Automatizace, chytrá řešení, internet věcí a další pokrokové technologie se stávají standardem nejen ve výrobních halách či v domácnostech. Čím dál více pronikají také do míst, kde ne vždy panují pro elektronická zařízení optimální podmínky. Působení velkého střídání teplot, prachu, vody, bláta, posypových solí, otřesů a jiných nepříznivých vlivů vyžadují podstatně sofistikovanější řešení vytvářená na míru dané aplikaci v zemědělství, v dopravě, v těžebním průmyslu a v dalších náročných odvětvích.
Individuální decentralizovaná řešení na míru potřeb A právě rostoucí potřeba instalací moderních technologií v rámci mobilních strojů, které často pracují ve velmi drsných a náročných podmínkách, vedla skupinu Murrelektronik zaměřující se na distribuované automatizační technologie k založení společnosti Data Panel. Ta od března loňského roku rozšiřuje portfolio výrobků o individuální decentralizovaná řešení pro mobilní stroje. Doposud široce rozšířené tradiční instalační koncepce s kabelovými svazky a svorkovnicemi už totiž narazily na hranice svých možností a postrádají flexibilitu. Uživatelé v praxi často řeší problémy s netěsnými spoji i potřebu udržet krok s technologickým rozvojem, který je nutí neustále rozšiřovat a inovovat stávající zařízení. Ve srovnání s tradičními instalačními řešeními je proto Data Panel připraven nabízet modulární, zásuvné systémové moduly pro náročné aplikace. Jeho řešení šitá na míru se skládají ze sběrnicových modulů a pasivních rozdělovačů, které společně s předmontovanými konektory od Murrelektronik splňují náročné požadavky zákaznických aplikací. Jsou velmi robustní, odolné vůči vlivům prostředí i kapalin, 100% testované a splňují očekávání požadovaná v prostředí s extrémní zátěží. Poradí si i s vysokotlakým čištěním. „Společnost Murrelektronik je sama o sobě dobře známá svými decentrálními řešeními, ale spíše v oboru průmyslové automatizace. Důvodů pro tuto novou cestu je několik. Jeden, a to ten zásadní, rád zmíním. Jako odborníci na automatizaci si myslíme, že zaběhlá standardní řešení instalací mobilních strojů si zaslouží nový přístup. Proto se chceme zaměřit na nový trh, a to je pro nás velká výzva,“ odpovídá Tomáš Kulhánek, obchodní zástupce a specialista na Data Panel na naši otázku, proč se skupina Murrelektronik rozhodla pro založení nové, takto specializované firmy.
Jednoduchá, rychlá a bezchybná montáž V závislosti na typu stroje někteří výrobci tvrdí, že z důvodu hmotnosti je možno kabelový svazek instalovat pouze za pomoci několika pracovníků a v některých případech s nutností využití halového jeřábu. Další kritickou situací je tato: Při zapojování mnoha jednotlivých kabelů a vodičů je obtížné zajistit, aby každý jednotlivý kabel a vodič byl dobře zajištěný a nepropustný. Pokud byť jedno utěsnění selže, vlhkost nebo provozní médium může proniknout až do skříně rozvaděče, senzoru nebo pohonu a způsobit nefunkčnost celého stroje. Právě na taková řešení se zaměřuje Data Panel. Vysoce koordinovaný modulární systém zahrnující sběrnicové moduly, pasivní rozdělovače a předmontované kabely, vyráběný zejména pro trh mobilních strojů, umožňuje hospodárným způsobem realizovat i menší výrobní série. „Naše řešení dokáže velmi efektivně zjednodušit elektroinstalace, které jsou často řešeny pomocí většího počtu řídicích jednotek, kabelových svazků a slučovacích skříní. Principiálně jde tedy o úsporu času, a díky tomu hlavně o úsporu peněz,“ uvádí Tomáš Kulhánek k výhodám a přidává rovnou konkrétní příklad: „U kabelového svazku k hydraulickému rozvaděči a jeho samotnému zapojení musí technik připojit 64 svorkovnicových spojů (z jedné strany ventilové konektory a z druhé strany multipinový konektor do řídicí jednotky). Tímto zapojováním může strávit i 96 minut. Kdyby se použilo decentralizované řešení s moduly a předmontovanými kabely od Murrelektronik, jde maximálně o 18 svorkovnicových spojů. Dobu instalace tak můžeme zkrátit na pouhých 27 minut! To je časová úspora (v rámci několika ventilů) více než hodiny práce. Z druhé strany to také ušetří a zjednoduší práci samotným opravářům. Nutno podotknout, že to nemusí být specialisté na automatizaci, naše řešení je uživatelsky velice příznivé a jednoduché. Ale je tu samozřejmě mnoho dalších výhod. Kdybych je měl ovšem popisovat, zabralo by to mnoho řádek.“
Variabilita a možnost i pozdějšího rozšiřování Díky technologii propojení mezi koncovými zařízeními kompatibilními s DT lze moduly vyrobené ze zesíleného plastového materiálu použít u strojů, u kterých může konstruktér pro připojení využít jak předem smontované opláštěné kabely, tak také alternativně kabely jednotlivě. Použití pasivních rozdělovačů vytváří mezikrok od paralelních kabelových svazků či svorkovnic k zásuvné sběrnicové technologii a nabízí také možnost jednoduše a nákladově efektivně přinést do této oblasti vstupy a výstupy. Na rozdíl od kabelového svazku umožňuje zásuvný systém následné bezproblémové rozšíření nebo úpravu elektroniky stroje. Jak už zmínil Tomáš Kulhánek, s kompletní řadou výrobků xtremeDB je možno provádět nastavení a uvedení stroje do provozu bez odborných znalostí s použitím předmontovaných a vyzkoušených spojovacích kabelů od Murrelektronik založených na zásuvné DT technologii. Při použití těchto spojovacích kabelů splňují aktivní a pasivní moduly požadavky na krytí IP68, IP66K a IP69K. Modulární systém předmontovaných a otestovaných komponent a rozsáhlý sortiment příslušenství zajišťují vysoký stupeň nezávislosti při zapojování senzorů a akčních členů. Další výhodou xtremeDB je nezávislost na výrobcích kabelů. Z důvodu snadného zacházení s komponentami tohoto nového modulárního instalačního systému nejsou stavitelé strojů závislí na svých kapacitních zdrojích.
Úspory místa, času i servisních zásahů Ve svorkovnici má tato změna v technologii za následek významnou úsporu místa, protože kromě mobilního ovládání jsou nahrazeny další vstupní a výstupní moduly a případné úrovně svorek. To znamená, že signály již nejsou připojovány individuálně a pracně ve skříni, ale jednoduše a účinně instalovány decentralizovaně ve stroji. Svorkovnice tak může být menší nebo v ideálním případě může být zcela vypuštěna. Tím odpadá použití kabelových průchodek, které představují potenciálně slabá místa. Doba instalace se tak zkracuje na minimum. V případě servisu je možno spojovací kabely rychle a snadno nahradit na místě nebo opravit pomocí samopřipojitelných zástrček. „Naše řešení jsou primárně určena výrobcům mobilních strojů pro zemědělskou, stavební, silničářskou a komunální techniku atd. Jsem si ale naprosto jistý, že technici, kteří jejich stroje opravují, je také hodně ocení,“ uzavírá Tomáš Kulhánek. /PK a mim/