Sloučeniny na bázi polybutylentereftalátu (PBT) německé společnosti Lanxess nabízejí vysokou stabilitu při hydrolýze v horkých a vlhkých podmínkách a dobrou průhlednost pro laserové svařování. Díky tomu lze tento materiál výhodně používat například v automobilovém průmyslu. Odolnost vůči hydrolýze a průhlednost z pohledu průchodu laserového paprsku představovalo do-nedávna kombinaci vlastností materiálů, které se vzájemně vylučují. Společnost Lanxess však přinesla na trh řadu PBT sloučenin, které obě vlastnosti naopak úspěšně kombinují. Jedním z příkladů je Pocan B3233HRLT určený pro řadu velkosériových aplikací. Vyrábět z něj lze například pouzdra pro mechatronické servopohony pro řízení víření. Servopohony tohoto typu už vyvíjí a vyrábí např. společnost Sogefi Air & Cooling SAS v Orbey ve Francii, která je součástí italské skupiny Sogefi patřící mezi přední světové dodavatele filtračních systémů, flexibilních podvozkových komponentů a systémů sání vzduchu a chlazení motoru pro vozidla.
Nákladově efektivní výrobní proces
„Naše směs PBT byla vybrána proto, že odolává vysokým teplotám pod kapotou automobilu, a to i za velmi vlhkých podmínek,“ říká Jean-Marie Olivé, odborník na vývoj aplikací v oddělení vysoce účinných materiálů (HPM) společnosti Lanxess. „Náš materiál také zaručuje nízkou míru deformace a vysokou tvarovou stabilitu. Díky těmto vlastnostem je ideálním pro složité geometrie takových kompaktních pouzder.“ I když je materiál obarven na černo, nadále nabízí vysokou úroveň průhlednosti v rozsahu vlnových délek laserů, které se obvykle používají pro laserové svařování plastů. Tím je zajištěno stabilní a efektivní svařování součástí pouzder.
Vynikající výsledky testů
Odolnost materiálu Pocan B3233HRLT vůči horkému a vlhkému prostředí prokazuje dlouhodobý test SAE/ /USCAR-2 Rev. 6, který se provádí podle normy stanovené Americkou společností automobilových inženýrů (SAE) a je považován za jeden z nejnáročnějších testů stability plastů při hydrolýze na světě. Hotový díl je v mnoha cyklech vystaven výrazným změnám teploty při relativní vlhkosti až 100 %. při zkouškách vzorků provedených v podobných podmínkách splnila testovaná směs požadavky třídy 3 a odolala tak teplotám až do 125 °C.
Laserové svařování — nejnovější trend
Laserové svařování využívané pro spojování součástí z termoplastů představuje takřka ideální technologii pro nákladově efektivní a šetrnou výrobu velmi malých součástek se složitou geometrií. Podporuje tedy trend miniaturizace elektrických a elektronických funkcí. Laserový paprsek prochází složkou průhlednou pro laser a jeho energie je absorbována druhou složkou — obvykle černě pigmentovanou — pod ní. Touto absorpcí vzniká teplo, které roztaví povrch druhé složky. Vedení tepla následně změkčuje povrch první součásti, což umožňuje vytvoření pevného svarového spoje mezi oběma součástmi. V případě servopohonu je laserově průhledná část vyrobena z materiálu Pocan B3233HRLT s laserově průhledným černým zbarvením, zatímco absorpční polovina pouzdra je vyrobena z materiálu Pocan B3233HR. /hk/