Společnost Rösler vyvinula speciální hromadný dokončovací systém se třemi vlečnými finishery, který najde uplatnění při opracovávání jemných a složitých obrobků vysoké hodnoty. Jednou z typických aplikací je například medicínská výroba, ale své místo výrobní buňka najde i v jiných průmyslových oblastech.
Systém nové dokončovací buňky Rösler využívaný například při efektivním, cíleném opracování částí femurů (ortopedických implantátů, které kvůli zajištění dlouhé životnosti v lidském těle kladou vysoké nároky na přesně definovaný povrch na různých částech implantátu) obsahuje tři zařízení pro vlečné broušení s typovým označením R 6/1000 SF, z nichž jedno má na starosti procesní fázi předbroušení keramickými médii, druhé předleštění plastovými médii a třetí je určeno pro suché leštění speciálně připraveným organickým lešticím médiem. Aby nebylo nutné přerušovat výrobní proces během údržbářských prací, lze ve všech zařízeních provádět suché leštění, tak i mokrý proces broušení a leštění. Samotné zařízení pro vlečné broušení se pak skládá z pracovní nádoby o průměru 1 000 mm a karuselu se šesti rotačními vřeteny. Ta jsou vybavena speciálně navrženými upínacími přípravky, jejichž konstrukce umožňuje upnutí obrobků v konkrétní poloze pro dokončování přesně definovaných ploch. Navíc je možné zvýšit počet obrobků upnutých do jednoho upínače ze dvou na tři, a to bez ovlivnění kvality celoplošného opracování povrchu.
K buňce lze instalovat další systémy
Proces broušení a leštění v praxi vypadá tak, že v první fázi se spustí rotující karusel a obrobky připevněné k rotujícím vřetenům se ponoří do média obsaženého v pracovní nádobě. Vestavěný systém kontroly zajišťuje přesné dodržení stanovené hloubky ponoru pro různé typy obrobků a samostatné, nezávisle řízené pohony karuselu a vřeten umožňují přizpůsobení intenzity opracování různým typům obrobků. Hladinu média je možné sledovat vizuálně i pomocí speciálních senzorů, a kdykoli je zapotřebí jakéhokoliv zásahu obsluhy, zobrazí se na ovládacím panelu odpovídající zpráva. Navíc je možné do systému instalovat i zařízení pro třídění médií, které se skládá z vibrační prosévací jednotky. Ve stanoveném čase pak procházejí keramická a plastová média přes prosévací jednotku, která všechna „podrozměrná“ média vyseparuje z provozní směsi. Pro čištění a recyklaci procesní vody z brusného procesu je možné k systému přidat i odstředivky Rösler Z1000, přičemž třeba koncepce dvou odstředivek umožňuje provozovat dva oddělené okruhy procesní vody: jeden pro dokončovací operace s keramickými médii a druhý pro operace s plastovými médii. Udržování dvou oddělených vodních okruhů pomáhá předcházet nejrůznějším problémům, například s pěněním. Součástí ovládacího panelu každé odstředivky je digitální systém řízení kontroly kvality procesní vody Rösler Smart Solutions, jenž sleduje a shromažďuje data a umožňuje vyhodnocovat až 14 individuálně volitelných procesních parametrů. Mezi ně patří koncentrace sloučenin, hodnota pH a mikrobiologická kontaminace a další. V softwaru jsou uloženy cílové hodnoty parametrů a jejich příslušné toleranční rozmezí. Kdykoli jeden nebo více parametrů vybočí z předem definovaného rozsahu, systém zobrazí chybové hlášení a vydá srozumitelná doporučení umožňující rychlý návrat do zadaného tolerančního rozsahu. Tím je zajištěna trvale vysoká kvalita procesní vody. Díky automatickému ukládání hodnot systém dokáže rozpoznat i změny v procesní vodě za delší časové období, na jejichž základě lze odpovídajícím způsobem naplánovat potřebnou výměnu procesní vody s minimálním narušením výrobního procesu. /kkb/