Po třech letech absence se vrací model C4, potomek devíti slavných dekád kompaktních automobilů Citroën. Tentokrát už i v elektromobilní verzi. V únoru roku 2018 jsme s kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) při speciálních jízdách ve Francii poprvé zkoušeli modernizované provedení typu Citroën C4 Cactus. Vůz tehdy příjemně překvapil nečekaně komfortní jízdou, jako první totiž nabídl inovativní tlumiče PHC a sedadla nové konstrukce. Měli jsme však rozporuplné pocity, bylo to totiž jen několik týdnů poté, co byla ukončena výroba hatchbacku C4, který měl být poměrně spartánským Cactusem nahrazen. Zdálo se, že Citroën svou přítomnost v nižší střední třídě takřka po devadesáti letech ukončil. Jak se však ukázalo, dělal si pouze prostor pro ofenzivu v rentabilním segmentu SUV a nyní se C4 vrací ve zcela nové generaci. Výrobce ji představil již loni v červnu, nicméně k nám se dostala teprve na sklonku letošního ledna. Výrobce novinku označuje za desátou generaci ságy, jež se započala v roce 1928 představením typu AC4, o dva roky později přeznačeného na C4, a pokračovala přes modely Ami, GS, ZX, Xsara a C4 až do roku 2017. Nový Citroën C4 přešel z větší platformy PSA PF2 na menší CMP, takže je příbuzný třeba s vozy Peugeot 208 nebo DS 3 Sportback, nicméně je z nich největší.
Klasika i elektromobil Mechanickému základu odpovídá také sestava nabízených poháněcích systémů. Benzin zastupuje známý tříválec PureTech 1,2 l, nabízený ve verzích 75, 96 a 114 kW (100, 140 a 156 k), naftu pak neméně osvědčený čtyřválec BlueHDi 1,5 l s výkonem 81 nebo 96 kW (110/131 k). Standardem je šestistupňová manuálně řazená převodovka, jíž u silnějších variant na přání nebo standardně nahrazuje převodovka osmistupňová, samočinná s kapalinovým měničem momentu. Model Citroën ë-C4, který výrobce z pochopitelných důvodů propaguje nejvíce, disponuje plně elektrickým ústrojím, známým třeba z modelu Peugeot e-208 nebo DS 3 Crossback E-Tense. Opatřen je shodným elektromotorem o výkonu 100 kW (136 k) i lithium-iontovým akumulátorem s využitelnou kapacitou 45 kWh a možností dobíjet i stejnosměrným proudem 100 kW. Na rychlodobíjecí stanici lze za každou minutu doplnit energii na 10 km jízdy. Akumulátor je sestaven ze dvou komponent důmyslně vestavěných napříč pod obě řady sedadel, takže nijak neomezuje využitelnost zavazadlového prostoru, jenž má u ë-C4 stejné rozměry a objem jako u modelů C4.
O něco větší hatchback Koncepčně nový Citroën C4, dodávaný výhradně jako pětidveřový hatchback, odpovídá současnému vkusu, tíhnoucímu k mírně zvýšeným crossoverům, což se ale mezigeneračně příliš nepromítlo do proporcí vozu. Novinka je o 31 mm delší, o 45 mm širší a přibližně o 35 mm vyšší, přičemž rozvor nabyl o 62 mm, takže C4 zkrátka tak nějak nakynul ve všech ohledech. Podle výrobce se na zadních sedadlech díky větší vnější šířce a tvarování dveřních výplní pohodlně usadí trojice dospělých cestujících. Řešením členité přídě Citroën C4 nejvíce připomíná modernizované provedení typu C3. Svým profilem je ale nezaměnitelný a vyniká splývající zádí, mírně připomínající někdejší typ GS ze 70. a 80. let. Na rozdíl od něj je ale Citroën C4 zakončen výraznou, integrovanou odtrhovou hranou a „rozevlátými“ koncovými svítilnami. Také pracoviště řidiče působí originálním dojmem a kombinuje přísně geometrické rysy s velkými plochami. Před řidičem je standardně digitální přístrojový štít s poměrně malou úhlopříčkou (5″ nebo 5,5″), středu palubní desky vévodí dotykový monitor 5″ nebo 10″. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od ostatních modelů koncernu PSA není ovládání ventilace včleněno do multimediálního systému, ale našel se prostor pro samostatný tlačítkový panel. Přední sedadla jsou rozdělena masivní středovou konzolou s řadou odkládacích prostor.
Široká paleta verzí Nový Citroën C4 u nás začíná verzí Live s nejslabším zážehovým motorem na 399 000 Kč, ovšem výbava je rozsáhlá a zahrnuje například palubní počítač, elektrické ovládání všech čtyř bočních skel i zpětných zrcátek, klimatizaci, centrální zamykání s dálkovým ovládáním nebo audiosoustavu s FM, DAB, MP3 i Bluetooth. Nabízí rovněž tempomat a sadu asistentů od varování před opuštěním jízdního pruhu přes rozpoznávání dopravních značek po autonomní brzdění před překážkou. Výbava Live Pack za 15 000 Kč umožňuje volbu i z ostatních motorů a přidává zejména 10″ středový displej a chytřejší multimediální systém, přičemž vyhlášené, mimořádně komfortní tlumiče PHC s kapalinovými dorazy jsou standardem s výjimkou nejslabšího zážehového motoru. C4 Feel je bohatší o parkovací senzory vzadu, lepší audiosystém, elektrickou parkovací brzdu, samočinné stěrače i klimatizaci, LED všechny zdroje vpředu nebo stavitelnou bederní opěru v sedadle řidiče, zatímco Feel Pack přidává třeba zpětnou kameru, elektrické sklápění zrcátek, systém Connect NAV, projekční head-up displej s výklopnou skleněnou tabulkou, rámeček pro tablet před spolujezdcem či ráfky z lehkých slitin. Verze Shine vyniká navíc koženým volantem, bezklíčkovým zamykáním i startováním a rozšířenou asistencí včetně sledování mrtvých úhlů, projekcí většího množství dopravních značek nebo chytřejším krizovým brzděním, reagujícím i na chodce a cyklisty, a to i v noci. Vrcholem nabídky nové řady Citroën C4 je provedení Shine Pack s vyhříváním předních sedadel, čalouněním kombinací kůže a dojem kůže evokujícího textilu či poloautonomním vedením vozu na dálnici. Ve stejných výbavových stupních (s výjimkou Live) je dodáván i elektrický ë-C4. Výrobce nabízí zaváděcí akční ceny, znamenající u C4 slevu 29 100 až 64 100 Kč podle výbavy a u ë-C4 50 100 až 120 100 Kč. Citroën slibuje především prvotřídní pohodlí dané konceptem Citroën Advanced Comfort, zahrnujícím kromě výše zmíněných tlumičů PHC především patentovanou konstrukci sedadel. Zákazník si bude moci nakonfigurovat svůj vůz podle vlastního vkusu, k dispozici je 31 kombinací odstínů a balíčků Packs Color u exteriéru, šest stylů interiéru a řada druhů ráfků kol. Komfort nejdražších verzí podpoří osmikanálový audiosystém se subwooferem pod podlahou zavazadlového prostoru a vzdušný interiér prosvětlený prosklením s celkovou plochou 4,3 m2 (včetně příplatkového střešního okna). Rozsah asistenčních soustav v podstatě odpovídá typu Citroën C5 Aircross, zajímavostí se ale stává Highway Driver Assist. Toto zařízení autonomního řízení 2. stupně kombinuje systémy adaptivního tempomatu s funkcí Stop & Go a aktivního systému varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, kdy vůz přebírá kontrolu nad rychlostí nebo dráhou vozu. Řidič může částečně předat řízení samotnému vozu, jeho jedinou povinností je dál sledovat provoz na silnici s rukama na volantu, v souladu s platnou legislativou. Řízení může samozřejmě kdykoli převzít. /Jiří Duchoň/