Každoročně se v oblasti soustav zásobování teplem a chladem dokončuje řada zajímavých projektů. Modernizují se, rekonstruují i nově budují zdroje, tepelné sítě a zařízení u koncových odběratelů. Od roku 2002 seznamuje veřejnost s nejúspěšnějšími projekty Teplárenské sdružení České republiky prostřednictvím soutěže Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem.
Do soutěže byly letos nominovány projekty, které si vyžádaly investice bezmála ve výši 1 mld. korun. Jejich obecným přínosem je zvýšená účinnost využití primárních energií a využití obnovitelných zdrojů energie, snížená spotřeba paliv a emisí skleníkových plynů a zajištění efektivního zásobování teplem pro byty, průmysl i služby. Na Dnech teplárenství a energetiky 2013, které letos hostí Kongresové centrum Aldis v Hradci Králové, budou 23. dubna slavnostně vyhlášeny vítězné projekty ve třech soutěžních kategoriích. Z následujících krátkých představení si také vy můžete vybrat svého favorita.
Kategorie Snížení tepelných ztrát a přechod na efektivnější horkovodní rozvody Teplárny Brno: Přechod centra Brna z parovodů na efektivnější horkovody
Přepojením 55 bytových domů s 2000 byty v centru Brna z parovodů na horkovodní rozvody skončila další etapa největší investiční akce společnosti Teplárny Brno. V roce 2013 se do rekonstrukce sítě investovalo 128 mil. korun a bylo při ní nahrazeno horkovodními rozvody 4,5 km parovodů. Celý projekt přechodu z páry na horkovody by měl být dokončen v roce 2019 a jeho realizace si vyžádá náklady 1 mld. korun. Díky snížení tepelných ztrát a zavedení objektových předávacích stanic se po dokončení projektu předpokládá výrazná roční úspora paliva i emisí.
Teplárna České Budějovice: Přechod Pražského předměstí z páry na horkou vodu
Dožívající parovod nahradil dvoukilometrový horkovod z předizolovaného potrubí z centrální předávací stanice až na sídlišti Pražské předměstí. Po trase horkovodu byl proveden protlak potrubí pod frekventovanou Plzeňskou ulicí a horkovod překonává řeku po zvednuté rekonstruované technologické lávce. Na horkovodní systém bylo přepojeno 6 výměníkových stanic, jejichž technologická zařízení byla zrekonstruována z parního na horkovodní provoz a které teplem zásobují 2802 bytů. Přechodem na efektivnější horkovody dochází k výraznému snížení tepelných ztrát o 31 159 GJ/rok i ke snížení emisí SO2, NOx, prachu a CO2. Teplárna Písek: Rekonstrukce rozvodů vytápění a výměníku v areálu teplárny Komplexní rekonstrukce vytápění za bezmála 1,7 mil. Kč proběhla v areálu Teplárny Písek. Výměník pro vytápění areálu teplárny nahradila předávací stanice umístěna přímo v kotelně a budova původního výměníku se využije jako sklad. Klasický čtyřtrubkový a dvoutrubkový sekundární rozvod byl nahrazen novým rozvodem z předizolovaného potrubí, což sníží ztráty při rozvodu tepla v teplárně až o 80 %. Zároveň se využilo odpadní teplo z redukčních stanic kotelny pro předehřev teplé vody jednoduchým technickým zařízením, které je o 90 % levnější než tepelné čerpadlo. Katego rie Rozvoj soustav zásobov ání teplem ČEZ Teplárenská: Teplofikace obce Ledvice Ekologicky čistou a spolehlivou dodávku tepla s vysokým uživatelským pohodlím – to vše mají nyní v Ledvicích. Z nedaleké elektrárny byl vyveden tepelný napáječ do obce, kde se na systém dálkového vytápění napojilo 100 objektů s ročním odběrem 10 500 GJ tepla. Teplofikace Ledvic stála 40 mil. korun. Objektové předávací stanice tepla v domech nahradily neekologické lokální vytápění. Zatímco v elektrárně se zvýší emise prachu o 100 kg, ovzduší v obci bude čistší o 7,6 tuny prachu. To naplňuje jedno z hlavních opatření iniciativy Stop prach.
Dalkia Česká republika: Připojení Obchodního centra Šantovka v Olomouci na místní teplárnu
Tepelný komfort největšího obchodního centra v Olomouckém kraji Galerie Šantovka zajišťuje Dalkia Česká republika. Bylo postavené v areálu bývalé továrny Milo, kde vznikne i komplex bytů a budov s komerčním a administrativním využitím. Galerie využila připojení na místní teplárnu, jelikož se nachází mezi centrem a hlavní dopravní tepnou a další emisní zátěž by měla dopad na celkovou kvalitu ovzduší ve městě. V první etapě připojení obchodního centra se počítá s dodávkou 18 500 GJ tepla ročně. Po dokončení projektu by se měla dodávka tepla zvýšit až na 60 000 GJ.
TEPLOT Tišnov: Posílení soustavy zásobování teplem o novou kotelnu
Revize výkonu soustavy zásobování teplem v Tišnově ukázala, že je jí potřeba doplnit o zdroj tepla s výkonem 1 MW. I když jsou starší bytové domy zateplovány, bylo nutné zvýšit výkon zdrojů díky novým připojením. Jako nejefektivnější řešení se ukázala kogenerační technologie. Nová kotelna s kogeneračními motory zásobuje teplem lokalitu Hony za Kukýrnou. Soustava zásobování teplem v Tišnově, zejména v uvedené lokalitě, se každoročně rozvíjí. Díky aktivitám místního developera jsou dokončovány bytové domy, které jsou napojovány na budovanou síť teplovodních rozvodů.
Dalkia Česká republika: Připojení Nemocnice Přerov na soustavu zásobování teplem
Společnost Dalkia Česká republika a Nemocnice Přerov se dohodly na obnovení dodávky tepla. Dalkia dodá nemocnici ročně pro jejich 24 oddělení a 15 ambulancí 28 000 GJ tepla. Dalkia již dodávala teplo do nemocnice do roku 1998. Nemocnice ale poté přešla na vlastní plynové zdroje. S koncem jejich životnosti se rozhodovala, zda je obnovit nebo se zpět připojit na soustavu zásobování teplem v Přerově. Výhodnější byla varianta znovupřipojení. Dalkia garantuje Nemocnici Přerov i rekonstrukci parovodní přípojky, která umožní dodávat teplo v efektivnější formě horké vody.
Termo Děčín (člen skupiny MVV Energie CZ): Připojení Centra Pivovar v Děčíně
Nový projekt Centrum Pivovar Děčín je zasazen do areálu místního starobylého pivovaru v části Podmokly. Unikátní multifunkční centrum se rozkládá na ploše přes 22 000 m2 a je zásobován teplem z teplárny Děčín-Želenice. Nové připojení má vliv na stabilizaci ceny tepla v Děčíně. Přesněji řečeno v cenové lokalitě CZT Děčín, zejména vlivem na relativní podíl stálých nákladů v ceně tepla. Toto velké připojení s předpokládanou roční dodávkou 7000 GJ kompenzuje odpojení několika bytových domů. Připojený výkon předávací stanice je 2,1 MWt
Kategorie Rozvoj a využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie
Teplárenská společnost Hlinsko: Většina tepla v Hlinsku z místní biomasy
Teplárenská společnost Hlinsko zásobuje teplem 1500 domácností a další nebytové prostory na sídlišti. V roce 2013 byl splněn cíl, vybudovat zdroj, který bude z biomasy vyrábět 95 % tepla. Už v roce 2009 byl zprovozněn parní kotel (2,1 MW) na spalování čisté dřevní štěpky, který se na výrobě tepla podílel z 50 %. Po dalším zdražení zemního plynu byl vloni v Hlinsku instalován nový teplovodní kotel opět na spalování čisté dřevní štěpky (2 MW). Díky oběma kotlům je v Hlinsku přijatelná cena tepla a nehrozí skoková zdražení jako při pálení plynu. K výrobě tepla je využívána biomasa z okolí.
Dalkia Mariánské Lázně: Zelená energie pro Mariánské Lázně
V prosinci roku 2013 byl v Mariánských Lázních uveden do provozu nový biokotel (9,3 MWt) s turbínou (1 MWe). Zdroj zásobuje teplem 3300 domácností a lázeňské objekty. Městskou teplárnu provozuje v nájmu společnost Dalkia Mariánské Lázně. Ta díky realizaci projektu letos již dvakrát snížila ceny tepla. Vzhledem ke konfiguraci parní sítě – rozdíl přes 100 výškových metrů – vedlo ke snížení ceny levnější palivo. Palivový mix zemního plynu a topných olejů nahradilo zbytkové dřevo z těžby ve Slavkovském lese. Řešení, šetrné k lázeňskému prostředí, doplňuje ještě efektivnější využití biomasy při kombinované výrobě elektřiny a tepla a snižuje emise CO2 o 17 000 t/rok.
Teplárna Strakonice: Rekonstrukce kotle ve Strakonicích s možností spalovat biomasu
Rekonstrukce kotle K2, prvního ze dvou hlavních teplárenských kotlů, které byly uvedeny do provozu už v roce 1954, začala ve strakonické teplárně na jaře 2011. Po demontáži kotle došlo k jeho postupné modernizaci, která přináší vyšší výkon kotle, menší spotřebu paliva a nižší ekologickou zátěž. Rekonstrukce s využitím prvků fluidní techniky umožní teplárně spalovat hnědé uhlí a biomasu v poměru 60/40 a snížit emise SO2 přímo v kotli o 65 % pomocí dávkování vápence do fluidní vrstvy. Plánované náklady na rekonstrukci obou kotlů K2 a K1 dosahují 476 milionů korun.
Počin roku 2013
Dalkia Industry CZ: Dodávka chladu pro Důl Karviná
Společnost Dalkia Industry dodává od dubna 2013 těžební společnosti OKD chlad pro její závod ČSA Dolu Karviná. Dodávky chladu do centrální důlní klimatizace jsou nezbytné pro zlepšení mikroklimatických podmínek a bez nich by nebylo možné dobývat uhlí z hloubky až 1300 metrů. Pro výrobu chladu bylo v první etapě instalováno zařízení o výkonu 10 MW chladu, což lze přirovnat k příkonu více než 32 000 moderních 250litrových chladniček s mrazákem. Zařízení ochlazuje vodu na teplotu 2,4 °C a voda se pak čerpá pod zem do hloubky více než 1000 metrů, kde se dále rozvádí.