Především v dnešní době, kdy se skokově zvedají náklady, uvítají firmy nové systémy přinášející kýžené úspory. Například IoT technologie pro bezdrátový sběr, přenos, analýzu a vizualizaci dat dokáže průmyslovým podnikům vlastnícím regulační stanici plynu ušetřit ročně desítky tisíc korun. Zavádění IoT technologií v průmyslové praxi je patrné především v posledních deseti letech. Úspěšně se využívají nejenom v řadě průmyslových oborů, ale i ve zdravotnictví, správě budov či monitoringu vnitřního klimatu. „IoT technologii využíváme také k přesnému a zároveň levnému monitoringu pohybu a kontrole tras dopravních prostředků či strojů, k monitoringu nestandardních jevů na produktovodech a v distribučních sítích i v zóně 2 s rizikem výbuchu,“ říká Václav Janoch, obchodní a marketingový ředitel společnosti ZAT, která IoT systémy v České republice vyvíjí a nasazuje. A právě IoT technologie s bezdrátovým přenosem dat ze zařízení umístěného v zóně výbuchu umožní průmyslovým firmám při modernizaci nebo výstavbě regulačních stanic výraznou úsporu nákladů.
Současný stav Průmyslové podniky mající rozvodny plynu disponují často moduly, které odečítají obchodní měření z regulační stanice, ale neumějí data zasílat distributorovi plynu ani do interního systému firmy. Jednou za stanovený čas je proto obslužný pracovník ručně sesbírá a odešle. Z takto získaných dat pak firma pracně vytváří analýzy, například pro zefektivnění spotřeby plynu. „Ve druhém případě má firma k dispozici záznamník dat, který zjištěné informace ze stanice sice přeposílá distributorovi plynu, ale neumí je zasílat a analyzovat pro potřeby interního řízení,“ říká Tomáš Bauer, vedoucí odborné skupiny Plynárenství společnosti ZAT. Pro tyto firmy jsou určeny nové IoT technologie typu SimONet IoT-Ex, certifikované do zóny 2 s možností výbuchu. Jejich výhodou je jednoduchá instalace, řada nových funkcí a až o 50 % nižší cena oproti stávajícím záznamníkům dat.
Když je více za méně Nové IoT technologie přinášejí podnikům řadu výhod a nových služeb často za menší finanční objem než stávající řešení na trhu. Zajistí spolehlivý sběr, přenos a zpracování dat bez nutnosti složité instalace i v místech bez přívodu napájení nebo se složitou instalací kabelového přenosu dat. Firma tak může on-line nebo ve stanovených intervalech získávat informace o průtoku, tlaku, teplotě plynu a dalších požadovaných hodnotách i z míst, kde to dosud nebylo možné. „Data je možné přenášet jak na firemní dispečink, tak lze využít vizualizační platformu SimONet Ex, v níž se jednoduše nastaví různé úrovně přístupu pro správce, techniky a manažery. Údaje se automaticky zobrazují v tabulkách, grafech nebo v mapových podkladech či podle potřeb podniku,“ doplňuje T. Bauer. K IoT-Ex modulu lze připojit více měřených veličin naráz, jako k plnohodnotnému záznamovému zařízení. Podle Bauera je možné modul využít také jako komunikační zařízení, což ocení především firmy se starými záznamníky dat bez možnosti onlinového přenosu komunikace, vybavené pouze sériovou linkou. IoT technologie v případně překročení mezních stavů také upozorní na vzniklý problém. Měřené hodnoty lze konfigurovat jak na místě přes mobilní aplikaci, tak vzdáleně přes dispečink, čímž firmy ušetří za výjezdy zaměstnanců.
Bezobslužný provoz Výhodou bezdrátové technologie oproti kabelovému řešení je až o třetinu nižší cena při pořízení. Výdrž 17Ah baterie zajistí až šest let bezobslužného provozu. Vyspělé IoT systémy využívají technologii NBIoT s 98% pokrytím území České republiky. „Naše moduly lze připojit také do venkovního prostředí. I proto se využívají pro měření na páteřní síti plynovodů i při výstavbě nebo rekonstrukci telemetrie regulačních stanic,“ upřesňuje Tomáš Bauer. Pro potřeby firem a průmyslových podniků může být technologie IoT certifikovaná v zóně 2 užitečná nejenom při rekonstrukci nebo výstavbě nových regulačních stanic plynu, ale ve všech případech, kdy je nutné měřit ve výbušném prostředí zemního plynu.
Zdravé klima i úspora na energiích IoT technologie pro monitoring, sběr, analýzu a vizualizaci dat má pro firmy řadu využití. Kromě již zmíněného ji lze uplatnit také při efektivní správě spotřeby energií a při jejich dálkovém odečtu, kdy chytrá technologie pomůže nejenom s odečítáním naměřených hodnot z koncových zařízení, ale i s efektivní správou energií či s detekcí černých odběrů. Další využití se naskýtá i při správě budov, kde mohou firmy snížit náklady až o 30 %. „IoT technologie SimONet poskytuje podklady pro efektivní řízení vzduchotechniky, klimatizace či obslužných technologií. Například Městský obvod Plzeň 2 si od SimONet v budově, kde IoT technologii nasadil, slibuje úsporu až 30 % nákladů na energie za rok,“ uzavírá Václav Janoch. /www.zat.cz/