Po loňské pauze vynucené pandemií brněnské výstaviště znovu přivítalo největší středoevropský veletrh průmyslových technologií. Mezinárodní strojírenský veletrh MSV 2021 se vlivem pandemie konal v nezvyklém listopadovém termínu a v omezeném rozsahu, ale zachoval si důstojnou tvář, potvrdil svůj význam a předvedl i mnoho vyspělých průmyslových technologií.
Celkem 1 016 vystavujících firem ze 35 zemí a více než 35 tisíc návštěvníků činí konečný součet letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Jde sice o čísla výrazně nižší, než jsme byli zvyklí vídat v konečných zprávách předchozích let (zpráva z roku 2019 vypovídá o 1 662 vystavujících firmách z 58 zemí a 81 049 návštěvnících), přesto je však lze v kontextu doby považovat za úspěch. Vždyť řada firem vlivem nedostatku čipů a surovin ani nemůže plně vyrábět, jiné řeší problémy se ztracenými klienty a ostatní do poslední chvíle jen těžko odhadovali, zda pandemická situace konání veletrhu dovolí, nebo zda budou moci přicestovat ze zahraničí. Mezi návštěvníky se projevily i vlivy strachu z nákazy či naopak postoje odmítající očkování, testy a dodržování hygienických opatření. „Ozubená kolečka MSV do sebe tentokrát nezapadala jako obvykle. I přes řadu bariér a nepříznivých okolností se podařilo připravit největší veletržní strojírenskou akci tohoto roku v regionu střední Evropy. Věřím, že příští strojírenský veletrh se již bude konat ve standardních podmínkách a ve standardním rozsahu,“ zhodnotil 62. ročník MSV generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.
Přes složité podmínky dorazili i hosté ze vzdálených zemíPoprvé se na MSV prezentovaly ofi-ciálními expozicemi Japonsko a Indonésie. Na veletrh přicestovala indonéská vládní a obchodní delegace. Společné oficiální stánky zaštítěné vládou nebo proexportní institucí na MSV 2021 otevřely také Tchaj-wan, Rakousko, Polsko, Francie a Slovensko. Veletrh navštívili rovněž velvyslanci a členové diplomatického sboru. Mezi hosty veletrhu nechyběli ani zástupci české vlády. Na expozicích veletrhu a na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy s podnikateli diskutovali předseda vlády Andrej Babiš, místopředseda vlády, ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zahraničí Jakub Kulhánek.Na dotazy ohledně vývoje pandemie a případného lockdownu odpovídal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Česká národní expozice
Před dvěma lety měla na MSV premiéru Česká národní expozice s mottem Czech Republic: The Country For The Future. Letos se expozice sdružující služby státu podnikatelům na veletrhu otevřela znovu. Po celých pět dnů byli na stánku přítomni experti ze 14 státních organizací spojených s průmyslem nebo podporou exportu: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo obrany, Ministerstvo dopravy, agentury CzechInvest a CzechTrade, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Česká exportní banka, Národní rozvojová banka, Technologická agentura ČR, Česká rozvojová agentura, Úřad průmyslového vlastnictví, Agentura pro podnikání a inovace a Strojírenský zkušební ústav. Česká národní expozice nabídla služby a asistenci státu podnikům v každém životním cyklu podnikání, od podpory start-upů a podnikatelských inkubátorů přes exportní asistenci, exportní financování a pojištění až po ochranu duševního vlastnictví, zkušebnictví a certifikaci. V expozici se konal také zajímavý doprovodný program včetně setkání podnikatelů s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade — Meeting Point CzechTrade 2021.
Digitální továrna 2.0 a odborný doprovodný program
Hlavní téma ročníku v podobě digitalizace rezonovalo celým veletrhem a řešení zaměřená na průmysl budoucnosti byla k vidění ve všech halách. Pandemie ukázala, že digitalizace je naprostou nezbytností, a veletrh toto téma po dvou letech posunul opět na vyšší úroveň. Pro digitální transformaci průmyslu je nezbytná práce s interními i externími daty, a právě na tuto problematiku se zaměřila expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Zlatý partner projektu společnost Siemens a další dvě desítky firem zaměřených na digitální technologie předváděly, jak v praxi fungují jednotlivé komponenty digitální továrny. V rámci odborného doprovodného programu se uskutečnily desítky akcí — konferencí, workshopů, seminářů i panelových diskusí. Velká pozornost se zaměřila na konferenci Česká republika — průmyslová velmoc 2028?, která řešila druhou technologickou transformaci české ekonomiky. Tradičně vysokou účast mělo Fórum aditivní výroby 2021, proběhly také třídenní B2B projekt Kontakt-Kontrakt, Zasedání česko-indonéské smíšené komise pro ekonomickou spolupráci nebo Česko-indonéské podnikatelské fórum a B2B.
Veletrhy Transport a Logistika a Envitech
10. veletrh Transport a Logistika ukázal, že také dopravní a logistické firmy se intenzivně připravují na požadavky digitalizovaného průmyslu. V projektu Packaging Live se představila vzorová roboticky řízená balicí linka. Mezi vystavovateli bylo i Ministerstvo dopravy Velké Británie, které informovalo české firmy o chystaných změnách v přepravě v souvislosti s brexitem. Uskutečnil se také veletrh technologií pro ochranu životního prostředí Envitech se zvýrazněným tématem cirkulární ekonomiky. /-mim/