Umělá inteligence OrCam MyEye, zařízení o velikosti prstu vybaveného kamerou s vysokým rozlišením a malým reproduktorem, uživateli přečte texty z papíru, monitoru i displeje, poznává barvy a bankovky a na základě čárových kódů také výrobky na pultech obchodů. Výrobky, které přístroj nemá uloženy ve své paměti, lze doplnit tak, že k danému čárovému kódu namluví jméno či druh zboží, například mléko. Stejným způsobem se zařízení učí a pamatuje si obličeje. Uživateli ovšem oznámí i neznámého člověka, například „sedící žena před vámi“.
Chytré brýle OrCam MyEye váží pouhých 22,5 g a nosí se na rámu brýlí, ke kterému je upevněn magneticky, uživateli tedy nechává obě ruce volné. Ovládá se intuitivními gesty rukou, například oznámí čas a datum při nasměrování kamery na zápěstí nositele, anebo poklepáním na tělo přístroje. Nenápadný a lehoučký přístroj si zcela vystačí bez připojení k internetu, což chrání soukromí a bezpečnost osobních dat uživatele. Přístroj čte i mluví česky, anglicky a německy. Přes Bluetooth jej lze spárovat s naslouchátky či sluchátky.
Zkušenosti z praxe Průzkum provedený jménem společnosti OrCam Technologies odhalil, že největší část respondentů (27,5 %) používá zařízení hlavně při domácích pracích, oblékání, přípravě jídla a při dalších denních aktivitách, přičemž další čtvrtina využívá zařízení především jako pomůcku při setkávání s dalšími lidmi, ať už to jsou přátelé, rodina, nebo úřady. „Výhody OrCam MyEye nejlépe ilustruje skutečnost, že téměř třetina jeho uživatelů již nepoužívá žádné další asistenční pomůcky, přičemž více než polovina si uchovává pouze bílou hůl jako další podporu mobility,“ vysvětluje Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu. „Koneckonců, třetina respondentů uvedla, že největší změnou, kterou diskrétní OrCam MyEye přinesl do jejich života, je větší nezávislost v každodenním životě. Další čtvrtina pak uvádí bohatší společenský život. Tři ze čtyř respondentů si přáli, aby stát přispíval na pořízení tohoto zařízení nejen pro nevidomé, ale také pro těžce slabozraké.“
Možnosti financování Pořizovací cena přístroje činí přibližně 135 000 Kč a je hrazena z 90 % státem prostřednictvím Úřadu práce. Nárok na příspěvek na asistenční pomůcku od Úřadu práce je vázán na druh a stupeň postižení, jak je stanoví odborný lékař. Zrakové postižení je kategorizováno následně: A – úplná nevidomost obou očí, B – praktická nevidomost obou očí, C – těžká slabozrakost obou očí, D – ztráta jednoho oka nebo visu jednoho oka se závažnější poruchou zrakových funkcí na druhém oku. O 90% dotaci na OrCam MyEye mohou žádat zrakově postižení kategorií A a B. Nejpočetnější skupinou jsou ovšem lidé z těžkou slabozrakostí (C), kteří rozeznávají obrysy předmětů a tedy přístroj nejefektivněji využijí, respektive jim OrCam MyEye přinese relativně nejvýraznější zvýšení kvality života. V případě, že žadatel na Úřadu práce neuspěje, je možné se obrátit na nadační fondy (např. Světluška), které s financováním mohou pomoci.
Vývoj nekončí V současné době jsou ve vývoji dvě nové, inovativní funkce, které posunou schopnosti OrCam MyEye ještě mnohem dále. Takzvané interaktivní čtení založené na technologii Natural Language Processing uživateli dovolí hlasovým povelem přístroji zadat, aby vyhledal specifické informace z textu nebo displeje, jako je například telefonní číslo, datum nebo dokonce věty obsahující určité slovo. Navíc bude OrCam MyEye schopen identifikovat vybrané předměty, třeba židli, hrnek nebo dveře, a svého nositele k nim nasměrovat. Uživateli tak obrovskou měrou usnadní pohyb v prostoru. Izraelskou společnost OrCam Technologies založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye, která vyvíjí inovace pro automatické řízení automobilů a v roce 2017 ji odkoupila společnost Intel Corp. za 15,3 miliardy dolarů. Společnost vyvíjí také asistenční technologie pro lidi s postižením sluchu: první nositelnou pomůcku na světě založenou na AI, která udělá naslouchátka „chytrými“, tedy identifikuje a izoluje jeden hlas mezi mnoha mluvícími, a takto očištěný jej v reálném čase prostřednictvím Bluetooth předá do naslouchátka. OrCam MyEye získal dlouhou řadu mezinárodních ocenění, v roce 2018 například vyhrál soutěž Last Gadget Standing na celosvětově největším veletrhu spotřební elektroniky CES, nebo Greater Paris Metropolis Pitch Challenge na loňském ročníku neméně prestižní pařížské konference Viva Technology. OrCam MyEye 2 se dostalo na seznam nejlepších inovací loňského roku Time Best Inventions of 2019.
I lidé se zrakovým postižením z kategorie C mají šanci
Do deseti let byl Ondřej Gottlieb kluk jako každý jiný – miloval sport, závodně hrál baseball a jeho snem bylo stát se zahradním architektem. Kvůli zhoršenému vidění však musel podstoupit vyšetření u specialistů a nakonec si poslechnout diagnózu: neléčitelná makulární degenerace, která v průběhu let způsobí postupnou ztrátu zraku. Úplná slepota Ondřejovi naštěstí nehrozí, i tak ovšem zrakový handicap jeho život zásadně ovlivnil. Ondra nyní pracuje jako právník ve Finanční správě ČR a práci s textem mu značně ulehčuje asistenční pomůcka OrCam MyEye. Tu získal díky projektu Lionela Messiho a firmy OrCam. Ti společně sestavili pomyslný Dream team a všem jeho zrakově postiženým členům z celého světa darovali vlastní kamerku OrCam MyEye. Asistenční technologie na bázi umělé inteligence pomáhá z pozice na brýlích číst texty, poznávat tváře, bankovky či produkty, to vše naprosto off-line. Lidé se zrakovým postižením kategorie A a B mohou na OrCam MyEye získat až 90% příspěvek od státu, Ondra však patří do kategorie lehčích postižení stupně C. Pro tuto nejpočetnější skupinu zrakově handicapovaných je přesto OrCam cenným společníkem. Ondra nemusí používat čtecí lupu jako dřív, kdykoli a kdekoli si jednoduše přečte, co potřebuje, a přitom mu zůstávají ruce volné. Sám dodává, že by byl OrCam výbornou pomocí při jeho někdejším studiu. Ke kamerce tak Ondřejovi pomohla láska k fotbalu, konkrétně k fotbalu pro nevidomé, který aktivně hraje s týmem MU Avoy Brno. Futsal pro nevidomé, jak se tento sport někdy nazývá, hrají hráči s očima zakrytýma klapkami, aby se setřel rozdíl mezi nevidomými a slabozrakými. S orientací pomáhá hráčům míč se zvukovým systémem uvnitř a také navigátoři, kteří stojí u okrajích hřiště. Ondřejův tým se pravidelně účastní mezinárodních turnajů a pořádá také vyhlášený pohár v moravských Bučovicích, kde sklízí mezi zahraničními týmy např. z Anglie či Německa pravidelné úspěchy.
/mim/