Každoroční svátek všech strojařů, brněnský strojírenský veletrh, nás svou jedinečnou tradicí zavazuje představit to nejlepší z nabídky technologií, které na tuzemský trh dodáváme. Jedná se o pestrou škálu od tradičních metod třískového obrábění (soustružení, frézování a broušení) až po inovativní postupy aditivní výroby z kovových materiálů. V dnešní době je velmi důležitým „doplňkem“ automatizace — ani v této oblasti nezůstane naše letošní expozice pozadu. Představíme zákaznické řešení vlastního vývoje i standardní provedení automatizace přímo od výrobce stroje.
Pozvánkou k návštěvě našich expozic (pavilon P, stánek 077 a pavilon A1, stánek 015) budiž stručný popis jednotlivých exponátů:
Brother M200X3 + Misan Robocell Zákaznické řešení automatizace japonského vysokorychlostního obráběcího centra Brother M200X3 s průmyslovým robotem a zásobníky šuplíkového typu je automatizačním konceptem plně zkonstruovaným a realizovaným v rámci společnosti Misan. Využívá jej řada zákazníků v mnoha různých modifikacích. Řešení je založeno na šestiosém průmyslovém robotu a dvojici oboustranně výsuvných paletových zásobníků materiálu. Uživatelské rozhraní, které je opět výsledkem vlastního vývoje Misan, je připraveno pro komunikaci výrobních i nevýrobních dat s externími nadřazenými informačními systémy.
Okuma 2SP-2500H Další automatizační řešení uvidí návštěvníci na stroji Okuma, kde jde o systém dodávaný samotným výrobcem stroje. CNC soustruhy 2SP-H série patří konstrukčně mezi čelní soustruhy, tedy s horizontální osou vřetena bez koníku. Jsou určeny k produkci součástí přírubového typu, takže koník nepotřebují. Zvláštností čelních soustruhů 2SP-H je, že mají dvě paralelně uspořádaná vřetena a dvě nástrojové hlavy, samozřejmě s horizontální osou rotace. Tok materiálu do a z obou polovin stroje zajišťuje portálový zakladač doplněný o dvojici stohovacích zásobníků materiálu, respektive obrobků.
Okuma Multus U3000 2SW 1500 Jakožto zástupce vysoce univerzálních strojů předvedeme víceúčelové soustružnické centrum Okuma Multus U3000 v provedení 2SW, tj. s plnohodnotným protivřetenem a dvanáctipolohovou spodní revolverovou hlavou. Horní soustružnicko- -frézovací hlava s upínacím rozhraním typu HSK- -63A využívá pro své pohyby pravoúhlou kinematiku lineárních os X, Y a Z. Díky tomu lze stroj využívat pro přesné i produktivní obrábění až do ø 650 mm a délky 1 500 mm. Soustružnicko-frézovací hlava se vyznačuje kompaktním provedením při vysokém instalovaném výkonu. Technologická ukázka obrábění zaujme méně obvyklými procesy soustružení s využitím naklápění soustružnického nástroje v ose B a také výrobou ozubení pomocí progresivní metody skiving.
Okuma Genos M660V-e Tříosé obráběcí centrum Okuma Genos M660V-e je univerzální stroj s geny Okumy nabízený v předem definované specifikaci s atraktivní cenou. Využívá osvědčený portálový litinový rám nesoucí lineární osy X a Z, který je postaven na masivním spodním loži. Lože je současně základnou pro pracovní stůl stroje rozměru 1 530 × 660 mm nesený na ose Y. Nabízená specifikace stroje zahrnuje frézovací vřeteno s upínacím kuželem velikosti 40 a maximem 15 000 ot/min. Disponibilní krouticí moment vřetena dosahuje 199 N.m.
Okamoto ACC -63SA1 Přesné rovinné brusky klasické konstrukce s křížovým stolem řady ACC — SA1 se vyrábějí v šesti velikostech stolu od 200 × 500 mm do 500 × 1 000 mm. Stroje jsou určeny pro opracování malých a středně velkých obrobků. Používají elektronické řízení Okamoto s ovládacím panelem vybaveným dotykovým displejem umožňující plně automatický chod kombinovaný s ručním ovládáním. Možné je nastavit automatický brousicí cyklus a používat rychlý přísuv do řezu na svislé ose. Tyto modely mají k dispozici také například automatické orovnávání obvodu brousicího kotouče s kompenzací úbytku kotouče.
Laserové spékání práškových kovů Součástí expozice společnosti Misan bude 3D tiskárna GE Concept Laser M2 pro zpracování kovových práškových materiálů. Zařízení pracuje se základnou velikosti 250 × 250 mm a může stavět až do výšky 350 mm. Zpracovávané materiály sahají od zlata přes korozivzdorné a teplotně odolné oceli až po slitiny hliníku a titanu. Stavební výkon se pohybuje od 2—20 cm3/h v závislosti na materiálu a požadavcích na jakost povrchu. Aditivní výroba nabízí zcela nové možnosti konstruování i výroby nových dílů v letectví a kosmonautice stejně jako v medicínské produkci, kde má již své nezastupitelné postavení. Úspěšné aplikace se také vyskytují ve výrobě forem a obecně v prototypové výrobě. /www.misan.cz/