Veletržní centrum v Norimberku se již připravuje na výstavní akce, které příští rok proběhnout v tomto bavorském městě. Na tiskové konferenci v Praze představili zástupci norimberské veletržní správy a spolupracující veletržní organizace Mesago Messe Frankfurt některé stěžejní odborné veletrhy zejména se zaměřením na svět informačních technologií a elektroniky, jejichž portfolio se už několik let nepřetržitě rozšiřuje. Zájem tedy o ně vzrůstá. Bohužel účast českých fi rem, jak bylo konstatováno, na nich stále pokulhává za možnostmi, které vystavovatelům každoročně nabízejí. Je to škoda, protože v České republice působí nemálo malých a středních inovačních fi rem, které podnikají v daných oborech a na výstavišti by se jistě neztratily.
EMBEDDED WORLD Tento veletrh s tradiční konferencí se koná v Norimberku příští rok 25. až 27. února. Postupem se vyvinul v přední mezinárodní festival vestavných (zabudovaných) systémů. Tato světově největší akce na téma „embedded“ se zaměřuje na nejnovější technologický vývoj a trendy v oboru a je mezinárodním fórem profesionálů, na němž dochází k výměně zkušeností, navazování nových kontaktů a intenzifikaci obchodních vztahů. Vestavné systémy již dávno nejsou pouze doménou telekomunikací nebo spotřební elektroniky, ale mají stále více co říci také například odborníkům v automatizační technice. Ať už ve vysoce specializovaných technologických oborech nebo v každodenním životě systémy embedded vykonávají svou práci nenápadně, tiše a přesně. Jejich paleta využití je velmi široká a sahá od automobilů přes PDA až třeba k fotbalu, kde systém dokáže bleskurychle a na milimetr přesně ohlásit rozhodčímu polohu míče. Dnes jsou vestavné systémy „mozkem“ mnoha přístrojů a zavádějí se do mnoha průmyslových oblastí včetně energetiky, chemického, ropného a plynárenského průmyslu, dopravy a logistiky. Jsou klíčovou složkou sítí, které ke svému fungování vyžadují interoperabilitu různých zařízení nebo systémů.
SMT/HYBRID/PACKAGING O něco později, v květnu, proběhne v Norimberku tento Mezinárodní odborný veletrh a kongres pro systémovou integraci v mikroelektronice. Přesněji řečeno, stane se tak 6. až 8. května 2014. Opět se tato akce představí odborné veřejnosti jako platforma s kompletními informacemi týkajícími se inovací, produktů a řešení se zaměřením na systémové integrace v mikroelektronice. Stejně jako vloni budou po všechny tři výstavní dny zájemcům nabízeny praktické prezentace v angličtině. Mezinárodní experti z průmyslu a vědy v nich budou naznačovat stávající a budoucí vývoj ve výrobě elektroniky, nabízet řešení pro speciální problémy a vyzývat návštěvníky k diskusi a výměně zkušeností. V centru zájmu tohoto odborného veletrhu budou znovu témata: osazování, desky s plošnými spoji, pájení, sítotisk, výroba na zakázku, testování, obalová a spojovací technika. Firmy se speciálním know-how v oblasti optoelektroniky uvítají návštěvníky ve společném stánku „Optics meets Electronics“. Různá témata a podpůrné programy proběhnou na fórech, kde experti budou informovat návštěvníky o posledních trendech a vývoji. Významnou událostí bude v příštím roce doprovodná anglicky vedená konference ECWC13 (13th Electronic Circuits World Convention). V roce 2014 se bude po 11 letech konat poprvé opět v Evropě, paralelně k veletrhu SMT Hybrid Packaging 2014. V přibližně 30 blocích, 130 přednáškách, jedné posterové prezentaci a soutěži o ceny Best Paper Awards budou prezentovány aktuální informace o vývoji trhu i technologických trendech, například k tématům management dodavatelského řetězce, vývoj globálního trhu, výroba, obalová technologie a energie i efektivní využívání zdrojů.
PCIM EUROPE Tento mezinárodní veletrh a konference pro výkonovou elektroniku, inteligentní techniku pohonů, obnovitelné zdroje energie a hospodaření s energií se v Norimberku pořádá 20. až 22. května 2014. Stane se opět místem setkání zástupců oboru výkonové elektroniky, inteligentní techniky pohonu a power quality energetického mana gementu. Předvádět se mají výkonové polovodiče, pasivní součástky a moduly, integrované obvody, magnetické materiály a materiály pro jádra, senzorika, technika mikrosystémů, montážní celky a subsystémy, mikroprocesory, digitální signálové procesory (DSP), napájení elektrickým proudem, nepřerušitelné zdroje napájení (UPS), akumulátory/ systémy pro řízení výroby a spotřeby elektrické energie (PMS), měřicí a zkušební technika a simulační a vývojový software. Výkonová elektronika je podstatným stavebním kamenem důležitých technologií budoucnosti. Například obnovitelné zdroje energie a elektromobilitu je možné řešit jen jejím nasazením. Právě ona zaznamenala v posledních letech dynamický rozvoj a dnes patří ke klíčovým technologiím z hlediska úspor energie. Má velký vliv na vývoj technologií a využívá se ve všech fázích toku energie – od výroby až k rozvádění a užívání. Průmysl vykazuje nebývalý nárůst v oblasti technologií výkonových polovodičů ve všech oblastech, třeba v automobilovém průmyslu, telekomunikacích i technice domácích přístrojů. V expanzi veletrhu PCIM Europe se odráží silný růst odvětví, která využívají výkonovou elektroniku. Počet vystavovatelů vzrostl od roku 2008 do roku 2013 přibližně o 55 % na 392. Doprovodná konference se od roku 2008 do roku 2013 rozrostla o 23 % na celkem 726 účastníků. V roce 2013 navštívilo tuto akci 7883 lidí z 51 zemí. Celosvětový význam výkonové elektroniky podtrhuje i silná mezinárodní účast: 56 % vystavovatelů a 36 % návštěvníků pochází z jiných zemí než Německa. Na základě tohoto vývoje vzniká rozsáhlá a neustále rostoucí potřeba informací. Témata výstavy zahrnují výkonové polovodiče, konstrukční prvky, čidla, systém managementu pro oblast energetiky, simulační a vývojový software a četné novinky v elektroprůmyslu. Vystavující firmy mají na PCIM možnost přímého kontaktu s kvalifi kovanými návštěvníky veletrhu a účastníky konference z celého světa.
SENSOR + TEST Mezinárodní veletrh pro senzoriku, měřicí a zkušební techniku s doprovodnými konferencemi se uskuteční 3. až 5. června 2014. Již dlouhodobě si udržuje přední postavení v této oblasti. Podíl zahraničních vystavovatelů v minulém ročníku, který činil jednu třetinu, byl dokonce nejvyšší za celou dobu jeho historie. Výsledky průzkumu mezi vystavovateli a návštěvníky kromě toho dokládají, že spokojenost všech zúčastněných zůstává stále vysoká. Veletrh SENSOR+TEST nabízí v oboru senzorů materiály, komponenty, senzory, ovládací prvky, senzorové systémy, senzorické měřicí přístroje, výzkum a vývoj, jejich výrobu, odzkoušení, kalibrace. V sektoru měřicí techniky systémy, hardware a software pro přenos dat, sběr a vyhodnocení dat, laboratorní techniku a analyzátory, poradenství, vývoj, zakázková měření. V oblasti zkušební techniky zkušební systémy, stroje a stavy, součástky a komponenty pro zkušební zařízení, simulační systémy, poradenství, vývoj, kalibrace a další. Veletrh je doprovázen kongresem VDE/ /VDI s názvem „Sensoren und Messsysteme“ (Senzory a měřicí systémy). Pořádající ho Odborný svaz pro senzoriku AMA. V letošním roce zaznamenal účast 543 vystavovatelů a 7810 odborných návštěvníků. Přihláška na rok 2014 je k dispozici již od srpna. Milan Bauman