Kdo nějaký čas nesledoval, kudy se vydává vývoj televizních přijímačů, může mít pocit, že mu znovu „ujíždí vlak“. Do našeho slovníku totiž nastupují pro širokou veřejnost méně známé pojmy, jako třeba miniLED, microLED, OLED evo či Neo QLED. Jak se v nich vyznat? V každém případě nové televizory, které byly již v lednu letošního roku představeny na virtuálním veletrhu CES 2021 v Las Vegas v USA (největším světovém veletrhu spotřební elektroniky a IT), jsou, zjednodušeně řečeno, větší, barevnější, jasnější a chytřejší. Hlavním tématem pro výrobce televizních přijímačů je pokračování boje mezi obrazovkami, které potřebují podsvícení, a těmi, u nichž světlo vyzařuje každý z milionů obrazových bodů. Z pohledu uživatelů jsou však zajímavější nové funkce, jež slibují věrnější podání filmů i seriálů, ale také se čím dál více zaměřují na videohry.
Co přijde po OLED? Technologie OLED (organic light- -emitting diode) je typ LED [light- -emitting diode, česky elektroluminiscenční dioda je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření — pozn. red.], kde jsou jako elektroluminiscenční látky využívány organické materiály. OLED se však ještě na trhu ani pevně neusadil a výrobci už přicházejí s jeho teoretickým nástupcem. Televizory s microLED nabídnou prakticky neomezené rozměry. Skrývá se tedy za nimi nástup obřích nástěnných televizorů s obrazem (až) přes celou stěnu. Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas je světu představili nejdůležitější hráči v oboru. MicroLED je technologie podobná OLED (ta na trh vstoupila díky Sony v roce 2008), ale místo organických diod využívá diody anorganické. Jihokorejský Samsung ukázal tento nový displej již na CES v lednu roku 2019 a mediální zájem o něj byl značný. Předznamenává totiž budoucnost displejů nejen v televizorech, ale později i v počítačích či mobilech. Navíc dává možnost modulární konstrukce, neboť displeje nepotřebují žádné rámečky. Samsung technologii doposud nabízel jen ve větších úhlopříčkách v rámci svého gigantického displeje The Wall. (Nový 75" displej a 219" obrazová stěna The Wall získaly na veletrhu CES 2019 ocenění za nejlepší inovaci).
Co je microLED V podstatě jde o miniaturizované LED, neboli myšlenka microLED spočívá v miniaturizaci. Samotné LED jsou totiž v řadě ohledů velmi dobré a není na nich třeba mnoho měnit. Cílem microLED je jejich zmenšení řádově na setinu stávajících rozměrů, tedy asi na 100 μm, případně na menší, bude-li to potřeba a technologicky zvládnutelné. MicroLED obdobně jako OLED či plazma nabízí řízení jasu obrazu na úrovni jednotlivých bodů, díky tomu, že každý bod vydává své vlastní světlo a nepotřebujete podsvícení. MicroLED technologie by měla spojit výhody OLED (dokonale černá a dokonalý kontrast, tenká obrazovka) a přidat výhody LCD technologie s dlouhou životností a vysokým jasem. Jak jsem už uvedl, přidáním dalších microLED modulů mohou uživatelé svůj displej rozšířit na libovolnou požadovanou velikost. Modularita technologie microLED tak v budoucnu umožní vytvořit i netradiční poměry jejich stran podle prostorových, estetických i funkčních požadavků. Technologie je nějakou dobu využívána v profesionální sféře. Nyní ji Samsung poprvé nabízí i v provedení pro běžné televizory. Jejich velkým propagátorem je také americká společnost Apple. V roce 2014 koupila společnost LuxVue. O rok později pak založila vlastní laboratoř věnující se výzkumu microLED. A vývoji micro- a miniLED se věnují i další společnosti a státy.
MicroLED i na českém trhu „Gigantická obrazovka s nejpokročilejší zobrazovací technologií, obsahující 25 milionů samosvítících RGB LED a nabízející stejně kvalitní pohled ze všech úhlů dorazila nyní i do České republiky,“ sděluje se v tiskové zprávě společnosti Samsung. „Vychází ze stejné zobrazovací technologie, jakou se dosud pyšnily pouze průmyslové panely The Wall používané například koncernem Škoda Auto. Vůbec poprvé se tato technologie založená na milionech samosvítících anorganických diod objevuje v kompaktním rozměru určeném do domácnosti.“ Dále se ve zprávě uvádí, že obří televizor microLED s úhlopříčkou 110" (242 × 136 cm) lze získat v e-shopech a u vybraných prodejců za cenu 3 999 990 Kč. To je v souladu se zahraničními informacemi, v nichž se již dříve uváděla závratná cena 150 tisíc eur, v přepočtu tedy bezmála 4 miliony korun. V budoucnu se podle těchto zdrojů přidají také menší varianty, které budou levnější. (Vedle současného modelu televizoru s úhlopříčkou 110" připravuje Samsung verzi s úhlopříčkou 99", která bude dostupná na přelomu posledního čtvrtletí 2021 a prvního kvartálu 2022). „MicroLED představuje nejpokročilejší obrazovou technologii, jejímž základem jsou samosvítící RGB LE diody. Zpracovávají barvy na 20bitové úrovni. Výsledkem jsou naprosto realistické barvy i kontrast,“ říká Michal Forejt, ředitel divize spotřební elektroniky ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. Celou obrazovku tvoří 25 milionů LED, které jsou od sebe vzdáleny pouhých 0,6 mm. MicroLED televizor s takovou cenou vyniká pochopitelně také špičkovým zvukem. V tomto případě se jedná o technologii Majestic Sound s prostorovým provedením 5.1, který nepotřebuje žádné další externí reproduktory, takže se z běžné domácnosti vytvoří luxusní kino. K dispozici je také funkce 4Vue (quad view), díky níž lze na obrazovce zobrazit až čtyři samostatné obrazy z různých zdrojů. K televizi lze připojit různá externí zařízení, což ocení například hráči. Mohou si zobrazit jednotlivá okna nebo například různé pohledy na tutéž scénu, vše ve vynikající kvalitě s vysokým rozlišením.
Resumé Když jsem svého času hovořil na veletrhu IFA v Berlíně s jedním z šéfů významné zahraniční společnosti vyrábějící televizní přijímače, zvedl s úsměvem ruku od podlahy ke stropu a řekl: „Takto nahoru jde technologický vývoj televizorů.“ Pak ji zaměřil od stropu k podlaze. „A takto dolů jde kvalita televizních pořadů.“ Obě ruce poté překřížil do písmene „X“. Tehdy mě napadlo: „Proč si tedy kupovat drahý televizor?“ Ale stačí se vrátit zpět po ose času a mnohé lze posuzovat z jiného zorného úhlu. Opravdu od svých počátků televizní technika učinila neuvěřitelný pokrok… První pokusy o přenos obrazu se uskutečnily již v polovině 19. století. V roce 1884 byl patentován Nipkowův kotouč, takzvaný elektrický teleskop, který provádí mechanický rozklad obrazu pomocí rotujícího kotouče se spirálově uspořádanými otvory. Jednalo se o počátek mechanického systému přenosu předvedeného na světové výstavě v Paříži 1900. Na jeho základě v roce 1925 provedl John Logie Baird první televizní přenos. Počátky elektronických televizních přijímačů spadají do přelomu 19. a 20 století, kdy byla vynalezena katodová trubice (CRT). V roce 1923 vynalezl Kosma Zworykin snímací elektronku — ikonoskop. Na počátku 30. let 20. století bylo předvedeno kompletní snímání i příjem elektronické televize, které rychle získalo převahu. Ve Velké Británii, Sovětském svazu, USA, Francii a Německu se poté uskutečňují první experimentální televizní vysílání a 22. března 1935 v Berlíně proběhlo vůbec první pravidelné vysílání. 2. listopadu 1936 začíná pravidelně vysílat BBC (pro tehdejších 300 majitelů TV). A kolik se toho od té doby v této oblasti techniky změnilo! Prvním televizním přijímačem na trhu československé výroby byl v roce 1953 model Tesla 4001A z podniku Tesla Strašnice. Jeho cena byla na tehdejší poměry rovněž závratná. Přijímač stál 12 400 Kčs, přičemž průměrný plat v zemi byl 1 200 Kčs. Novinka tak byla dostupná spíš jen pro kulturní zařízení a úřady než pro obyčejné lidi. [Úplně první televizor v Československu byl však sestaven už v roce 1935 docentem Jaroslavem Šafránkem při využití dílů z vetešnictví — pozn. red.] A vzpomeňme, kolik stály zpočátku tolik ceněné plazmové televizory. Historicky první plazmovou televizi uvedla na trh společnost Fujitsu již v roce 1996. Měla úhlopříčku 42" a prodávala se za cenu kolem 15 000 dolarů (cca 300 000 Kč). Dnes jsou již plazmy překonanou minulostí. Nepodařilo se je adaptovat na přicházející 4K rozlišení a oproti LCD televizorům měly velkou spotřebu elektrické energie. Proto v roce 2013 Panasonic oznámil plán ukončit výrobu a v roce 2014 sjel z výrobních linek poslední kus.
Budoucnost microLED Tato technologie má bezesporu řadu výhod. Zatímco na televizor s micro- LED v rozumnější úhlopříčce si budeme muset ještě počkat, The Wall je k dispozici už teď. Využití však nejspíš najde především v komerční sféře jako prezentační nástroj. Novinář Rasmus Larsen z dánského webu FlatpanelsHD (web píše o televizorech, přehrávačích médií, herních konzolách, televizních službách a televizním trhu jako celku), kterému Samsung předvedl svou microLED TV s úhlopříčkou 100" (2,75 m), k ní příznačně poznamenal: „Je to nádherný displej. Ještě není zcela připraven pro běžné domácí použití, ale jeho potenciál je rozhodně velký.“ Než se stane běžně dostupným pro televizory různých úhlopříček, nějaký čas to potrvá. Do té doby se Samsung zaměří na spojení toho nejlepšího, co nabízí OLED a LCD panely s Quantum Dot. I další společnosti hledají cesty, jak tyto a další technologie spojit a vykřesat co nejvíc z každé jejich výhody při zachování nízké ceny. /Milan Bauman/