„Vzhledem k současné evropské energetické krizi bude jedním z hlavních témat letošního veletrhu SPS (Smart Production Solutions) v Norimberku energie, její využívání a také snižování energetické náročnosti průmyslových procesů,“ uvedla na dotaz naší redakce Sylke Schulz-Metznerová, viceprezidentka společnosti Mesago Messe Frankfurt, jež akci pořádá. Na setkání s pražskými novináři Sylke Schulz-Metznerová z Mesago Messe Frankfurt vysvětlila, proč organizátoři posunuli termín konání letošního veletrhu již od 8. do 10. listopadu. Podle statistických zjištění zasáhla loni vlna coronavirové epidemie Německo koncem listopadu, a proto se předpokládá, že kdyby se letos situace opakovala, bylo by výhodnější uspořádat veletrh už počátkem měsíce. Po přestávce vynucené právě pandemií je nyní o osobní prezentaci na norimberském výstavišti živý zájem. Očekává se asi 1 100 vystavovatelů. Svou účast potvrdily vedoucí společnosti v oboru. Aktuální seznam již obsahuje mnoho známých jmen, např. Phoenix Contact, Beckhoff Automation, ABB, B&R, Pepperl+Fuchs, Sick, Lenze, SEW-Eurodrive, Pilz, Rittal, Microsoft, SAP, Keyence a Bosch Rexroth. Českou republiku budou zastupovat například firmy ATAS elektromotory Náchod, DataPartner, Dinel, Emko Case, PZK Brno, SOPO, Spinea a TOS Znojmo.
Virtualita jako nedílná součást reálného veletrhu Letošní koncept veletrhu automatizace zahrnuje kromě třídenní akce v Norimberku také digitální doprovod. Pořadatel tak chce spojit pozitivní efekty reálného a digitálního světa, aby účastníkům nabídl co nejlepší zážitek z veletrhu. A také těm, kteří se nemohou osobně dostavit. SPS poskytne informace prostřednictvím rozsáhlého programu přednášek na aktuální témata z oblasti automatizace. Ten se bude odehrávat na Fóru v hale 3 a z živého studia SPS Live v Norimberku prostřednictvím digitálního doplnění „SPS on air“. Hlavními tématy letošních panelových diskusí, produktových prezentací nebo keynotes budou: digitální transformace / Průmysl 4.0, průmyslová komunikace, bezpečnost a zabezpečení, nové logistické metody a robotická integrace, datově řízené a inteligentní koncepty pro řízení a vizualizaci, chytré senzory, pohony a případy použití umělé inteligence. Digitální obsah bude k dispozici i po skončení veletrhu, takže k němu bude možné kdykoli přistupovat. Díky tomuto digitálnímu doplnění budou moci návštěvníci také navazovat kontakty a schůzky na místě i digitálně a účastnit se akcí živě i virtuálně. V hale 6 nabídne společný stánek „Automation meets IT“ s přibližně 16 vystavovateli návštěvníkům možnost získat komplexní přehled o konkrétních tématech a individuální poradenství od dodavatelů.
Očekávané novinky Po tříleté přestávce kvůli pandemii se na veletrh SPS vrátí například firma Lapp, světový lídr na trhu integrovaných řešení v oblasti kabelových a spojovacích technologií, a představí řadu inovací týkajících se chytré automatizace a nových digitálních služeb, a to od inovativních řešení pro průmyslovou komunikaci až po systémová řešení prostřednictvím digitálních objednávkových a logistických služeb i na míru šitých řešení. Nabízí také připojení pro velké projekty do futureLab, kde společnost nahlíží do budoucnosti. Novinkou je například vysoce flexibilní kabel speciálně navržený pro robotické aplikace. I při horizontálních lineárních pohybech kombinovaných s kroucením musí být zaručena bezproblémová datová komunikace zpětnovazebních smyček mezi senzory na rameni robotu, řídicím systémem robotu a jeho připojením k řídicím systémům. Inovativní systémy více vstupů podporují trend digitalizace a miniaturizace. Stále více kabelů s malými průměry musí být vkládáno do nejužších prostor. K tomu firma vyvinula inovativní řešení. V závislosti na velikosti lze do speciálního pouzdra zavést až 30 nesmontovaných kabelů a vedení a také hadic pro média, aby se ušetřilo místo. Inovace je založena na novém typu gelového membránového systému. Kabely se jednoduše prostrčí elastickou gelovou vložkou a bezpečně se umístí na místo díky statickému tření na plášti kabelu. Cizí tělesa, jako je voda, nemohou proniknout. Patentovaná trychtýřovitá geometrie jednotlivých vstupních bodů také umožňuje zvýšit maximální rozsah upnutí s odchylkou až 4 mm na průměr kabelu. /Karel Sedláček/