Díky gamifikačnímu přístupu a dalším funkcím může být online konfigurátor pro levné portálové roboty ještě intuitivnější než doposud. Společnost Igus zaměřující se na pohybové plasty vylepšila online konfigurátor pro nízkonákladové portálové roboty za pomoci 3D vývojové platformy Unity, aby zvýšila efektivitu provozu. Díky novému nástroji lze nakonfigurovat individuální portálový robot snadněji a za pouhých 5 minut. Pomocí online nástrojů lze každé automatizační řešení také naprogramovat a otestovat přímo ve zvoleném pracovním prostoru a načíst CAD data a vhodný výkres. I malé a střední firmy se tak mohou ponořit do světa automatizace bez bariér — bez know-how specialistů a CAD softwaru.
Simulace robotiky před realizací řešení
Jak se umělá inteligence a strojové učení vyvíjejí, očekáváme, že roboty budou provádět čím dál složitější úkoly, s naprostou autonomií při vnímání prostředí, reakcích na něj a vlastních akcích. K ověření řešení před jejich implementací však potřebují robotici a vývojáři experimentální platformu, která přesně napodobuje prostředí reálného světa i fyzické interakce robotu s tímto prostředím. Prostřednictvím simulace mohou vyhodnocovat výkon robotu z hlediska lokalizace, plánování pohybu a řízení. A právě v tomto se svět simulace může do značné míry poučit s již delší dobu zdokonalovaným světem her.
Zvýšení efektivity, snížení chyb a snížení nákladů
Mnoho společností již dlouho uznává výhody automatizace procesů. Výběr správného robotu však může být časově náročný — a jak všichni víme, čas jsou peníze. Aby byly začátky s automatizací ještě jednodušší, vyvinula společnost Igus v loňském roce onlinový konfigurátor, s jehož pomocí a pouhými několika kliknutími mohou dokonce i laici snadno nakonfigurovat levné portálové roboty připravené k připojení založené na posuvných lineárních vedeních. Lineární roboty jsou k dispozici bez ovládání od 1 000 eur za kus, s ovládáním a softwarem od přibližně 4 000 eur. „Od spuštění konfigurátoru jsme obdrželi mnoho pozitivních ohlasů na přístup ke gamifikaci a intuitivní použitelnost,“ říká Alexander Mühlens, vedoucí divize automatizační techniky a robotiky ve společnosti Igus. „Nicméně jsme si položili otázku: Můžeme s touto zpětnou vazbou provoz dále zlepšit? Odpověď byla jednoznačně ano. Proto jsme dále optimalizovali konfigurátor a přidali nové funkce.“
Konfigurace jednotlivých robotů jednodušší díky herní platformě
Pro nový design konfigurátoru použili vývojáři Igus 3D vývojovou platformu Unity, která se používá při vývoji her pro PC a herní konzole. Tak v reálném čase nabízí vše, co je potřeba k vytváření, provozování a monetizaci her a zážitků na nejširším spektru platforem herních, díky nového způsobu využití však už i průmyslových platforem a aplikací. Obsluha konfigurátoru je díky tomuto přístupu odpovídajícím způsobem intuitivní a funguje to následovně: V prvním kroku si uživatel vybere kinematiku, tedy lineární, plošný nebo prostorový portál. Vzhled připomíná výběrové menu z počítačové hry, kterým si hráči vybírají například závodní auta. S těmito standardními konfiguracemi lze rychle vybrat správný robot, pokud jsou rámcové podmínky jasné. Navíc je zde poprvé možnost sestavení a vyžádání speciálního portálu. Ať už stroj na výrobu ledu, měřicí systém nebo paletizační robot: mnoho aplikací musí splňovat speciální bezpečnostní předpisy, být odolný proti stříkající vodě nebo pracovat například ve zvláště malých prostorách. Online konfigurátor umožňuje uživatelům požádat o speciální portál, který splňuje speciální požadavky jejich velmi individuální aplikace.
3D model vizualizuje stavební prostor a pohyby portálu
Dalším krokem je konfigurace portálu. Zde jsou k dispozici posuvníky, pomocí kterých lze nastavit délky zdvihu os X, Y a Z s milimetrovou přesností. Dynamický 3D model portálu, který lze otáčet všemi směry, vizualizuje nastavení v reálném čase. „V tuto chvíli jsme přidali novou funkci,“ říká Mühlens. „Jedním kliknutím je nyní možné zobrazit konstrukční prostor portálu. K tomu používáme barevné plochy. Uživatelé tak získají vizuální představu o tom, kolik místa jejich automatizační řešení zabírá.“ Aby byla zajištěna transparentnost z hlediska nákladů, uživatelé také obdrží živé zobrazení ceny jejich automatizačního řešení. Pokročilí uživatelé mohou také exportovat 3D model jako soubor STEP a zpracovat jej v libovolném CAD programu. Pomocí online konfigurátoru je dokonce možné definovat pohyby robotu — zadáním několika parametrů a bez znalosti programování. „S touto funkcí se řídíme heslem ‚Před investováním otestujte‘. Díky pohyblivému 3D modelu získají operátoři cit pro pohyby robotu a doby cyklů,“ říká Mühlens. Po online naprogramování lze soubor zobrazit ve virtuální realitě prostřednictvím aplikace nebo načíst do skutečného řídicího systému robotu. Pokud je operátor spokojen s konfigurací portálu, vybere vhodný ovladač, jímž portál doplní do levného robotického řešení — ať už připraveného k použití s řízením robotu Igus, nebo vytvořeného formou „udělej si sám“ s ovládací sadou D1. Předmontované portály ve standardních velikostech lze expedovat do 24 hodin. Všechny konfigurovatelné portálové systémy jsou navíc 100% bezúdržbové a čisté ve všech ložiskových bodech díky samomazným polymerům Igus. A další komponenty, jako jsou chapadla, systémy vidění, motory a senzory, mohou nováčci v automatizaci získat prostřednictvím levného trhu automatizace RBTX. /-mim/