Výzkumný a zkušební letecký ústav, a. s., (VZLÚ) nabízí řešení korozních problémů na dvou hlavních frontách, jednak prostřednictvím klasických klimatických a korozních zkoušek, a jednak za pomoci softwarových analýz a elektrochemických měření.
Klimaticko-korozní zkoušky
Zkušební laboratoře VZLÚ nabízejí rozsáhlou škálu klimaticko-korozních zkoušek výrobků a povrchových úprav, které slouží k ověřování jejich odolnosti vůči vnějším vlivům prostředí. Patří mezi ně zkoušky vlivu teploty (teplota, chlad, teplotní šoky), vlhkosti, slunečního a UV záření, zkoušky odolnosti proti prachu a vodě, zkoušky v ozónové atmosféře a urychlené korozní zkoušky (v solné mlze a atmosféře oxidu siřičitého). Činnostmi, které má VZLÚ v této oblasti akreditované ČIA, jsou zkoušky vlhkým teplem cyklickým (dle ČSN EN 60068-2-30), oxidem siřičitým s povšechnou kondenzací vlhkosti (dle ČSN ISO 6988) a solnou mlhou (dle ČSN EN ISO 9227, ASTM B 117, ASTM G85, A2). Požadavky zákazníků jsou splňovány i prováděním cyklických korozních zkoušek, jak dle mezinárodních standardů, tak i specifikací zákazníka simulujících jeho reálné potřeby. V případě testování vzorků s organickými nebo anorganickými povlaky je možné zkoušky doplnit o výsledky vyhodnocovacích metod, jež klasifikují kvalitu povlaku před a po dané zkoušce. Mezi tyto patří mřížková zkouška, stanovení odtrhové pevnosti materiálu, tužkový test, určení lesku povrchu či barevného odstínu povlaků.
Korozní analýzy
Softwarové korozní analýzy nabízejí řešení specifického korozního problému týkajícího se galvanické koroze v tenké vrstvě elektrolytu. Tento typ poškození je potřeba řešit všude tam, kde jsou vodivě spojeny dva a více elektrochemicky rozdílné kovy v přítomnosti korozního prostředí ve formě tenkého filmu stékajících srážek, vrstvičky vlhkosti či kondenzace. Právě atmosférická koroze je jednou z nejrozšířenějších forem koroze. Výstupem modelování jsou analýzy konstrukčních uzlů představované povrchovými mapami rozložení potenciálu a proudové hustoty (nebo přímo korozní rychlosti či hmotnostních úbytků) a určením korozně kritických míst. Počítačové simulace jsou moderním způsobem předcházení a řešení korozních problémů, které mají oproti tradičním postupům několik výhod. Je to nedestruktivní postup řešení, který lze s velkou výhodou použít již ve fázi návrhu konstrukčních prvků, kdy nabízí vyzkoušení řady variant řešení a následný výběr té nejvhodnější. Mezi další pozitiva korozního modelování patří řešení i složitých geometrií, rychlost modelování a cenová dostupnost analýz. Součástí těchto softwarových analýz jsou vstupní data získávaná elektrochemickými měřeními. VZLÚ pro daný účel disponuje přístrojem Voltalab 10, který umožňuje studium elektrochemických a korozních vlastností materiálů metodami, jako jsou potenciodynamická měření (voltametrie, polarizační křivky), Evansův test, měření bodové koroze či polarizačního odporu.