Co se děje v oblasti, která je základem průmyslové automatizace — v pneumatických a elektrických pohonech? Můžeme hovořit o kompletním restartu a vypozorovat některé obecné trendy. Mezi ně patří především zmenšování prostorové náročnosti a velký důraz na zjednodušení obsluhy. Změny ve světě a společnosti probíhají neustále, zřejmě jsme právě účastníky jedné z těch výraznějších. Současné dění se mimo jiné promítá i do vývoje techniky a nejinak je tomu u firmy Festo.
Pneumatické válce Využití nových technologií snižuje náklady a přispívá ke zmenšování rozměrů, jak uvidíme hned na dvou nejprodávanějších skupinách těchto pohonů. Válce DSNU – nová souběžná řada DSNU-S plní beze zbytku požadavky doby. Rozměry jsou výrazně menší, parametry skvělé. Hodí se všude, kde jde o prostor. Menší rozměry vyniknou zejména ve srovnání se standardními DSNU (obr. 1). Kompaktní válce ADN – nová řada ADN-S je opět ukázkou nekompromisního zmenšování – pohony jsou pravděpodobně na trhu nejkratší svého druhu. Výrazně menší nároky na prostor v konstrukci stroje či zařízení jsou kromě rozměrů dány hned dvěma patentovanými prvky, které se naplno projeví i na ostatních řadách válců.
Tlumení bez námahy Samočinně nastavitelné pneumatické tlumení v koncových polohách má mnoho výhod; ta největší spočívá v nastavení zcela bez obsluhy, zejména přihlédneme- li k nedostatku kvalifikovaných sil v údržbě. Nikdo nemusí nic nastavovat, na válcích nejsou žádné seřizovací prvky, a přesto vždy správně tlumí. Efekt tlumení je závislý na rychlosti pohybu. Absence šroubů znamená možnost zabudovat válce bez obvykle vyžadovaného přístupu s nářadím. V potravinářství je velkou výhodou hladký povrch, který se snadno čistí a neulpívají na něm žádné nečistoty.
Novinka pro rok 2021 — první magnetická čidla na světě s učením V příštím roce se v katalogu Festo objeví nová magnetická čidla na válce s převratnou technologií. Samočinně se nastaví a spínají přesně na dorazu válce (obr. 2). Po upevnění čidla přibližně do požadované oblasti už se o něj nemusíte starat. Po zastavení pohybu válce čidlo zareaguje sepnutím. Pokud se čtyřikrát po sobě válec zastaví ve stejné poloze, čidlo si hodnotu uloží a od tohoto okamžiku se bude chovat tak, jak jste zvyklí. Samozřejmě jsou k dispozici možnosti, jak postupovat ručně, ale to budete potřebovat pouze ve výjimečných případech, například pro nastavení čidla v jiném místě, než je doraz válce. K ručnímu nastavení slouží dotykové tlačítko přímo na tělese čidla.
Elektrické pohony Kromě menších rozměrů jde v elektrických pohonech především o jednoduchost. Spočívá nejen v provozu, ale i v možnostech výpočtů a návrhů správného typu a velikosti. Pryč jsou doby, kdy jste se bez odborníka neobešli. Software pomůže s návrhem, postačí zadat základní parametry požadované úlohy (pomůcka pod názvem PositioningDrives, k dispozici na internetu – obr. 3). Obdržíte hned několik variant obsahujících motor, případnou převodovku, ovladač motoru a mechanický pohon. Lhostejno, zda přímočarý portál, letmý pohon, nebo rotační jednotka. Pokud byste potřebovali ještě víc, například celý manipulátor, stačí otevřít další pomůcku (pod názvem HGO online – obr. 4) a během deseti minut navrhnete manipulátor nejen včetně motorů, ale i s veškerým příslušenstvím – energetickými řetězy, slučovači signálů pro čidla apod. Software rovnou připraví soubory s individuálním nastavením potřebných parametrů pro ovladače motorů – budou se vám hodit během uvádění do provozu. To je velmi snadné už u řady s názvem OMS. Jedná se o různé druhy mechaniky s motory a ovladači dodávanými jako jediná sestava, snadno definovaná základními parametry pohybu. Jednoduchost spočívá v možnosti oživení za pomoci webové stránky, poskytované přímo ovladačem motoru. Režim „ventil“ symbolicky navazuje na pneumatiku – stačí zapsat do tabulky hodnoty cílové polohy, rychlosti, zrychlení a případně síly pro jednotlivé pohyby a poté je spouštět binárními signály podobně jako při spínání cívky ventilu. Ovladač odpovídá signálem stejně jako čidla na válci. Extrémní jednoduchostí se vyznačují zbrusu nové pohony řady SMS (Simplified Motion Series – obr. 5). Slouží k přesunu mezi koncovými dorazy. Vše potřebné je přímo na motoru: veškerá elektronika i tři nastavovací tlačítka. Postačí k tomu, abyste si podle přání a intuitivně nastavili rychlost pohybu v jednotlivých směrech, případně také sílu a místo, odkud si přejete do režimu řízení síly přejít. SMS nabízí řadu mechanických variant, jejich výběr je podobný jako v pneumatice – postačí síla, zdvih, hodnota zátěže a požadovaný čas na přesun. Výjimečně malé, a přitom výkonné a rychlé jsou nejnovější jednotky EPCE, které se poměrem výkonu a rozměrů nejvíce přibližují pneumatickým válcům. SMS je integrovaný celek, ke kterému připojíte dva kabely s napájením a binárními signály. Zpětná vazba je zajištěna signály stejně jako z koncových čidel, případně lze pro sledování aktuálních hodnot využít komunikaci po IO-Link (standardně je součástí pohonu). Ve vašem rozváděči nebude nic zbytečného a pohyby rozjedete zcela bez PC a bez softwaru! Na uvedených příkladech je patrné, že inovace přicházejí i tam, kde už se zdá, že žádné převratné novinky přijít nemohou. Dnes jde víc než kdy dříve nejen o úspory při nákupu, ale zejména snížení nároků na montáž, uvedení do provozu a údržbu. Snad vám několik jednoduchých příkladů může posloužit jako inspirace, až budete hledat pohony, které se vyznačují velmi malými nároky na pracnost. www.festo.cz