Konsorcium FallWatch využilo pokročilé evropské technologie a odborné znalosti k sestrojení drobného zařízení trojúhelníkového tvaru s názvem Vigi’Fall, které lze mít neustále bez jakýchkoliv omezení při sobě. Detektor na těle uživatele je propojen s infračervenými senzory rozmístěnými po obytném prostoru. Centrální kontrolní stanice zajišťuje přesnou detekci vážnějších pádů a postará se o včasné přivolání lékařské pomoci. Další fáze projektu, FallWatch DEMO, bude mít díky integrovanému monitoringu srdečního tepu ještě vyšší funkčnost a přesnost. Projekty FallWatch a FallWatch DEMO získaly od Evropské komise z různých fondů dotace ve výši téměř 2 milionů eur. V čele konsorcia stojí francouzský start-up Vigilio S. A. S problematikou pádů seniorů se potýkají i zdravotnická zařízení. Podle studie „Sledování pádů u hospitalizovaných pacientů“, kterou v letech 2011–2012 zorganizovala Česká asociace sester, utrpí v českých nemocnicích každoročně pád 3 % pacientů ve věku nad 65 let, v případě dlouhodobější následné péče dokonce 8 %. K pádu dochází nejčastěji na pokoji (79 %) a v nočních hodinách (80 %), tedy v době, kdy hrozí zvýšené riziko, že pacient zůstane bez povšimnutí a pomoci delší dobu. „U seniorů jsou pády nejčastější příčinou úrazu, v některých výjimečných případech mohou následky pádu vést i ke smrti, a to především u pacientů ve vyšších věkových kategoriích,“ komentuje výsledky studie Mgr. Dita Svobodová z České asociace sester a dodává: „Je tedy nutné věnovat zvýšenou pozornost včasnému zajištění lékařské péče, aby se předešlo možným fatálním následkům pádu.“
JAK FUNGUJE ŘEŠENÍ VIGI’FALL? Řešení je založeno na systému senzorů. Biosenzor je připevněn na těle uživatele, několik dalších senzorů je bezdrátově rozmístěno na zdech obytných místností, stejně jako například v případě domácího poplašného systému. V případě, že uživatel upadne, vyšle biosenzor signál pádu, zároveň senzory na zdech zaznamenají absenci pohybu. Kontrolní stanice vyhodnotí oba signály a prostřednictvím telefonní linky se automaticky spojí se zdravotní sestrou nebo ústřednou, podle toho, jestli se pacient nachází v pečovatelském centru nebo doma. Aby se předešlo falešným poplachům, je zařízení vybaveno softwarem pro sloučení dat, který zanalyzuje povahu pádu (s následky nebo bez nich) a výsledný stav pacienta. V pečovatelském zařízení se okamžitě dostaví ošetřovatel. Osoby žijící samostatně jsou zpětně telefonicky kontaktovány, a pokud zůstane telefonát bez odpovědi, je o situaci okamžitě informována rodina nebo záchranná služba. Největším úskalím bylo pro konsorcium FallWatch zmenšit detekční systém tak, aby se vešel do miniaturního zařízení, které lze snadno a bez omezení umístit na tělo uživatele. Proto se konsorcium rozhodlo vytvořit skupinu předních evropských specialistů z širokého spektra oborů od osobní bezpečnosti, mikroelektroniky a biomateriálů až po nanotechnologii, lékařská adheziva a vysoce výkonné armádní a letecké baterie. Zařízení ve formě náplasti je vybaveno vysoce výkonnými bateriemi a lze ho používat i ve sprše. Uživatel se tak o detektor nemusí nijak starat a může žít v jistotě, že v případě neočekávaného pádu se rychle dostaví pomoc.
ÚSPĚŠNÉ KLINICKÉ TESTY A UVEDENÍ NA TRH Malá náplast Vigi’Fall byla úspěšně testována v laboratořích, nemocnicích, pečovatelských zařízeních i v domácím prostředí. Laboratorní zkoušky prokázaly při detekci pádů u samotných biosenzorů více než devadesátiprocentní úspěšnost. V případě testování v reálném prostředí společně se softwarem pro sloučení dat byla míra úspěšnosti ještě vyšší a falešná hlášení se prakticky nevyskytovala. Řešení Vigi’Fall bylo vyvinuto ve spolupráci s profesorem Norbertem Nourym z Nanotechnologického institutu v Lyonu a na trhu se objevilo poprvé v listopadu 2012. Na výrobě jednotlivých součástí se podílí Francie, Itálie, Německo a Velká Británie, výsledné zařízení je kompletováno ve Francii. Smlouvy už byly uzavřeny s institucemi ve Francii, Portugalsku, Kuvajtu a s mezinárodní lékařskou organizací Europ Assistance, která je zároveň partnerem konsorcia FallWatch. O dalších kontraktech se jedná ve Švýcarsku, Dánsku, Irsku a Litvě. Verze pro použití v domácnosti bude dostupná v posledním čtvrtletí roku 2013. Klinické testy druhé generace přístroje, který bude přizpůsoben radiofrekvenčním standardům Spojených států, začnou v Evropě a ve Spojených státech v září 2013. Komerční verze nového řešení by se měla na trhu objevit koncem roku 2014 a měla by rovněž vytvořit nové obchodní příležitosti. Kromě Evropy a Spojených států vyjádřilo o tuto unikátní technologii zájem i několik zemí v Asii. Podle odhadů vznikne během příštích tří let sto nových specializovaných pracovních míst v zemích, které se do projektu FallWatch zapojily. Funkce monitorování srdečního tepu svého nositele, kterou disponuje druhá generace přístroje, otevírá zároveň prostor novým aplikacím v oblasti telemedicíny, především u pacientů se srdečními a epileptickými problémy, u kterých nezabírají standardní léky.