Geopolitika a technologie se propojily na Mobile World Congress, jehož se ve španělské Barceloně účastnilo více než 61 000 lidí. Kongres a souběžný veletrh se konaly ve stínu ruské invaze na Ukrajinu. Současně ale tato tragická situace posunula mobilní technologie do nového světla. Ostatně, hrdinný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, známý už po celém světě, je viděn vždy s mobilním telefonem v ruce.
Asociace GSMA, organizátor největšího světového setkání v odvětví telekomunikací, odsoudila kroky Moskvy a zablokovala ruský pavilon. Ovšem firma Kaspersky Lab na MWC stánek měla. Tato společnost zabývající se kybernetickými hrozbami působí ve více než 200 zemích a sídlo má v Moskvě. V roce 1997 ji založil Jevgenij Kasperskij, absolvent Vysoké školy KGB. Jeho jmění se odhaduje na 1 miliardu dolarů. Loni se MWC uskutečnil jen v omezeném rozsahu, což přilákalo pouze asi 20 000 návštěvníků, zatímco při plnohodnotné akci před pandemií v roce 2019 jich bylo 110 000. Na konferenci i na výstavišti panovala podle novinářských zpráv srdečná atmosféra, někteří účastníci měli na sobě stužky v národních barvách Ukrajiny, které rozdávali demonstranti shromáždění u vchodu s cedulí s nápisem „Odřízněte Rusko, žádná technika pro agresora“.
5G, umělá inteligence, IoE…
Na MWC 2022 byly nejdiskutovanějšími tématy telekomunikační módní slova: 5G Connect, Advancing AI, Cloudnet, Fintech, Internet of Everything a Tech Horizon. Zejména téma 5G sítí je na vzestupu. Podle MWC se předpokládá, že do roku 2025 k nim bude mít přístup třetina světové populace. Síťová technologie také hraje roli v nových aplikacích digital signage [systém digitálních zobrazovacích zařízení ve veřejně přístupných prostorách, jejichž účelem je obvykle zobrazení informačních či navigačních zpráv, a především reklama — pozn. red.]. Evropští telekomunikační šéfové neskrývali na kongresu bujarou radost ohledně páté generace technologie mobilních telefonů, která umožňuje elektronickým zařízením vyměňovat si s okolím obrovské množství dat vysokou rychlostí. Někteří přítomní novináři ale uštěpačně referovali o tom, jak španělská Telefonica sice předvedla robotického barmana, avšak při nalévání tak pomalého, že jeho hosté prý riskovali smrt žízní. Švédský Ericsson nasadil holografický presenter, aby odhalil svou vizi hladce integrovaného reálného a digitálního světa. Vychází z dosavadních zkušeností, které dokládají, že koncept známý jako Průmysl 4.0 pomůže učinit chytré stroje chytřejšími, továrny efektivnějšími, výrobní linky flexibilnějšími a produktivitu vyšší. Firma vyvinula řešení, jež na základech inteligentního, bezpečného bezdrátového připojení nabízí příležitosti k prodloužení životnosti strojů prostřednictvím prediktivní údržby, podpoře rychlé manipulace s materiálem, sledování každého detailu dílny a využití kolaborativních robotů současně s mobilní komunikací. To pomůže továrnám realizovat jejich cíl stát se plně automatizovanou — digitální — továrnou.
Otazníky kolem 5G
Pro puristy je však 5G méně záležitostí spotřebitelských triků a více věcí průmyslové revoluce v oblasti špičkových technologií. Viditelným příkladem jsou automobily, které komunikují s okolím a budou bezpečně projíždět městy bez řidičů za volantem; robotem řízené výrobní linky a sklady vzdálené stovky kilometrů od sebe budou synchronizovat dodavatelské řetězce v reálném čase. Schůze představenstva na Zoomu v éře pandemie uvolní místo pro „zcela pohlcující“ zážitky podobné 3D. To vše nabízí obrovské potenciální zisky a úspory efektivity. Kolik z toho připadne společnostem provozujícím infrastrukturu, se však teprve uvidí. Předchozí generace mobilních sítí 4G umožnila ohromné zisky několika gigantům. Je to například vlastník Facebooku nyní pod jménem Meta Platforms anebo čínská společnost Tencent. Tyto obří konglomeráty mají nyní celkovou tržní hodnotu téměř 1,1 bilionu dolarů. Za posledních 10 let tato dvojice poskytla akcionářům roční výnosy ve výši 16 %, respektive 25 %. Těm, jejichž sítě pomohly podpořit tento růst, se dařilo hůře. Ve stejném období se investoři v AT&T museli spokojit se 4% ročním výnosem včetně dividend. Desetinu z toho vydělali akcionáři China Mobile. Tento rozpor vysvětluje nejnovější tlak telekomunikačních operátorů na náročné uživatele dat, jako je Netflix, platit větší podíl nákladů na budování a provoz mobilních sítí. Například v Jižní Koreji SK Telekom žaluje amerického streamovacího giganta, protože jeho velmi populární seriál „Squid Game“ donutil operátora upgradovat servery, aby zabránil zastavení telefonních sítí. V Evropě, kde regulátoři hospodářské soutěže pevně drželi kontrolu nad tím, kolik si telekomunikační operátoři mohou účtovat za data, je situace ještě horší. Telefónica — jeden ze čtyř velkých operátorů v regionu spolu s britským Vodafonem, francouzským Orange a německým Deutsche Telekom — vykázala akcionářům negativní výnos ve výši 7,5 % ročně po dobu 10 let. Generální ředitel Telefónicy José María Álvarez-Pallete a jeho rivalové tak mají obrovský problém. Instalace sítí 5G vyžaduje obrovské investice: poradenská společnost Dell‘Oro počítá s tím, že investice do tohoto odvětví v letech 2020 až 2025 vyjdou na 250 miliard dolarů. Banka JPMorgan odhaduje, že evropské telekomunikační společnosti budou mít průměrnou návratnost investic pouhých 7 %, což je méně než kapitálové náklady v tomto odvětví. Ekvivalentní číslo ve Spojených státech činí 11 %. Experti i firemní stratégové si však uvědomují možné potenciální náklady způsobené zaostáváním v 5G, zatímco čínští a američtí podnikatelé připravují další generaci Facebooků a Tencentů. Odvětvový orgán GSMA odhaduje, že dvě třetiny Jihokorejců a polovina Američanů budou mít do roku 2025 zařízení 5G ve srovnání s méně než třetinou Evropanů. China Mobile počítá s tím, že tuto technologii bude letos využívat čtvrtina Číňanů. Z takových předpovědí se evropským manažerům telekomunikačních společností tajil dech.
Malý autosalon
Ještě před pár lety byl MWC očekáván především kvůli oznámení nových smartphonů a technologií souvisejících s konektivitou a spotřební elektronikou. Letošní ročník se stal jevištěm budoucí konektivity, a to především automobilové. Auta, respektive jejich výrobci se totiž transformují z klasických výrobců na poskytovatele služeb pro udržitelnou mobilitu se všemi technologiemi elektrifikace, jízdních asistentů, autonomního řízení a pokročilého infotainmentu. Zkrátka auto zítřka už zářilo v Barceloně, i když se tam nepředváděly žádné velké skupiny a nejslavnější značky. V praxi byla jediným vystavovatelem připraveným ukázat svou novinku na kolech společnost Fisker nabízející elektrické SUV Ocean. Jde o první krok kalifornského výrobce v rámci světa elektrických vozů. Vrcholem nabídky je Fisker Ocean Extreme, který má dva elektromotory, pohon všech čtyř kol a dojezd 630 km. Automobilka VinFast využila Barcelonu k odhalení nových podrobností o technologiích konektivity svých elektrických SUV se Smart Services, s autoklubem ADAS a strategickou spoluprací s několika technologickými partnery, které povedou k další nabídce služeb autonomního řízení úrovně 3 a 4 a automatického parkování. Dodejme, že automatizované řízení úrovně 3 mají vozy schopné autonomně manévrovat, tím se rozumí brzdění, předjíždění a změny jízdního pruhu v určitých oblastech, jako jsou dálnice. Navíc dokážou v případě potřeby komunikovat s řidičem, který je připraven uchopit volant, až když to systém vyžaduje. Úroveň 4 jde ještě dále a nevyžaduje zásah člověka, takže je vhodný i pro taxíky a robotické vozy bez volantu. K dosažení tohoto stupně automatizace řízení, v současné době ještě hodně vzdáleného systémům úrovně 2 aktuálně dostupným na trhu, je nutné zajistit větší přesnost lokalizace vozu na silnici, v propojení mezi vozy (V2V — vehicle to vehicle) a v reálném čase. Ke kvalitnímu spojení mezi automobily a infrastrukturou (V2I — vehicle to infrastructure) je zapotřebí 5G.
Jen málo novinek
Společnost LG nemohla na MWC 2022 vystavovat žádné smartphony, protože vloni v dubnu oznámila, že ukončí jejich výrobu. Nebylo to velké překvapení, protože k tomuto došlo po měsících zvěstí a bylo také předznamenáno klesajícím podílem společnosti na trhu. Ani Samsung nepředstavil nový smartphone, jen vylepšené nové notebooky Galaxy Book 2 Pro a Galaxy Book 2 Pro 360 přinášející upgrady v podobě nových CPU (central processing unit — centrální procesor) a lepší webové kamery. Hodně návštěvníků se zajímalo o skládací smartphony, o nichž se diskutuje již několik let. Od představení modelu Samsung Galaxy Fold na začátku roku 2019 se prosadily dva možné koncepty. Jeden složí smartphone běžné velikosti jako knihu do zařízení ve tvaru tabletu. Druhý složí smartphone plné velikosti do rozměrů kosmetického zrcátka, aby se snáze vešel do kapsy. V roce 2022 očekáváme větší výběr skládacích smartphonů od různých výrobců. Například společnost TCL představila nový druh skládacího konceptu TCL Fold and Roll ve stylu knihy, který může po otevření rozšířit svůj displej. Na rozdíl od nejlepších skládacích telefonů, které jsou v současnosti na trhu, je nejnovější koncept TCL vybaven mechanismem rozkládajícím displej do ještě větší plochy (viz odkaz z QR kódu). Hitem veletrhu se stalo rychlé nabíjení. Tento proces byl poprvé představen v roce 2013, tehdy však rychlonabíjení smartphonů pracovalo s pouhými 5 W. Od té doby vývoj pokročil a zejména čínští výrobci BBK (Oppo, OnePlus a Realme) a Xiaomi se pravidelně předhánějí novými rekordy. Očekává se, že Oppo uvede na trh první smartphone se 150W nabíječkou koncem tohoto roku. Plné nabití by při této rychlosti trvalo pouhých 15 minut. Na MWC už jeden výrobce ukázal dokonce prototyp s 240W zdrojem. Toto nejmenované zařízení prý bude schopné naplnit 4500mAh akumulátor na 50 % do pouhých pěti minut po připojení. Důležité je, že užitá baterie si zachová až 80 % své kapacity i po 1 600 nabíjecích cyklech, což znamená, že vysoký příkon by neměl být na úkor životnosti baterie. /Karel Sedláček/