SPŠSE a VOŠ v Liberci rozšíří od letošního září výuku v oboru Informační technologie a bude studenty systematicky vzdělávat i v kybernetické bezpečnosti. Spolupracovat bude v této oblasti mimo jiné jako partnerská škola s Fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci (FM TUL). Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Liberec (SPŠSE a VOŠ) rozvíjí výuku v oblasti kybernetické bezpečnosti v souladu s koncepcí Škola pro budoucnost, a reaguje tak na rostoucí počet případů úniků citlivých elektronických dat. Navazuje tím na své již vybudované centrum odborného vzdělávání zaměřené na Průmysl 4.0, tedy robotiku a automatizaci. Díky tomuto centru nabízí škola uchazečům atraktivní čtyřleté obory Elektrotechnika, Strojírenství a Informační technologie.
Věková hranice pro počítačovou gramotnost se snižuje Informační technologie se rozšířily do každodenního používání a počítačová gramotnost je už nezbytně nutná. „Počítačová gramotnost úzce souvisí s kybernetickou bezpečností. Data jsou jednou z našich nejcennějších věcí. Jejich zneužití je mnohdy velice jednoduché. Vidíme to na příkladu různých útoků v nemocnicích nebo na školách. Důležité je samozřejmě také bezpečné chování na sociálních sítích. Osvojovat si zásady bezpečného chování musí lidé co nejdříve s ohledem na to, jak roste nebezpečí zneužití různých zdrojů a dat. Toho jsme si vědomi, a proto realizujeme různé programy pro studenty středních škol i pro žáky základních škol, jako je Dětská univerzita, Dny s technikou, soutěž Kyberrobot atd. Oceňuji, že naše partnerská střední škola rozšiřuje výuku tímto směrem, a věřím, že se tento trend v krátké budoucnosti dostane i do škol základních,“ řekl děkan FM TUL profesor Zdeněk Plíva s tím, že fakulta své partnerské škole pomůže při výuce zavádět nové technologie a zapojí se do školení vyučujících odborníků. Nebrání se ani sdílení vlastních zkušeností. Spolupráce FM TUL se SPŠSE a VOŠ je podle něj dlouhodobě na velmi dobré úrovni a mezi studenty fakulty je nejvíce absolventů z této školy.
Dvě třídy IT místo jedné SPŠSE a VOŠ letos poprvé otevře pro první ročníky dvě třídy informačních technologií místo jedné, dohromady pro 60 studentů. Ti budou také prvními v kraji, kteří se budou kybernetickou bezpečností systematicky zabývat. Právě o tento obor je totiž podle ředitele školy Jaroslava Semeráda každoročně největší zájem. Na tuto strategii škola přistoupila i na úkor marketingově zajímavého technického lycea, které po 18 letech letos už neotevře. „Je to z kapacitních důvodů. Nebylo to lehké rozhodnutí, ale rozvoj tohoto společensky vý-znamného oboru byl možný pouze na úkor druhého, byť marketingově zajímavého oboru. Odbornou výuku z technického lycea ale přesuneme právě do oboru Informační technologie. Jsme průmyslová škola a máme vychovávat technicky zdatné střední technické kádry,“ konstatoval Jaroslav Semerád. Výuka bude podle něj v 1. ročníku oboru Informační technologie stejná pro všechny studenty. O ročník výš se už ale rozdělí podle specializací. „Na výběr bude například zaměření na administraci počítačových sítí, na digitalizaci výroby a internet věcí, klasické programování, tvorbu aplikačního softwaru a multimédia a webové aplikace. V rámci všech zaměření bude postupně zaváděna odpovídající výuka kybernetické bezpečnosti s ohledem na specifika každého zaměření,“ upřesnil ředitel. Součástí vize školy je podle něj to, že chce být školou pro budoucnost, a výuka kybernetické bezpečnosti je jednou ze základních podmínek. „Chceme jít ještě dál a zaměření na kybernetickou bezpečnost otevřít jako jednu ze specializací v rámci oboru Informační technologie,“ přiblížil své záměry Jaroslav Semerád. Úkolem absolventů průmyslovky není podle něj něco vyvíjet. „Od toho jsou vysoké školy, na které jich odchází zhruba 80 %. Ale měli by umět používat bezpečnostní programy, hlídat výstupy z nich, nastavit digitální technologie, síť, postavit program tak, aby v něm nebyly bezpečnostní díry a podobně,“ dodal.
Absolventi IT programů budou moci navázat Podle děkana FM TUL profesora Plívy je spolupráce s SPŠSE a VOŠ dlouhodobě na velmi dobré úrovni a oboustranně výhodná. „Mezi našimi studenty je tradičně nejvíce absolventů z této školy, a hlavně nejvíce studentů, kteří nelehké studium na naší fakultě úspěšně dokončí,“ hodnotí úroveň školy profesor Plíva. To, že se rozšiřuje výuka informačních technologií, považuje za naprosto normální. Je přesvědčen, že takto připravení absolventi střední školy najdou jako odborníci na kybernetickou bezpečnost velké uplatnění i tam, kde by to mnozí nečekali, třeba i v moderním průmyslu či na úřadech, školách atd. „Všude by měl být někdo, kdo dovede identifikovat ty citlivé body možného reálného nebezpečí a umí na to odpovídajícím způsobem zareagovat. Jestliže máme stroje řízené na dálku, tak každý element v přenosu dat může být napadnutelný. Různé technologie, třeba i žárovky, hodinky a jiné, dnes komunikují přes bezdrátové sítě, a pokud je některý z komunikujících prvků nezabezpečený, může tudy proniknout útočník do sítě a napadnout ji zevnitř,“ řekl děkan Plíva. A proto bude podle něj dobré i pro vysoké školy, když na ně budou nastupovat počítačově gramotní absolventi střední školy, kteří chtějí studovat strojírenské či elektrotechnické obory a už se dokážou orientovat v pravidlech kybernetické bezpečnosti. Na FM TUL má studium informačních technologií napříč studijními obory již svou tradici a prvky kybernetické bezpečnosti jsou logicky zahrnuty v rámci jednotlivých specializovaných předmětů (programování, chytré technologie, počítačové sítě apod.). „Od příštího akademického roku zahajujeme výuku v nově akreditovaném magisterském programu Informační technologie. Ten ve svém studijním plánu obsahuje podstatné předměty z této oblasti, včetně kybernetické bezpečnosti – kódování, šifrování, ochrany dat a podobně. Díky akreditovaným specializacím se student může profilovat jako univerzální a flexibilní vývojář (specializace Aplikovaná informatika), případně se více zaměřit na metody zpracování dat metodami strojového učení a rozpoznávání (Inteligentní systémy) nebo na oblast technické realizace výpočetních prostředků, optimalizace softwarových a hardwarových řešení (Výpočetní systémy),“ informoval profesor Plíva.
Liberecký kraj výuku kyberbezpečnosti podpoří Se začleněním kybernetické bezpečnosti do všech úrovní vzdělávání počítá i čeká národní strategie. Její zavádění výuky kybernetické bezpečnosti je podle náměstka libereckého hejtmana pro školství Dana Ramzera na samotných ředitelích škol. „My ale uděláme všechno pro to, abychom je v tomto směru podpořili. Vždyť téměř 90 % všech informací běží po elektronických nebo bezdrátových sítích. Je proto velmi důležité, aby už studenti na středních školách uměli tato data chránit,“ konstatoval. Liberecký kraj podle něj připravuje s Agenturou regionálního rozvoje projekt takzvaného Junior centra zaměřeného na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti a informačních a komunikačních technologií. „Vytipovali jsme v kraji tři školy v Liberci, Jablonci a České Lípě, kterým jsme již poslali výzvu, a chceme, aby se o něj ucházely. Komise pak jejich vize posoudí a vybere tu nejlepší i s ohledem na potřebné zázemí,“ řekl Ramzer s tím, že na projekt může kraj žádat dotace z evropských fondů.
Budou usilovat o Junior centrum Zavedením výuky kybernetické bezpečnosti v rámci oboru Informační technologie s ohledem na jednotlivá zaměření zahájila škola první etapu své koncepce. Tím ale rozhodně nechce končit. Ředitel již obdržel výzvu Krajského úřadu Liberec a chce se ucházet o Junior centrum zaměřené na vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti a informačních a komunikačních technologií. Považuje to v podstatě na rozšíření současné výuky a pokračování vize, kterou škola buduje. „Pro realizaci první etapy máme velmi dobré podmínky, díky Centru odborného vzdělávání jsme už vybudovali a kvalitně vybavili učebnu pro počítačové sítě. Za velký bonus považuji také odbornou podporu ze strany FM TUL. Naše představa je taková, že ve druhé etapě, pokud budeme úspěšní, vybudujeme ve škole laboratoř pro výuku kybernetické bezpečnosti. Protože jsme připojeni pomocí páteřní optické sítě přes CESNET, nemáme problém s objemem dat ani s kvalitou připojení. Navíc má CESNET zařízení, které nás chrání i proti případným počítačovým útokům. Umím si představit, že do laboratoře by měly on-line přístup i jiné školy a mohly by ji využívat pro vlastní výuku kybernetické bezpečnosti. Ve třetí etapě bychom mohli pořádat školení kybernetické bezpečnosti i pro firmy, které by měly zájem zvyšovat v této oblasti kvalifikaci svých zaměstnanců,“ nastínil své představy Jaroslav Semerád. V současné době organizuje vedení školy on-line školení kybernetické bezpečnosti pro všechny vyučující — aby jednak uměli v současné době distanční výuky čelit případnému nebezpečí a jednak aby si udělali kvalifikovaný přehled o osnově budoucí rozšířené výuky kybernetické bezpečnosti. /Jaroslava Kočárková/