Mazda 2 Hybrid stále zůstává „rebrandovanou“ Toyotou Yaris. Po celkové modernizaci jsou ale rozdíly mezi oběma vozy větší, než tomu bylo v dříve. Rebranding, tedy výroba stejných vozů pod jinými značkami, není v automobilovém světě nic nového. Specialisty na něj jsou zejména v Americe, v Japonsku a v Číně. V roce 2022 s tímto přístupem vznikla Mazda 2 Hybrid postavená na technice Toyoty Yaris. Propojení bylo tak těsné, že se lišily pouze logy. V rámci letošní modernizace se Mazdě podařilo odlišit více. Vpředu má vlastní přední nárazník, jehož součástí je i pro Mazdu charakteristická pětiúhelníková maska chladiče. Z důvodu nákladů a homologací musela firma zachovat umístění čelního radaru i parkovacích čidel, takže možnosti proměny zůstaly omezeny. I tak jde ale nyní o svébytnější vůz.
Tišší, stabilnější, kultivovanější
To platí také o zadní části, kde u Yarisu černý pás mezi skupinovými svítilnami u Mazdy nahrazuje prvek v barvě karoserie. Má však na krajích leskle černé prvky navazující na skupinové svítilny, jež jim dodávají odlišný tvar. Specifické designy mají také kola obou modelů, přičemž ty u Mazdy mohou mít podle výbavy 15″, 16″ nebo 17″ průměr. Modernizace Mazdy 2 Hybrid se opírá o změny, s nimiž pro stejný modelový rok přišel zástupce Toyoty — a tyto změny jsou překvapivě rozsáhlé. Jde zejména o zvýšení tuhosti karoserie, které je dáno jak výztuhami přední části, tak zesílenou příčkou pod palubní deskou. Výrobce nyní používá více bodových svarů i lepených spojů. Tužší karoserie má přínos nejen v odolnosti v případě nárazu, ale také v komfortu. Tužší základ totiž umožnil použít například měkčí zadní pružiny, současně je vůz odolnější vůči přenosu vibrací a pronikání hluků brání efektivnější a hojnější izolační materiály. Není tedy divu, že jízdně jde o značný pokrok. Např. na dálnici je vůz tišší, stabilnější a kultivovanější. V zatáčkách jednoznačněji reaguje na pohyby volantu a v mezích svého segmentu a výkonu nabízí zábavnější svezení, opírající se o nízko umístěná sedadla a přirozenou polohu za volantem. Mazdu 2 Hybrid pohání výhradně hybridní soustava Toyota přecházející z doby před modernizací. Jejím základem je mimořádně efektivní tříválec 1,5 l, kombinovaný prostřednictvím planetového soukolí v pozici rozdělovače a slučovače výkonu s generátorem a elektromotorem. Jeho doménou je městský provoz, kde podle výpočtů Mazdy dokáže až 80 % času strávit v čistě elektrickém režimu. Naopak při potřebě intenzivnější akcelerace o sobě dává tříválcový motor vědět. Jakmile se ale naučíte rozpoznat okamžik, kdy jej systém vytočí do ne zcela příjemných otáček, a budete pokyny plynového pedálu dávkovat tak, abyste se do tohoto nastavení nedostali, při stále uspokojivé dynamice nabídne komfortní projev a také příkladnou hospodárnost.
Výrazně více asistence
Modernizace Mazdy 2 Hybrid se samozřejmě dotkla i obvyklých vlastností v podobě infotainmentu a asistenčních systémů. V obou případech jsou nově k dispozici funkce, které jsou na vrcholu svého segmentu. Digitální přístroje se nyní promítají na zvětšeném panelu a nabízejí při stále solidní přehlednosti různé možnosti zobrazení požadovaných hodnot. Centrální dotykový displej má nově standardně 9″ úhlopříčku, nebo v nejvyšší výbavě 10,5″ s navigací . Automobil si stále zachoval většinu fyzických ovladačů a pomocí displeje se tak obsluhují prakticky výhradně funkce infotainmentu. Jeho standardní výbavou jsou rozhraní Apple CarPlay a Android Auto, přičemž pro první uvedený systém je připraveno bezdrátové propojení. Ve výbavě základní verze jsou ale bohužel pouze dva reproduktory, takže rozhodně lze doporučit použít o stupeň vyšší provedení se šesti reproduktory, koženým volantem, vyhřívanými sedadly a další výbavou. Nicméně z pohledu asistenčních systémů je již základní verze Mazdy 2 Hybrid vybavena příkladně a nechybějí například rozsáhlé funkce pro částečně automatizovanou jízdu. Proměnou prošla také skladba nabídky této modelové řady, tvořená pěti úrovněmi výbavy s pevně daným obsahem, takže jedinou další možností individualizace je volba jedné ze sedmi barev. Mazda 2 Hybrid udělala zásluhou modernizace značný posun zejména v jízdním projevu a celkové úrovni komfortu. Současně si ale stále zachovala ducha snadno řiditelného a obratného městského vozu. Ceny se po modernizaci zvýšily jen minimálně a tento nárůst kompenzuje aktuálně nabízené zvýhodnění ve výši 20 tisíc Kč. Základní varianta tak začíná na 516 450 Kč, my bychom ale z výše uvedených důvodů doporučili o stupínek vyšší verzi označovanou Center- line, která je o 40 tisíc korun dražší. /Petr Hanke/