Nanotechnologický průmysl je jedním z mála průmyslových odvětví, které v souvislosti s pandemií covidu-19 zažilo velký boom. Nanotechnologie se však neuplatňují jen při výrobě respirátorů a roušek, široké uplatnění nacházejí také kupříkladu v oblasti čištění vzduchu a vod, povrchových úprav nebo medicínských aplikací.
Pod pojmem nanotechnologie si většina lidí představí něco miniaturního. Třeba něco, co je tisíckrát menší než lidský vlas. Tedy pokud si lze něco takového vůbec představit. Hned poté jako další konotace patrně vyvstane na mysl rouška nebo respirátor. To je samozřejmě pochopitelné. Česká republika je ve výrobě a aplikacích nanotechnologií jednou z top zemí na světě. Důležitost nanotechnologického průmyslu se jasně ukázala při propuknutí koronavirové pandemie, na kterou české firmy zareagovaly tím nejlepším možným způsobem. V rekordním čase dokázaly vyrobit nové produkty a mnohdy i kompletně změnit povahu své výroby. Například před vyhlášením nouzového stavu v březnu roku 2020 se v České republice standardně vyrábělo jen několik tisíc ochranných respirátorů měsíčně. Již v létě byla tato měsíční kapacita navýšena na několik milionů kusů. Nanotechnologický průmysl je tak jedním z mála průmyslových odvětví, které v souvislosti s pandemií covidu- 19 zažilo velký boom. Tento trend se odráží kupříkladu i v počtu firem, které nanotechnologická řešení aplikují. Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, pravděpodobně nejznámější a nejširší organizace zaštiťující české nanotechnologické výrobce, se od svého vzniku v roce 2015, kdy ji pomáhal založit i CzechInvest, rozrostla z původních 12 členů na současných 41. Tito členové však rozhodně nejsou jen výrobci respirátorů a roušek, protože aplikace nanotechnologií nalézá široké uplatnění i v jiných oborech, kupříkladu v oblasti čištění vzduchu a vod, povrchových úpravách nebo medicínské aplikaci.
Fotokatalytické nátěry Fotokatalýza je proces chemického rozkladu látek vyvolaný prostřednictvím působení světla za přítomnosti katalyzátoru. Při této reakci se katalyzátor nemění ani není spotřebováván. Konečným produktem jsou pak běžné a stabilní sloučeniny, nejčastěji vodní pára a oxid uhličitý. Obdobně se chovají i mikroorganismy jako řasy a plísně. To v praxi znamená, že díky fotokatalýze je povrch materiálu samočistitelný, tj. odolný proti rozvoji organických nečistot, a dlouhodobě si tak udržuje původní vzhled a barvu, nebo že čistí okolní médium – tedy vzduch či vodu. Technologie fotokatalýzy je výborně využitelná pro natírání povrchů a fasád domů, a to jak zevnitř, tak i zvenku. Fotokatalytické nátěry díky světelné energii rozkládají viry, bakterie, spory plísní, pevné částice, a dokonce i zdraví škodlivé látky jako ftaláty nebo toluen. Konkrétní produkty pak vyrábějí např. společnosti FN Nano, Nano4People, Nanotechnologie21 nebo Pragotherm – servis fasád.
Filtrace Nejen v respirátorech je možné nalézt nanovlákna. Nanovlákenné membrány se ideálně hodí pro filtrace vod. Prostřednictvím užití zmíněných membrán lze docílit výrazného snížení hmotnosti a zvýšení účinnosti bazénových filtrací. Průmyslové využití filtrů založených na nanotechnologiích můžeme nalézt také v potravinářství, kde právě užití speciálních filtrů umožňuje lepší proudění filtrované tekutiny (v tomto případě potravinářských olejů) přes filtr, než je tomu v současné době u konvenčně používaných filtrů. Důmyslným využitím nanotechnologií je také spojení fotokatalýzy a filtrace vzduchu. Fotokatalytické čističky vzduchu likvidují organické nečistoty včetně virů a bakterií, obdobně jako fotokatalytické nanonátěry. Čističky vzduchu nahánějí znečištěný vzduch přes filtry aktivované pomocí světla. Tyto filtry pak rozkládají pevné částice, mikroorganismy i další nečistoty a vrací takto vyčištěný vzduch zpátky do místnosti.
Ochrana povrchů Nanotechnologie naleznou široké užití i v oblasti ochrany povrchů. Přípravky na bázi nanotechnologie mohou sloužit jako impregnace, čistidlo nebo jako zušlechťování a čištění povrchů. Díky těmto vlastnostem mohou být velice dobrým pomocníkem v domácnosti či mohou sloužit k ochraně dražších výrobků, jako jsou například automobily nebo jízdní kola. Nanotechnologie tedy prostupují mnohými průmyslovými odvětvími a mohou nalézt širokou škálu uplatnění. Obecně lze říct, že v oblasti nanotechnologií existuje obrovská příležitost nabízet unikátní a originální produkty s vysokou přidanou hodnotou. Tento fakt je, či bude zohledněn v rámci plánovaní různých strategií a dotačních příležitostí, například při navrhování vhodných opatření na podporu priorit Národní RIS3 strategie. V případě, že si chcete prohlédnout portfolio velké části tuzemských výrobců nanotechnologických výrobků, a získat tak lepší představu o možnostech uplatnění nanotechnologií v praxi, můžete si projít přehled produktů v databázi na webových stránkách Asociace nanotechnologického průmyslu zde: www.nanoasociace.cz/databaze