Lamborghini Urus se etablovalo jako prodejně nejúspěšnější typ za celou historii své značky. Během krátkého svezení jsme měli možnost nahlédnout do jeho světa plného blyštivých emocí.
Sériová verze typu Urus měla premiéru v roce 2018, kdy navázala na velmi podobný stejnojmenný koncepční vůz z roku 2012. Lamborghini jej prezentovalo jako první „supersportovní SUV“ a zásluhou svého někdejšího terénního modelu LM002 jej do svého výrobního programu marketingově zařadilo neobyčejně snadno. Během let ale tomuto modelu, který se vyráběl v jediné specifikaci, narostla konkurence. A to nejen z vlastních řad v podobě Audi RS Q8 či Porsche Cayenne Coupé GT, ale také od značek Aston Martin a nejnověji i Ferrari. Jaksi stranou, ale ne z pohledu výkonů, stály vozy BMW X6 M a Mercedes-AMG GLE 63 4Matic+.
„Ďábelská“ síla
I proto Lamborghini letos na podzim přistoupilo k drobné modernizaci svého nejúspěšnějšího typu, jemuž v roce 2021 patřilo asi 60 % prodejů značky. Lamborghini jej pojmenovalo Urus S a došlo u něj především k omlazení vzhledu a mírnému navýšení výkonu na „ďábelských“ 666 koňských sil. Technikou však model S plynule navazuje na původní Urus stojící na platformě koncernu Volkswagen MLB Evo, jež je kromě jiných vozů také v útrobách Audi Q8. Skutečným dárcem techniky je mu ale vrcholná verze RS Q8. Pod přední kapotou proto pracuje osmiválec 4,0 l, který má mezi řadami válců umístěnou dvojici dvoukomorových turbodmychadel. Disponuje výkonem 478 kW (650 k), což je o 37 kW (50 k) více než v případě zmíněného Audi.
Atletická obratnost
Standardem je osmistupňová převodovka ZF a pohon všech kol tvořený středovým diferenciálem typu Torsen, rozdělujícím hnací sílu v poměru 40 : 60 mezi přední a zadní kola (maximum: 70 % dopředu, 87 % dozadu). Aby byla zajištěna obratnost takto velkého vozu, dostal Urus mezi zadní kola diferenciál schopný podle potřeby elektronicky měnit rozdělení hnací síly mezi pravé a levé kolo, kdy nejvýše lze k jednomu z kol poslat až 75 % dostupného točivého momentu. Obratnost dále zvyšuje řízení zadních kol. Samotný podvozek je opět maximem dostupných možností koncernu Volkswagen: vzduchové odpružení s možností změny světlé výšky a charakteristiky doplňují aktivní tlumiče a adaptivní stabilizátory, jejichž primárním úkolem je zabránit naklánění karoserie v zatáčkách. Aby celá tato „nálož“ elektronických systémů správně fungovala a měla se o co opřít, je Urus postaven na 315 mm širokých zadních pneumatikách obutých na 21" kolech, které si stejně většina zákazníků mění za 22", případně 23".
Svébytný design
Veškerou techniku překrývá, a to doslova i obrazně, svébytná a osobitá karoserie. Svým designem vhodně zapadá do stylu Lamborghini, a i když přeci jen není tak extrémní jako nízké sportovní modely, v segmentu výkonných SUV vystupuje z davu a její dramatičnosti může čelit snad až letos představené a mnohem méně kompromisní (a jinak pojaté) Ferrari Purosangue. Lamborghini se původní tvary velmi povedly, proto se na nich moc nezměnilo ani při letošní modernizaci. Také uvnitř vykročilo Lamborghini vlastní cestou, i když určitá spojitost se světem Audi je v různých detailech, obkladových materiálech, principech obsluhy, ale částečně i pozici za volantem patrná — to je ale určitě dobrá zpráva. Uvnitř je snad ještě více než zvenčí zřejmá snaha o strhávání pozornosti, příkladem je v tomto směru nejen grafika digitálních přístrojů, ale především masivní ovládací prvek mezi sedadly s červeným krytem startovacího tlačítka a páčkami pro nastavení jízdních režimů Anima a jednotlivých systémů podvozku.
Těžko krotitelný charakter
Divadlo pokračuje i po vyklopení krytu a stisku startovacího tlačítka. Motor efektně vyštěkne a interiér naplní naléhavý zvuk podněcují k jízdě. I v nejkrotším režimu Strada je ve voze znát určité napětí v podvozku i pohonu a vůz působí, jako by překypoval testosteronem a chtěl vyrazit kupředu. Přitom ale komfort odpružení zůstává na uspokojivé úrovni. Urus je samozřejmě na otevřených silnicích mimořádně rychlý, možná mu však chybí více kultivovanosti, přesnosti a přirozenosti. Zejména v režimu Corsa se zásluhou o 9 % menšího převodu řízení oproti dárci techniky, ostřejšího naladění řízení zadních kol, rychleji reagujícího motoru, škubající převodovky a agresivnějšího podvozku snaží svého řidiče doslova omámit přívalem podnětů. Zřejmě se v tomto projevu okořeněném i výrazným zvukovým projevem ukazuje pro Lamborghini typická snaha o všemožné přitahování pozornosti, kterou testovací vůz prokazoval i výraznou fialovou barvou. Urus čistě svou dynamikou nevybočuje ze skupiny podobně zaměřených osmiválcových SUV s výkonem přes 450 kW, nicméně svůj potenciál dává zřejmě nejteatrálněji a nejextrovertněji najevo. S ohledem na použitou techniku poněkud vyčnívá i svou cenou, podtrhující dojem exkluzivity.
/Petr Hanke/