Dlužníci jsou stále větším problémem českých firem. Mnohé firmy se obávají vymáhání pohledávek, aby si nepoškodily vztahy se svými obchodními partnery, a tak ustupují ze svých pozic a přistupují na méně výhodné podmínky. Podle průzkumu pojišťovny Atradius se průměrná doba úhrady pohledávek oproti loňskému roku prodloužila o 8 dní. Přitom české firmy, v porovnání se zahraničím, poskytují svým odběratelům nadprůměrně dlouhou lhůtu splatnosti (36 dní). Přílišná velkorysost ale může dodavatele přivést do značných finančních potíží. Úspěšný obchod totiž nepředstavují vyfakturované pohledávky, ale ty vyinkasované. „Nejdelší lhůty splatnosti poskytují svým firemním zákazníkům české firmy ve výrobním sektoru, průměrně 42 dní, zatímco nejkratší jsou ve finančním sektoru, v průměru 29 dní,” říká Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny Atradius pro střední a východní Evropu. Smutný titul nejrizikovějších oborů v České republice získalo v posledních dvou letech stavebnictví a návazné obory. „Důvodem je u těchto oborů omezování investic státu a domácností,” uvádí Stržínková. Po letošní těžké zimě a deštivém počasí v květnu stavebnictví obdrželo další těžké rány. „Už ve fázi stavby čekají dodavatelé na své peníze v řádech několika měsíců a odhadují pokles produkce až o 40 %. S největšími problémy se potýkají malé a střední podniky, které se tak ocitají v druhotné platební neschopnosti,” informuje Stržínková a dodává: „Volatilita cen, pokles automobilové výroby a nesystémová opatření vlády, jako jsou zvýšené příspěvky na obnovitelné zdroje energie, velmi zatěžují hutnický a těžařský průmysl, kde naději slibuje především možná pomoc státu deklarovaná ministrem Ciencialou.”
PROVĚRKA OBCHODNÍHO PARTNERA Pokud se chce firma vyvarovat neplatících odběratelů, měla by začít důkladnou prověrkou obchodního partnera ještě před navázáním vzájemné spolupráce. Zaměřit by se měla na délku fungování podniku potenciálního odběratele, na výši jeho závazků, výši dosahovaného zisku a platební schopnost. Některé informace lze zjistit z veřejně dostupných zdrojů, podrobnější analýzu je možné získat za poplatek od specializovaných firem. Základní informace obsahuje účetní závěrka obchodního partnera, která je dostupná ve sbírce listin na portálu justice. cz. K bezplatnému ověření jeho bonity lze využít hned několik nástrojů: registr insolvencí, registr plátců DPH (zajímavé jsou zejména informace o zrušení registrace) nebo dlužnické registry u VZP a ZPMV. Pokud firma jedná o zakázce s vysokou hodnotou nebo mimořádnou povahou, měla by požadovat poskytnutí zálohy, která bude krýt alespoň část nákladů.
KDYŽ SE OBCHODNÍ PARTNER STANE DLUŽNÍKEM Nejprve by měl věřitel zkusit zkontaktovat dlužníka sám, ať už osobně, písemně, nebo telefonicky. Slušně protistranu upozornit, že nezaplatila svou pohledávku a ptát se po důvodech. Příčinou mohou být jen drobné nesrovnalosti v náležitostech dokladů, nebo chyby při bankovních převodech. Tyto důvody je možné řešit relativně snadno. Jak ale postupovat, pokud zaplacení brání finanční problémy dlužníka? „Závisí na konkrétní situaci, ovšem obecně platí, že by měla firma dočasně pozastavit spolupráci s tímto partnerem, a současně začít řešit vymáhání pohledávek mimosoudní, popřípadě následně pak soudní cestou,” říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI. Čím déle bude věřitel otálet s vyinkasováním pohledávky, tím podstupuje většímu riziku vlastní platební neschopnosti. Nemusí jít o vysoké částky, pokud se však sejde několik nesplacených faktur, dluhy rapidně narůstají. „Nezaplacené pohledávky je potřeba řešit co nejdříve, protože pravděpodobnost zaplacení se kaž dým dnem snižuje. Důvodem je nízká kontaktnost dlužníka či ztráta jeho platební schopnosti. Proto by měl věřitel v prvních 30 dnech po splatnosti jednat rychle,” upozorňuje Vachel. V okamžiku, kdy se nedaří dlužníka kontaktovat, nebo pokud zmíněné kroky nevedou k úspěchu, je vhodné pohledávky předat k externímu mimosoudnímu vymáhání.
MIMOSOUDNÍ VYMÁHÁNÍ Spolupráce s inkasní společností je pro dlužníka signálem, že skutečně usilujete o zaplacení dluhu, ale současně jste ochotni hledat řešení mírnější, mimosoudní cestou. Proces vymáhání můžete do značné míry ovlivňovat. „Dlužník je většinou nejprve upozorněn poštou, e-mailem či SMS a pokud na tyto výzvy nereaguje, přistupujeme k osobnímu jednání. Inkasní agentura ale nemůže dlužníkovi splacení pohledávky nařídit, ani ji vymoci exekucí, jelikož nedisponuje státní pravomocí,” vysvětluje kroky inkasních společností Vachel. Každá agentura si ale volí své vlastní postupy, proto je účelné si před předáním pohledávky danou společnost prověřit, jelikož jedná jménem vaší firmy. Za seriózní agentury platí ty, které jsou sdružené v Asociaci Inkasních Agentur. Veškeré jejich kroky musí být v souladu nejen se zákony a právními zásadami ČR, ale současně i s etickým kodexem Asociace. Mimosoudní vymáhání bývá rychlejší a méně náročné na administrativu i na náklady. Odměna inkasní agentury je obvykle tvořena provizí ve výši 5–20 % z vymožené částky, což znamená, že je úhrada zpravidla požadována, pouze pokud skutečně dojde k zaplacení pohledávky. Je navíc vaší volbou, zda náklady na vymáhání ponesete sami, nebo jestli je do nějaké míry přenesete na dlužníka. Slabinou je ale dosud nízká legislativní podpora, i když nově do českého právního řádu implementovaná směrnice EU o opožděných platbách přináší v tomto směru značný pokrok.
SOUDNÍ VYMÁHÁNÍ Soudní vymáhání představuje druhou cestu, jak řešit problémy s dlužníky. Většinou se k němu přistupuje v okamžiku, kdy selže mimosoudní vymáhání. Je třeba počítat s tím, že je soudní vymáhání dlouhodobou záležitostí se značnou počáteční investicí, jejíž návratnost je často nejistá. „Při rozhodování o tom, zda postoupit pohledávku soudu, zvažte finanční situaci dlužníka, i svou vlastní. Pokud je dlužník solventní a zaplacení brání tedy spíše jeho nevůle, a zároveň je zřejmé, že vás neohrozí dočasná nedostupnost peněžních prostředků, které investujete do soudního řízení, představuje soudní vymáhání vhodné řešení,” říká Vladimír Vachel. Prvním krokem soudního vymáhání je zaslání předžalobní výzvy dlužníkovi. Dále musíte zaplatit taxy za zahájení soudního řízení a písemně vypracovat návrh žaloby. Předžalobní výzva musí být dle zákona zaslána dlužníkovi nejméně 7 dnů před podáním tohoto návrhu. V případě, že žaloba splňuje všechny formální a věcné požadavky, zahajuje soud svoji činnost. Pokud dlužník svou pohledávku nezaplatí ani na základě soudního nařízení, vydá soud exekuční titul k provedení exekuce na majetek dlužníka. Další fází je tedy exekuce, která s sebou nese další náklady. Pokud dlužník nedisponuje dostatečným majetkem k úhradě pohledávky a exekuční proces skončí neúspěchem, nese veškeré náklady za soudní řízení věřitel. Tereza Augustinová