Jak bylo sděleno na tiskové konferenci v Praze, očekává se letos v Norimberku zhruba 1500 vystavovatelů a okolo 37 000 návštěvníků z Německa, Rakouska, Švýcarska, zemí Beneluxu, Itálie, Francie a rostoucích trhů střední Evropy. Vzhledem k tomu, že tato výstavní akce je určena pouze odborným návštěvníkům, lze opětovně očekávat zvýšený akcent na nové obchodní příležitosti a uzavírání obchodů.
Ve třech veletržních dnech (24.–26. září) se v 11 halách představí ucelená nabídka obalového průmyslu. Více než třetina vystavovatelů veletrhu FachPack nabídne novinky a zdokonalení v segmentech obalových materiálů, obalových prostředků a pomocných obalových prostředků. Ti – jak ukázaly předchozí ročníky – budou společně s dodavateli techniky (balicích strojů, etiketovací a značkovací techniky) předmětem největšího zájmu. K dalším představeným oborům bude například patřit zušlechťování obalů a interní logistika. Převahu v Norimberku budou mít domácí německé společnosti, což je logické, ale nezanedbatelný význam má rovněž pro české firmy.
V BOJI PROTI PADĚLKŮM Z řady témat se tradičně očekává zájem o ochranu zboží proti padělkům. Bohužel, jak na tiskové konferenci této souvislosti zdůraznili zástupci norimberských veletrhů, napodobuje se dnes prakticky všechno: od viagry přes další léčiva, exkluzivní kosmetiku, luxusní zboží, náhradní díly pro automobily a letadla až po běžné výrobky každodenní potřeby. Celosvětové ztráty se odhadují na miliardy dolarů. Mnohé exponáty proto „prozradí“, jak mohou právě obaly padělatelům zkřížit plány. Výrobci obalů na ně stále častěji umísťují tzv. chytré etikety, používají identifikaci pravosti pomocí RFID čipů, digitální unikátní průsvitky, nástřiky viditelných i neviditelných barev či hologramy.
MLUVICÍ OBALY Jiným tématem letošního FachPacku je tištěná elektronika. Ta, ač ještě nepatří k popředí zájmu výrobců a je spíše symbolickou „třešničkou na dortu”, bude v budoucnu pronikat do mnoha oblastí. Uplatní se v logistice, při sledování výrobků, v marketingu i na obalech. První produkty tohoto druhu se už začínají objevovat. Cílem výrobců je, aby obal bez drátového spojení nebo drahých elektronických modulů mluvil, hrál nebo svítil – což od doby, kdy existují elektricky vodivá tisková média, není vzdálená vize. Krabice kukuřičných lupínků s natištěným displejem a ovládacími tlačítky pro hry nebo informace o výrobku, to vše přidává obalu novou hodnotu. Díky jednoduchému nanášení na plastové fólie a minimální spotřebě elektrické energie (stačí baterie) lze realizovat zcela nové nápady, jakými jsou velkoplošné mobilní ukazatele, které se mohou připevňovat jako plakáty či menší pružné displeje na smart kartách. Na interaktivních obalech mohou zákazníkovi po stisknutí určitého místa podat aktuální informace. Stále větší uplatnění nyní nabízejí i takzvané QR kódy, které lze snímat třeba mobilem nebo jiným mobilním zařízením.
PERSPEKTIVNÍ BIOLOGICKÉ PLASTY V důsledku zdražování ropy se tzv. biologické plasty znovu dostávají do popředí zájmu, ač (vzhledem k cenové konkurenceschopnosti) dosud vyvinuté materiály většinou nenašly uplatnění v masové produkci. Uplatnění v průmyslu plastů nacházejí zejména tehdy, kdy skýtají ekonomické a technické výhody. U biologických plastů je třeba rozlišovat mezi biologicky odbouratelnými materiály a plasty na bázi obnovitelných surovin rostlinného původu. Existují plasty na bázi obnovitelných surovin, které nejsou biologicky odbouratelné a na druhé straně zase odbouratelné materiály na bázi fosilních surovin. Biologická rozložitelnost nebo biologický původ suroviny ovšem ještě automaticky neznamenají výhodu pro životní prostředí. Protože zejména v západní Evropě získávají na trhu stále větší podíl biopotraviny, přizpůsobují se tomuto trendu rovněž ekologické obaly. Podle sloganu „Biopotraviny patří do biologického obalu“ jsou třeba biosaláty a zelenina prodávány v obalech vyrobených z obnovitelných zdrojů. Jedním z nejčastěji používaných bioplastů je PLA (Poly-Lactid- -Acid) vyráběný z mléčné kyseliny. Fólie z tohoto materiálu mají také oproti klasickým plastům výhodu, protože lépe propouštějí kyslík a vlhkost, takže potraviny zůstávají déle čerstvé. I přes tyto nesporné výhody bioplastů jsou stále miliony obalů vyráběny tradičním způsobem, při kterém je využívána cenná ropa. Plasty pak navíc nejsou z odbouratelného materiálu. Hlavní příčinou je mimo jiné skutečnost, že biologické plasty jsou v současné době stále dražší než petrochemicky vyráběné produkty.
CHYTRÉ FÓLIE A DALŠÍ REVOLUČNÍ TRENDY I letos představí dodavatelé obaly se zvýšenou funkčností a sníženou hmotností, ale zároveň s ohledem na energetickou náročnost jejich výroby. Nebudou chybět ani inovativní obalová řešení. Patří k nim mimo jiné i dvoukomorové chytré fólie, zaručující suché uchování výrobku v obalu. Pro plastové obaly, které přicházejí do styku s potravinami, platí od roku 2011 nařízení EU číslo 10/2011. Společnosti, které takové plasty zpracovávají nebo používají, musejí prověřit, zda jsou jejich produkty vhodné i podle tohoto nového nařízení. Nová norma z tohoto pohledu také použití různých látek limituje. Na výstavišti bude proto řada fi rem zaměřena na tuto problematiku, jež má podstatně širší záběr, než se na první pohled může zdát. Některé nepřípustné látky mohou být totiž neúmyslně obsaženy i ve vstupních materiálech, z nichž se vyrábějí potravinářské obaly nebo v pomocných látkách použitých během výrobního procesu. ARÉNA Z HLADKÉ LEPENKY To je letošní nápad, který zřejmě zaujme. Jedná se o působivý ovál z hladné lepenky, sotva přesahující výšku člověka, ve veletržní hale. Jeho autorem je Svaz pro kartonáž z hladké lepenky (VVK) spolu se studenty Institutu pro průmyslový design (IFID) Vysoké školy Darmstadt. Cílem je tímto způsobem lépe seznámit návštěvníky s přesvědčivými vlastnostmi hladké lepenky. V Německu se ročně vyrobí přibližně 550 000 tun obalů z hladké lepenky v hodnotě cca 550 milionů eur. Zhruba 80% nachází uplatnění v potravinářském průmyslu. Její hlavní přednosti, kterými je stabilita a výkonnost, individualita díky mnohostranným možnostem konstrukce a provedení z hlediska designu a tisku, nízká nákladovost díky vysoké pevnosti a malému objemu materiálu, budou vyzdviženy v rámci speciální přehlídky. Tak například šplouchající vodopád v zážitkovém světě veletrhu FachPack názorně ukáže odolnost tohoto obalového materiálu proti vodě.
SPECIÁLNÍ PŘEHLÍDKY Zaměří se třeba na obalový design (Packaging Design), tedy na význam designu pro obalový průmysl a jeho uživatele. Dále budou věnovány tématu „Obaly v medicínské technice a farmacii“. Zde jsou kladeny vysoké požadavky na inovativní koncepce ve vztahu k designu, kvalitnímu materiálu a atraktivnímu vzhledu. Obaly ve farmaceutickém prostředí dokáží totiž mnohem více než jen chránit produkt. Pomáhají při správném dávkování a aplikaci, zabraňují produktovému pirátství, jsou bezpečné pro děti a přizpůsobené potřebám seniorů. Další speciální přehlídka v hale 9 má název Německá cena za obal roku. Vyznamenaná obalová řešení lze shlédnout v hale 6. Na cestu časem do mezinárodní historie obalů zve návštěvníky FachPacku Německé muzeum obalů. Poutavá výstava v hale 6 prezentuje exponáty z každodenního života, dějin kultury a umění a vrhá světlo na obal jako zrcadlo kulturního a společenského vývoje. FÓRA A KONGRES V hale číslo 4 se uskuteční Fórum PackBox. Po všechny tři dny bude zaměřeno ke všem tematickým okruhům veletrhu.. Fórum vlnité lepenky pořádané 25. září v kongresovém centru NCC Ost, sál St. Petersburg, bude věnováno tématu „Vlnitá lepenka – faktor úspěšnosti v dodavatelském řetězci“. Letos poprvé se během veletrhu FachPack v Norimberku bude konat kongres AIPIA (Active & Intelligent Packaging Industry Association se sídlem v Nizozemsku). Dne 24. září se v kongresovém centru NCC Ost budou četné přednášky věnovat tématu „Aktivní a inteligentní obaly jako nový marketingový nástroj“. Ve čtvrtek 26. září se bude konat den kariéry s mnoha akcemi, které se obracejí na studenty a budoucí obalové odborníky, ale i zájemce z jiných oborů, například ze strojírenství či ekonomiky.
ÚČAST Z ČESKÉ REPUBLIKY Na letošní FachPack je nahlášeno 38 českých firem. Dalších devět bude přítomno na společném stánku. Významné místo zde bude tradičně zaujímat též česká obalová asociace SYBA. Seznam vystavovatelů a aktuální informace o jejich produktech lze nalézt na www.ask-FachPack.de. O veletrh FachPack jeví pravidelně zájem stovky českých návštěvníků. Také letos se nabízí zájemcům možnost dopravit se na veletrh autobusem, který bude vypraven ve středu 25. září z Prahy. Ti, kteří využijí vlastní dopravu, si mohou zakoupit v předprodeji vstupenku, takže budou zaregistrováni v předstihu a na veletrhu již nemusí trávit čas vyplňováním registračních formulářů. Více informací o veletrhu, zájezdu či vstupenkách v předprodeji lze získat u ofi ciálního zastoupení norimberské veletržní společnosti v ČR u spol. PROveletrhy s. r. o., tel.: 775 663 548, e-mail: info@proveletrhy.cz. Milan Bauman