Mazda mnohokrát ukázala, že dokáže myslet dopředu, ale přitom v reálných souvislostech. Jelikož jde o relativně malou automobilku, může si dovolit poněkud vystupovat z davu a z této své jedinečnosti těžit. Ukázalo se to již v minulosti třeba sveřepým používáním motoru Wankel s rotačními písty, premiérou svěžího roadsteru MX-5, ale třeba i odvahou při návrhu designu aktuální Mazdy 3.
Utahujícím se „šroubům“ elektromobility navzdory
Nové SUV CX-60 je dalším pokračovatelem této tradice, přesto, že se to tak nemusí jevit, jelikož na první pohled může tento vůz chybně připomínat jen další velké SUV s délkou 4 745 mm. Mazda ale i v době, kdy je penalizován doslova každý gram vypouštěného CO2, vsadila na technicky vyspělejší a pokročilejší, avšak méně hospodárnou koncepci s podélně uloženým motorem a primárním pohonem zadních kol. Aby toho nebylo málo, současně s tím vyvinula také vlastní plug-in hybridní poháněcí soustavu, osmistupňovou samočinnou převodovku s lamelovou spojkou namísto hydrodynamického měniče a v neposlední řadě i pohon všech kol. Navíc postupně k plug-in hybridní variantě přidává ještě zbrusu nové řadové šestiválce spalující naftu, nebo benzín, podporované 48V mild-hybridní technikou. Možná si také říkáte, zda to celé dává v současném období, kdy se skloňuje elektrifikace, zatímco diesel je téměř sprostým slovem, smysl. Mazda však má propočteno, že ano, protože není pochyb o tom, že v globálním měřítku bude zájem o vozy této velikosti, navíc vybavené velkými motory, nejméně ještě dalších 10—15 let, což stačí k tomu, aby se celý projekt vyplatil. Navíc automobilka již oznámila, že na stejném technickém základě již letos uvede i na evropské trhy zvětšený sedmimístný model CX-80. A nechme se překvapit, jestli daný technický základ nevyužije pro některé své nebo spřízněné značky také Toyota, vlastnící aktuálně 20 % Mazdy. V Technickém týdeníku 2022/12 jsme přinesli představení a první jízdní zkušenosti s plug-in hybridní verzí Mazdy CX-60. Nedávno jsme měli možnost dalšího svezení, které ukázalo, že kombinace jejího atmosféricky plněného čtyřválce 2,5 l a elektromotoru s celkovým výkonem 241 kW (327 k) dokáže uspokojit z pohledu dynamiky i reálné spotřeby paliva. Při klidné jízdě v hybridním režimu s vybitým akumulátorem je třeba počítat s apetitem kolem 8 l / 100 km, sportovnější styl jízdy spotřebu vyhoupne přes hranici 11 l / 100 km, což je ale vzhledem k dynamice i velikosti vozu a jeho koncepci stále ještě rozumná hodnota. V čistě elektrickém režimu je dynamika CX-60 tak akorát, aby vůz nebyl v běžném provozu brzdou. Kapacita akumulátoru 17,8 kWh vystačí na přibližně 50 km elektrické jízdy. Celkově jsou parametry plug-in hybridního pohonu nastaveny rozumně, takže poskytuje vyvážené vlastnosti, a přitom vykazuje normovaně spotřebu pouze 1,5 l / 100 km, tedy 33 g CO2/km, což je u nás vstupenkou do světa výhod elektrických registračních značek. Cena plug-in hybridní verze začíná na částce 1 343 090 Kč, vzhledem k charakteru vozu je ale vhodnější zvolit o 40 tisíc korun dražší verzi Exklusive-Line s výrazně bohatší výbavou. Dalšími možnostmi jsou o dalších 100 tisíc korun dražší sportovněji laděná verze Homura nebo naopak elegantněji pojaté provedení Takumi, v obou případech s ještě bohatší, až luxusní výbavou a cenou končící na více než 1,5 milionu korun.
Diesel, ale hospodárný
V českém ceníku Mazdy CX-60 jsou připraveny také dvě vznětové verze. Spojuje je použití nového řadového šestiválce s objemem 3,3 l, jehož hmotnost je podle údajů automobilky srovnatelná se stávajícím čtyřválcem 2,2 l používaným v typu CX-5. Mazda se u této jednotky zaměřila primárně na hospodárnost, takže litrové výkony dvojice nabízených verzí (147 kW / 200 k a 187 kW / 254 k) nejsou nijak vysoké, avšak rozšířené rozpětí činnosti v režimu chudé směsi zajistilo termální účinnost přesahující 40 %. Oba motory jsou spojené s nově vyvinutou osmistupňovou samočinnou převodovkou. Slabší verze vznětového motoru je kombinována výhradně s pohonem zadních kol, zatímco ta výkonnější má poháněné obě nápravy systémem pracujícím s elektronicky řízenou lamelovou spojkou. Zatímco verze D200 startuje na 1 257 590 Kč, provedení D254 s bohatší výbavou lze pořídit za cenu 1 390 990 Kč. Tato částka je srovnatelná se shodně vybaveným plug-in hybridním provedením. V roce 2023 nabídku modelu CX-60 dále obohatí ještě atmosféricky plněný zážehový řadový šestiválec 3,0 l z rodiny e-Skyactiv X. Také na něj, stejně jako na všechny ostatní modely Mazda, se bude vztahovat nově zavedená standardní záruka na 6 let nebo do ujetí 150 000 km. /petr hanke/