České úspěchy na poli kosmického průmyslu a vědy oslaví v listopadu festival Czech Space Week. S Terezou Kubicovou, předsedkyní Řídicího výboru ESA BIC Prague, ředitelkou interních projektů ve společnosti CzechInvest a jednou ze zakladatelů festivalu, jsme si povídali o záměrech a náplni této zajímavé akce.
Jste, mimo jiné, předsedkyní řídicího výboru kosmického inkubátoru. Začal bych tedy u inkubátorů ESA BIC, protože o nich už mají čtenáři Technického týdeníku z předešlých článků jisté povědomí. V čem spočívá vaše role? Předsedkyní řídicího výboru jsem od samotného začátku a zároveň jsem prošla celou historií ESA BIC. Jsem jednou z autorek původního projektového záměru. Chvilku jsem dělala finanční manažerku, pak jsem přešla na pozici ředitelky odboru, kde ESA BIC byl a který jsem vedla tři roky. Pak jsem se chvíli věnovala jiným projektům, u ESA BIC jsem však zůstala v čele řídicího výboru. Od října odbor ESA BIC opět vedu. Předsednictví řídicího výboru je funkcí spíše formální. Mou náplní je koordinovat partnery, kteří ESA BIC financují. Pozice předsedy je spíše „čestná“, pro případ, kdyby vznikl nějaký konflikt nebo spor. V takovém případě má předseda možnost vetovat rozhodnutí. Předsedův hlas rozhoduje, i pokud dojde k rovnosti při hlasování apod., ale za celou dobu se nám to nestalo, protože s našimi partnery skvěle vycházíme.
Byla jste u projektu od samotného začátku; kde vznikl první impuls? O tom by se dalo mluvit velice dlouho. ČR se stala členem Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008 a od roku 2009 začaly první snahy o zřízení inkubátoru v ČR. Konkrétně třeba Jihomoravské inovační centrum, které je dnes naším velice blízkým partnerem, bylo jedním z prvních iniciátorů. Dalším byla Technologická agentura AV ČR a řada dalších. ESA začala se sítí inkubátorů už v roce 2004 a měli s tím už tenkrát úspěch. Ministerstvo dopravy, jako hlavní ga-rant kosmických aktivit u nás, tyto snahy dlouhodobě podporovalo a hledalo někoho, komu by svěřilo roli operátora a garanta vysoké úrovně. V roce 2015 bylo vybráno hl. město Praha a zároveň došlo k oslovení CzechInvestu, jestli by se ne-ujal tvorby projektového záměru a ná-sledné realizace inkubátoru. V té době byly kosmické aktivity pro CzechInvest novinkou a nás to velmi zaujalo. Tehdy jsem byla v CzechInvestu juniorem a byla to pro mě obří výzva. Psali jsme projekt velmi intenzivně a zaměřili jsme se hlavně na nastavení podmínek, které by dobře naplnily představy hl. města Prahy a požadavky ESA a Ministerstva dopravy. Jelikož je pro každý zdroj třeba napsat projektovou dokumentaci, vytvořili jsme tři projekty. Jeden je pro ESA se standardními náležitostmi, jeden pro Prahu, aby nám uvolnili totožnou částku jako ESA. Ta uvolnila 825 tisíc eur a stejná částka tedy dorazila i od Prahy. Podmínkou bylo, že 2× 625 tisíc musí jít do přímé podpory start-upů a jen 200 + 200 tisíc lze využít na vše ostatní, tedy na financování týmu marketingu, managementu atd. To na dnešní dobu opravdu není závratná suma při potřebě financování na 5—7 let. Na to, aby se tedy dal kolem projektu vytvořit tým, který by se start-upům skutečně věnoval, to byla velmi malá částka. Navíc jsme ještě vůči ESA museli garantovat, že umíme zajistit takzvaný technický mentoring v řádu 80 hodin na každý start-up. Samozřejmě že jsme začali vyjednávat s řadou našich partnerů o bezplatném poskytnutí, ale to se nedá zaručit ani zasmluvnit. Proto jsme přišli s nápadem požádat Ministerstvo průmyslu a obchodu, jestli by nám nedofinancovalo takovou třetí nohu, abychom měli finance na tyto mentoringové služby a také na zajištění týmu a dalších souvisejících nákladů. To se povedlo, a proto jsme psali ještě třetí projekt. Tím jsme si zajistili třetí zdroj a mohli jsme se pustit do práce.
My jsme se ale dnes sešli především kvůli projektu Czech Space Week, který s ESA BIC úzce souvisí. Vysvětlila byste čtenářům jeho podstatu a důvod jeho vzniku? Czech Space Week je největší a dnes už vlastně jediný festival kosmických aktivit v Česku. Velice úzce spolupracujeme s Ministerstvem dopravy, kde je skvělý akční tým, se kterým jsme si výborně „sedli“ odborně i lidsky. Snažíme se věci dělat inovativně a hlavně akčně. V roce 2017 se naši kolegové zúčastnili akce European Space Week v Estonsku a mě tehdy napadlo, že bychom mohli něco podobného udělat i u nás. Na listopad 2018, u příležitosti desetiletého výročí členství ČR v ESA, bylo v plánu uspořádat obdobnou velkou konferenci. Tak jsme si s kolegy z Ministerstva dopravy řekli, že bychom to rovnou mohli pojmout ve větším a uspořádat Czech Space Week. Pojďme oslovit české kosmické firmy, kterých jsou desítky, mají velké úspěchy, ale málokdo o nich ví. Pojďme to udělat v rámci jednoho týdne a udělejme i řadu menších aktivit. Ty jsme dělali už dříve, např. konferenci ESA BIC, nebo takzvaný Gate to Space, který organizuje Technology Transfer Brokers s Ministerstvem dopravy apod. Pojďme to dát do jednoho týdne a uvidíme, jaký to bude mít ohlas. Mělo to obrovský úspěch jak u veřejnosti, tak také u průmyslových partnerů. Zájem projevila i Akademie věd ČR a další subjekty, proto jsme si nakonec řekli, že je to něco, co tady chybí, a že by bylo škoda zůstat u jediné akce. Naše kosmické aktivity potřebujeme ukazovat veřejnosti, potřebujeme dostat průmyslové a jiné partnery na jedno místo, aby se spolu mohli potkávat, domlouvat… Z toho vyplývají návazné aktivity, které my už sledujeme jen zpovzdálí.
Kde na to získáváte prostředky? Zajímavé je, že nejde o akci stojící na státním rozpočtu. Z velké části ji financují soukromí partneři, včetně zahraničních. První ročník nám jako generální partner financovala firma OHB, partnerem byl i Thales Alenia Space, které spolu s Airbusem tvoří velkou trojku evropských kosmických gigantů. V dalších ročnících jsme stavěli více na českých firmách a tyto giganty jsme už ani neoslovovali. Mezi naše tradiční partnery patří OHB Czech Space nebo SAB Aerospace, tedy firmy, které sice mají matky v zahraničí, ale dnes už představují unikátní české firmy. Naším klasickým partnerem každého ročníku je také Honeywell. Nezatěžujeme tedy státní rozpočet, na akci se podílejí firmy, kterým se líbí. Řada společností se už také o možnosti partnerství a zapojení sama aktivně zajímá, což je pro nás tou nejlepší vizitkou a ujištěním, že to má smysl. Také se nám opravdu daří každým rokem zvyšovat informovanost veřejnosti. Máme stále rostoucí dosah, více lidí na akci chodí. Loňský ročník byl samozřejmě kvůli covidu on-line, ale účast byla i tak enormní. Měli jsme přes milion unikátních návštěvníků.
Hlavním cílem je tedy propojit a informovat veřejnost, odbornou i laickou. Jaké jsou další cíle a poslání? Hledání talentů? Ano. Měli jsme ve vesmíru pana Remka, což je super úspěch. Ten máme už 40 let. Od té doby většina z nás nemá o českých úspěších v kosmonautice ani potuchy. Vystudovaní odborníci, kosmičtí inženýři apod., se kterými spolupracujeme, se v dění kolem kosmických aktivit samozřejmě orientují, ale my ostatní ne. Takže to byl první cíl. Chtěli jsme také ukázat „proč“. Obrovským úspěchem Ministerstva dopravy je třeba zvýšení příspěvku do ESA. Hodně lidí si jistě řekne, to je super, my tady máme podstatnější problémy a někdo tady utrácí za „space“… Málokdo si ale uvědomuje, že to, že ČR do ESA investuje, se nám několikanásobně vrací. V podobných částkách dostáváme zakázky. Naše firmy dostávají příležitosti v celoevropských velkých projektech. ESA BIC funguje na stejném principu. Je placen z poplatků, kterými ČR přispívá do ESA, ale nám se to vrací v podobě zvyšování přínosu firem, zaměstnanosti, inovativních produktů… Říká se, i když předem upozorňuji, že nejde o doložitelné číslo, že každé euro investované do kosmického start-upu se vrací až padesátinásobně, což je neuvěřitelné. I tohle chceme ukázat: že neděláme raketovou vědu proto, abychom byli zajímaví, ale proto, co to naší republice a jednotlivým občanům přinese. Je velmi důležité zvýšit zájem o tuto oblast, zejména u dětí. Chybějí nám odborníci, technici, takže se snažíme s pomocí našich partnerů pracovat s dětskou komunitou, aby se u nich vznítil zájem o technické obory jako takové, v ideálním případě o kosmický směr. Abychom si budovali generaci příštích oborníků. Dalším cílem je pomoci českým firmám při hledání kvalifikované pracovní síly. Propojujeme je se studenty, s univerzitami, s Akademií věd, kde vznikají velice zajímavé projekty. Spolupráce mezi komerčním sektorem a akademickou sférou je velice důležitá. Firmy po ní dlouhodobě volají, a tak se jim snažíme na míru připravovat půdu pro spolupráci s AV, s univerzitami, s vědeckými pracovišti. Snažíme se organizovat job fairy, tedy od firem získáváme konkrétní poptávky a umožňujeme studentům, aby se hlásili třeba o stáže, které by mohly přerůst v partnerství apod. Máme i spoustu dalších plánů, třeba proniknout více do zahraničí a přitáhnout sem partnery a lidi z jiných částí Evropy, kteří by měli o space zájem a jako vysoce kvalifikovaná pracovní síla by se zapojili do našich firem. České firmy obecně nemohou konkurovat gigantům typu Honeywell platovými podmínkami. Nicméně konkurovat jim mohou zajímavou náplní práce, možnostmi dostat se mnohem hlouběji do problematiky apod. Mohla bych o tom mluvit hodiny.
Co tedy letos konkrétně chystáte pro děti a studenty? Protože CzechInvest není primárně zaměřen na práci s dětmi a studenty, spolupracujeme na těchto aktivitách s partnery. S Planetáriem Praha, které bude v rámci projektu pořádat celou řadu akcí. Po zkušenosti z loňského ročníku mohu vřele doporučit. Přednášky měly obrovský úspěch nejen u dětí, ale i u dospělých. Od řady z nich jsme slyšeli: „Hurá, teď už tomu konečně také rozumíme, víme, jak to funguje, jak to vypadá...“ Jsou podané velmi hezkou, hravou formou. Něco podobného s jinými tématy chystáme pro letošní rok. Druhým partnerem je ESERO (European Space Education Resource Office), což je Evropská kancelář pro vzdělávání dětí, jejímž cílem je proškolit učitele, aby uměli dětem lépe povídat o kosmických aktivitách. Dále spolupracujeme s konkrétními školami, které si vytvořily takzvané Space Academy. Chystá se také řada zajímavých přednášek, ty budou online. Zajímavý program tedy proběhne nejen v planetáriu, ale i ve školách. V tuto chvíli domlouváme zásadní spolupráci s Future Port Youth, kteří mají svou konferenci tentokrát zaměřenou na mladou generaci žáků a studentů. S nimi připravujeme velice zajímavý koncept spolupráce. Program proběhne během Space Week, protože i Future pro mladé probíhá 11. listopadu, tedy ve stejném termínu jako náš velký Průmyslový den.
Mezi už tradiční aktivity v rámci Space Week patří také snaha ukázat, že v oborech souvisejících s vesmírem pracují i zajímavé, inspirativní ženy. Můžete prozradit, koho letos budete moci nabídnout? Z již potvrzených vystoupí Kateřina Falk (česká fyzička zabývající se laboratorní astrofyzikou, fyzikou plazmatu a lasery), Nathalie Claudel (hlavní francouzská konzultantka pro EUSPA), Lena Halounová (vedoucí Laboratoře dálkového průzkumu Země na Fakultě stavební ČVUT) a Anita Sengupta (kosmická inženýrka, která se v roli hlavní systémové inženýrky podílela například na vývoji převratného nadzvukového padákového systému, díky němuž mohla sonda Curiosity přistát na Marsu). Cílem akce „Space for women“ je přilákat více žen ke kosmickému průmyslu a byznysu, nicméně nejde pouze o techniku. Chceme ukázat, že v oblasti kosmonautiky se dá dělat všechno možné, od marketingu přes právo, management, psychologii až po techniku samotnou. Žena nemusí vystudovat raketové vědy, aby mohla pracovat v takto zajímavém oboru. Já sama jsem toho příkladem. Nemám vystudovanou techniku, ale oblast je mojí srdcovkou. Byť je moje agenda daleko širší, space je pro mě téma, které u mne vede a kterému se chci věnovat vždycky. Experti chybějí nejen v technických oborech, ale také třeba v kosmickém právu, v kosmicky zaměřené psychologii, což je velmi důležitá a fantastická oblast. Naším cílem je tedy ukázat celou šíři portfolia možností uplatnění pro dívky. Chceme je vyzvat, aby se nebály a šly do toho. V neposlední řadě bychom rádi, i s ohledem na ESA BIC, našli více dívek, žen, které se nebojí zakládání konkrétních start-upů. Záznamy minulých diskusí jsou dostupné na webu czechspaceweek.com. Doporučuji čtenářům, aby se na ně podívali.
A co letošní Czech Space Week nabídne firmám, ať už těm, které jsou nějak zapojené, nebo těm, které teprve hledají inspiraci či cestu? Pokoušíme se získat z firem představu o konkrétní poptávce v dostatečném předstihu před akcí. Například spolupráce s Akademií věd je ze strany českého průmyslu jednou z nejžádanějších, snažíme se proto připravovat setkání firem s jejími zástupci na míru jejich potřebám. Máme připravenou aplikaci Be2Match, kterou jsme už před několika týdny oficiálně spustili, a do ní se firmy mohou registrovat, vyplňovat své profily a vybírat si konkrétní partnery, se kterými se chtějí potkat. Do loňského roku jsme se zaměřovali na setkávání českých průmyslníků se start-upisty, aby si mohli v rámci B2B meetingů, setkání na stáncích apod. říci, jaké hledají partnery pro společný projekt. Bylo to super, ale postupem času jsme se dostali na úroveň, kdy už tyto subjekty docela dobře vědí, co české kosmické firmy nabízejí, a s těmi, co potřebují, jsou už v kontaktu. Proto jsme se potřebovali posunout o úroveň výše. A my jsme to posunuli hned o dvě. Letos plánujeme se ve velkém zaměřit na vytipované sektory „non space“, aby si domluvily konkrétní schůzky se „space“ sektorem. Abychom inspirovali i nekosmické firmy, že se mohou zapojit. Existují proto dva důvody: prvním je založení space spin-offů, což je krásná práce pro ESA BIC, druhým je rozšíření českých dodavatelských řetězců, které by měly společný space produkt. Například firmy působící v automotive segmentu mají velký potenciál k tomu, aby spolupracovaly i s českými kosmickými společnostmi a šly ruku v ruce vstříc inovacím. Dalším rozšířením našich aktivit je takzvaný Central Europe Industry Day. Jde o možnosti navázání spoluprací, kontaktů, dohod, společných projektů či smluv se subjekty i z okolních států. Cílem je vytvářet středoevropská konsorcia s většími subsystémy a silnější vyjednávací silou tak, aby byly schopné více se prosadit. Komunikujeme především se zástupci zemí V4, ale dostali jsme velmi zajímavou poptávku i z Rakouska a potažmo z Německa, takže by to opravdu mělo být V4 plus všechny sousední státy ČR. Měsíc dopředu si mohou domlouvat spolupráci, respektive setkání. Doufáme, že nám to covid nepřekazí, že firmy ze zahraničí budou moci přijet a potkat se s českými partnery a že tomu pomohou i návazné kroky, workshopy, které se jim v případě zájmu budeme snažit zorganizovat. Rádi jakkoliv pomůžeme.
Určitě bychom měli zmínit, kdy bude letošní ročník probíhat a co ještě chystáte pro laickou veřejnost. Space Week letos proběhne primárně v termínu 8.—12. listopadu, tedy jeho pracovní část. Ale pro veřejnost bude i řada aktivit o víkendech před a po. Po celý týden bude probíhat spousta velmi zajímavých online diskusí, přednášek, panelových diskusí, moderovaných přednášek našich hlavních partnerů apod. Ty bude možné zhlédnout i později ze záznamu. Nicméně proběhne také řada fyzických akcí. Ta asi nejzajímavější, na kterou bych chtěla všechny pozvat, aby se přišli podívat, se uskuteční 11. listopadu v Brně v hotelu Passage, kde bude po celý den probíhat veletrh s představením toho, co kosmické firmy u nás nabízejí. Je v termínu konání Mezinárodního strojírenského veletrhu, což je pro nás výhodné. S jeho pořadatelem jsme partneři, participujeme spolu a vzájemně se propagujeme. Řadu firem a lidí, kteří se přijedou do Brna podívat na MSV, tak chceme pozvat i do hotelu Passage, kde budou mít možnost podívat se a sáhnout si na to, co se u nás v oblasti space děje. Po celý den tam bude probíhat program se zajímavými přednáškami, budeme tam mít hosty z ESA, program bude v angličtině i v češtině, každý si tam opravdu přijde na své. Pořádáme ale i další fyzické akce pro veřejnost, třeba v planetáriu, jak v pražském, tak také v brněnském. To jsou naši velice důležití partneři, ale kapacita prostor je s ohledem na zájem omezená. V hotelu Passage je prostor pro mnohem větší počet zájemců. Informace najdete na webu czechspaceweek.com. /Michael Málek/