Pozornost organizátorů a porotců Ford New Norm Mobility Award realizované za asistence redakce Top Gear Magazine vzbudil koncept autonomního vozidla snažící se vyřešit izolaci osob se sníženou mírou pohyblivosti či orientace a reagující i na potřebu snadné dezinfikovatelnosti. Aktuální situace vyvolaná potřebou zavádět technologie, které by pomohly zvládat opatření související s pandemickou situací, ovlivnila i v pořadí již 35. designérskou přehlídku Ford New Norm Europe. Její finále proběhlo 22. září 2020 ve Velké Británii a pořadatelé jejím prostřednictvím zareagovali na potřeby změn v mobilitě společnosti. Opatření přijímaná vládami mnoha zemí vyžadují odstupy „rouškovaných“ cestujících ve veřejné dopravě. Lidé hledají alternativní způsoby dopravy k lékaři a do nemocnic, jízda v taxi i s rouškami budí strach z nákazy… Krize zásadně mění životy, zejména nejvíce ohrožených seniorů, kteří se tak ocitají v izolaci od zbytku společnosti. Ani osobní automobil s klimatizací totiž nezabrání přenosu nákazy od spolujezdců, vybavení současných vozidel totiž neumožňuje snadnou dezinfekci.
S Muvone proti izolaci osob Z došlých návrhů koncepčních řešení tak porotu zmíněné přehlídky nejvíce překvapilo samořiditelné inteligentní vozítko Muvone, navržené čerstvým absolventem Staffordshirské univerzity, pětadvacetiletým Němcem Marianem Lochnerem. Koncept jednosedadlového vozidla, které představil v rámci virtuální prezentace na závěr konference, sice zatím postrádá podrobnosti řešení elektrického pohonu a automatického pilotování, podle jeho slov by však mohlo v městské a příměstské dopravě zajišťovat přepravu široké škály osob, především starších a invalidních, tedy s omezenými možnostmi pohybu a orientace. Vozidlo nemá volant, ergonomické sedadlo se systémem opěr lze nastavit do jakékoliv polohy, výklopná plošina umožní snadný nájezd osobám využívajícím invalidní vozík. Návrh se vyznačuje minimalistickým interiérem s plochými povrchy a snadno čistitelnými materiály, aby bylo možné vozidlo mezi cestami snadno dezinfikovat. Projekt vyvolal i nebývalou vlnu diskuse, která stále ještě živě běží na platformě Top Gear Magazine a zaměřuje se na konstrukční detaily týkající se možnosti vlastní techniky pohonu, odpružení a řízení menších samořiditelných automobilů a vozidel, které ovšem aktuálně nejvíce komplikují rozdílné legislativy států.
Dlouhá cesta Cesta k velké změně ve veřejné dopravě je proto rozdělena do pěti úrovní využití samořiditelných schopností. U současných elektromobilů se v praxi zatím nejvíce prosazuje 2. stupeň, tedy částečná automatizace spočívající v tzv. asistenčním řízení pomáhajícím zejména při zatáčení, brzdění či automatizovaném parkování. Při třetím stupni, takzvané podmíněné automatizaci, kdy automatika vozidla sleduje okolí vozidla například prostřednictvím snímačů typu lidar, může automatika za jistých okolností, především v okamžicích nebezpečí, převzít kontrolu nad vozidlem a uhnout sama překážce nebo zabrzdit při potřebě zabránění střetu nebo minimalizaci jeho následků. Teprve ve čtvrtém stupni (vysoká automatizace) vozidlo samo zvládá celý proces řízení a přizpůsobuje se samovolně situacím a druhu provozu i nebezpečí, dokáže samo bezpečně vybrat okamžik bezpečného nájezdu např. do kolony na silnicích a jejího opuštění. Umí si poradit i v případě, kdy vyzve člověka k převzetí řízení, ale ten nereaguje. Pak auto samo bezpečně zastaví. Na páté, nejvyšší úrovni (plná automatizace) dokáže vozidlo napodobit všechny činnosti řidiče, a to rychleji a lépe než sám člověk, může se tedy plně obejít bez volantu. Člověk jen nasedne a zadá cílovou destinaci. Právě takovou úroveň předpokládá i Lochner, vítěz ceny New Designers Awards, u svého konceptu Muvone, avšak k tomu se hodlá mladý designér teprve dopracovat.
Mouchy současných autonomních systémů V nadcházejících letech budeme se zájmem sledovat světové soutěžení automobilek o nejlepšího autopilota. Když nedávno americká spotřebitelská organizace Consumer Reports otestovala 17 vývojových prototypů dominujících světových automobilek na zkušebním polygonu, zjistila mezi dosud vyvíjenými typy velké rozdíly. Mnohé se ještě nedokážou ani bezpečně udržet v jízdních pruzích. Většina nedokáže bezpečně vyřešit nepozornost jezdce. Nejlepších úspěchů v posledních dvou letech dosahuje podle Consumer Reports kupodivu vůz Cadillac CT-6 s autonomním systémem Super Cruise, pro který se rozhoduje General Motors. Následovaly ho systémy Tesla Autopilot s velmi jednoduchým ovládáním a Ford Co-Pilot 360. Z evropských automobilek uspělo Audi se systémem Pre-Sense. Měření sil ukázalo, že samočinné řízení automobilů musí překonat ještě řadu překážek, než se dočkáme vozidel bez volantů, na která se budeme moci spolehnout ve všech případech. V jejich interiéru by nemusely chybět ani inteligentní prvky, jakými překvapil mladý designér konceptu Muvone. /Ing. Jan Tůma/