„Zázračná síť budoucnosti, klíčová technologie pro propojenou společnost nebo počátek digitálního věku — při čtení titulků o nejnovějším standardu mobilní komunikace by se mohlo zdát, že 5G vyřeší všechny naše problémy a přinese s sebou možnosti, o kterých jsme ani nevěděli, že je potřebujeme,“ říká Jens Kühner ze společnosti Red Hat. Je tomu opravdu tak? Novinové titulky přehánějí, aby na sebe strhly pozornost, ale obsah bývá střízlivější. Nejinak je tomu i s příchodem sítí 5G. To ale neznamená, že jde v tomto případě o nezajímavý posun. Jens Kühner, senior sales manažer pro oblast telekomunikací v regionu EMEA ve společnosti Red Hat, k nástupu 5G uvádí: „Proti předchozímu standardu bezdrátové komunikace slibuje 5G mnohonásobně vyšší rychlost a extrémně nízkou latenci. Sítě 5G také dokážou současně připojit mnohem více zařízení. V kombinaci s dalšími klíčovými technologiemi, jako jsou edge computing, IoT a UI, se tak nová generace mobilní komunikace stává základem pro kompletní propojení všech oblastí života, ale zejména průmyslu. Z funkcí 5G totiž nejvíce těží firmy, mezi nejlepší příklady jistě patří prediktivní údržba strojů, mobilní roboty ve výrobě, autonomní vozidla v dopravě a logistice nebo aplikace s rozšířenou realitou pro servisní techniky.“ Je ale 5G také technologií, která může pomoci „zachránit náš svět“, jinými slovy zajistit větší udržitelnost a sociální spravedlnost? Jakákoli digitalizace samozřejmě zpočátku může mít negativní dopad na ekologickou rovnováhu, a to zejména kvůli zdrojům a energii, které spotřebovává při výrobě a provozu. Digitalizace však na druhou stranu umožňuje pracovat efektivněji, pomáhá šetřit energie i některé suroviny a má potenciál řešit naléhavé výzvy těchto dnů.
Pomůže ve zdravotnictví, v zemědělství i v průmyslu
Dobrým příkladem je lékařská péče o stárnoucí společnost. Díky inteligentnímu propojení a výkonným mobilním sítím se objevují zcela nové možnosti, jak se každý může uzdravit, nebo ještě lépe: zůstat zdravý. Díky 5G mohou například nositelná zařízení v reálném čase neustále přenášet informace o krevním tlaku a mnoho dalších údajů k ošetřujícímu lékaři, aby mohl včas reagovat. „Chytré sanitky“ vybavené technologií 5G zase umožňují provádět přesnou videodiagnostiku, a tedy optimalizovanou léčbu už na cestě do nemocnice. Technologie 5G také otevírá přístup ke špičkové světové medicíně pro každého jednotlivého pacienta. Vidíme to například u virtuální reality, díky které mohou lékaři asistovat u operací ze vzdálených míst. V zemědělství může 5G pomoci zvýšit efektivitu a zároveň snížit dopad na životní prostředí. Autonomní zemědělské stroje nebo drony mohou být používány k detekci změn ve stavu rostlin, kvalitě půdy či vlhkosti a podle potřeby aplikovat přesné množství pesticidů, vody nebo hnojiv. Další oblastí využití 5G jsou inteligentní sítě, tzv. smart grids. Tyto inteligentně řízené rozvodné sítě zajišťují, aby bylo v daném okamžiku vyrobeno přesně takové množství elektřiny, jaké je potřeba, ideálně s přesností na jednotky wattů. Obecně budou města díky neuvěřitelné rychlosti 5G lépe propojena a budou fungovat efektivněji než dnes. Aby se však nové technologie rychle prosadily a byly přístupné všem, je v globalizovaném světě rozhodujícím faktorem spolupráce. V případě standardu 5G pracuje průmysl na technické specifikaci od samého počátku v rámci iniciativ 5G ACIA (5G Alliance for Connected Industries and Automation) a 5GAA (5G Automotive Association). Namísto spoléhání se na standardizaci definovanou mezi operátory, jako tomu bylo v případě předchozích generací mobilních komunikací, byly tentokrát hnací sílou vývoje funkcí sítí 5G případy jejich průmyslového využití. Zásadní je, že díky spolupráci vznikají standardy, nástroje a platformy, které umožňují rychlejší inovace. Mnoho se můžeme naučit i ze způsobu, jakým funguje komunita open source. Na základě dosavadních zkušeností s aplikacemi 5G je Jens Kühner přesvědčen, že technologie 5G nejen že změní náš svět, ale přispěje také k větší udržitelnosti a sociální spravedlnosti. Protože nový standard mobilní komunikace bude obrovskou hnací silou budoucích inovací. Očekává se, že globální trh se službami 5G poroste ze 40 miliard USD v roce 2021 na 95 miliard dolarů v roce 2022 při složené roční míře růstu (CAGR) 137,5. Experti předpokládají, že tento trh v roce 2026 dosáhne 561 miliardy dolarů při CAGR 55,9 %.
Miliardové investice
Podobného názoru je také Hans Vestberg, generální ředitel a předseda představenstva Verizonu, který se domnívá, že trh 5G by mohl v příštích pěti letech vzrůst o 100 miliard dolarů. Mobilní operátor Verizon se zaměřil na zvýšenou penetraci širokopásmového připojení s nárůstem počtu předplatitelů v oblasti pevného bezdrátového přístupu a očekává, že více zařízení bude kompatibilních s ultraširokopásmovou sítí. Tato služba využívá její síť mmWave a možnosti edge computingu. „U kulatého stolu“ nedávno v Barceloně viceprezident pro technologii Brian Mecum uvedl, že Verizon specifikoval zařízení, která budou kompatibilní s mmWave, a očekává, že bude mít k dispozici až 30 modelů. Zákazníci s 5G telefony jsou ochotni zaplatit za vyšší úroveň, když je spojena se streamovaným obsahem. Zatímco Verizon patří v USA mezi nejlepší telefonní operátory, pokud jde o největší počet zákazníků, T-Mobile se v Americe prosadil díky akvizici společnosti Sprint a rychlému nasazení 5G. Verizon a AT&T jej však nyní dohánějí v segmentu 5G, protože pracují na rozšíření spektra středního pásma. Verizon však začátkem tohoto roku spustil pokrytí 5G v 1 700 amerických městech. Konkurenční zápolení mobilních operátorů je pochopitelné, protože služby 5G přinesou vysokou úroveň efektivity a výkonu, které umožní připojení nových odvětví a nové uživatelské zkušenosti. 5G poskytuje rychlost až 20 Gbps a pravděpodobně zdokonalí širokou škálu služeb v odvětvích od dopravy po maloobchod, vzdělávání po zábavu, lékařství po automobilový průmysl a širokou škálu internetu věcí (IoT). Oblast Asie a Tichomoří byla největším regionem na trhu služeb 5G v roce 2021. Severní Amerika obsadila druhé místo a následovala Evropa. Očekává se, že počet připojení IoT po celém světě se do roku 2025 zvýší na 25 miliard a poroste s CAGR o 17 %. Zavedení služeb založených na umělé inteligenci bude dalším impulsem k rozvoji trhu služeb 5G. /Karel Sedláček/