je eliminace plastových odpadů klíčovým tématem a hledají se nové a inovativní způsoby, které by pomohly nacházet nová řešení. Od aktivního sběru plastů v oceánech přes nahrazování plastů za jiné materiály až po recyklaci a inovativní metody rozkládání plastů.
Nejnovějším slibným směrem v boji proti nežádoucímu působení plastových odpadů jsou výzkumy zaměřené na mikroorganismy, které dokážou rozkládat plasty. Nedávný výzkum švýcarských vědců vedl k objevu bakterií, které jsou schopny za normálních podmínek rozkládat plasty. Tento výzkum by mohl vést k vývoji nových technologií pro recyklaci plastového odpadu. „Studie prokázala, že nové mikrobiální druhy nalezené v alpských a arktických půdách dokázaly rozkládat biologicky rozložitelné plasty při teplotě 15 °C,“ konstatoval hlavní autor švýcarské studie Joel Rüthi. To znamená krok k vývoji přístupu, který by umožňoval jednoduchou eliminaci plastového odpadu bez dalších emisí. Minulý rok vědci oznámili i další kreativní způsoby, například přišli na způsob, jak rozkládat plasty pomocí enzymů obsažených ve slinách voskových červů a ve střevech larev brouků.
Sběr plastů v mořích
Jednou z klíčových oblastí boje proti zamoření planety plastovým odpadem je eliminace plastového odpadu v oceánech. Celkem ve světových oceánech totiž plavou stovky tun plastů a ty zde způsobují vážné problémy pro mořský ekosystém a následně pak pro celou planetu. Organizace a vědecké týmy se spojují s cílem plastový odpad z moří a oceánů sbírat, snižovat množství plastového odpadu v mořích a chránit životní prostředí. Boyan Slat, mladý holandský vynálezce, vymyslel systém, který zachytává plasty v mořích a oceánech, a to od rybářských sítí vážících tunu až po mikroplasty. Využívá k tomu obří plovoucí bariéry zachycující plastový odpad všeho druhu. Plasty zachycené na plováku jsou pak odtaženy na pobřeží k recyklaci.
Náhrada za jiný materiál
Dalším způsobem, jak eliminovat plastový odpad, je hledání náhrady za plastové materiály. Ideálně se nabízejí například sklo, hliník a papír, které jsou často považovány za vhodné alternativy k plastu. Mnoho výrobců a spotřebitelů přechází na výrobky vyrobené z těchto materiálů, což snižuje poptávku po plastu a jeho negativní vliv na životní prostředí. Londýnský startup NotPla využívá mořské řasy k výrobě biologicky odbouratelných alternativ obalů. NotPla nedávno zahájila zkoušky v Chile a Ghaně. Firma posuzuje, zda její obal může nahradit sáčky s vodou, které se v současnosti používají v celé Africe. Samostatným problémem jsou pak jednorázové plasty. Najít například náhradu za plastové jednorázové nádobí je relativně snadné, i když dražší a nese to s sebou řadu provozních problémů. Neřeší to ale problém odpadu a nadměrnou spotřebu původních zdrojů. Řešením není hledání náhrad jednorázových plastů, ale jejich eliminace a hledání jiných řešení. Cílem je podpora všeho, co je opakovaně použitelné, včetně vratných obalů. Jen tam, kde není jiná možnost, můžeme hledat náhrady.
Recyklace plastů a využití v další výrobě
Recyklace plastů a jejich použití v další výrobě představuje klíčový krok v omezování negativního vlivu plastů na Zemi. Recyklace plastů umožňuje snížit zátěž a současně snižovat spotřebu nových surovin. Například vysavač Kärcher T 11/1 Classic HEPA Re!Plast je vyroben ze 60 % z recyklovaného materiálu, a to se týká všech plastů kromě příslušenství. S vysokým podílem recyklovaného materiálu je jeho výroba šetrná k životnímu prostředí, a přitom je stejně robustní a účinný jako standardní modely. Recyklace plastů a využívání k další výrobě pomáhá snižovat zátěž na životní prostředí a zároveň využívá efektivněji zdroje. Podpora recyklace, výzkum a inovace v této oblasti jsou klíčové pro dosažení udržitelnějšího a čistějšího životního prostředí. Existuje mnoho způsobů, jak řešit problém plastů na zemi a jak minimalizovat jejich negativní vliv na životní prostředí. Sběr plastů v mořích, recyklace, hledání náhrady a výzkum řešení, která čistě a účinně plasty rozkládají. /mh/