Zdravotnictví nedaleké budoucnosti je dokonale propojené a mobilní, schopné zajistit špičkovou péči bez ohledu na vnější okolnosti. Těžit z toho budou pacienti, stejně jako lékaři a také zdravotnický systém jako celek. Předpokladem je však nesrovnatelně vyšší míra konektivity, kterou dokáže zajistit jen technologie 5G.
Vypadá jako mechanická chobotnice nebo mučicí nástroj z dystopického sci-fi filmu, jeho čtyři chapadla ovšem neubližují, naopak. Půltunový da Vinci je nejrozšířenějším chirurgickým nástrojem svého druhu, od roku 2012 bylo po světě těchto robotů instalováno na pět tisíc. I v Česku se využívají na operace srdce, kolen nebo gynekologické a urologické zákroky. Da Vinciho ovládá chirurg prostřednictvím konzole a monitoru s 3D zobrazením v obrazové kvalitě HD. Díky mimořádné přesnosti systému pacientovi po zákroku zůstávají jen stěží postřehnutelné vpichy nebo řezy v kůži. Již poměrně rozšířené jsou také robotické pomůcky určené k fyzioterapii. Třeba v Rehabilitačním ústavu Kladruby provozují celou řadu robotických systémů, které přímo pomáhají s léčbou pacientů nebo monitorují jejich fyziologické procesy, například odezvu svalů. V Kladrubech také používají rozšířenou realitu, zatímco jiné nemocnice zkoušejí operace na dálku pomocí přístrojů, jako je da Vinci. Tyto technologie a postupy přinášejí řadu výhod, ovšem vytvářejí obrovská množství dat, jejichž objem se v medicínském sektoru podle odhadů do poloviny desetiletí zpětinásobí.
Všechno tady a teď Tato data bude nutné přenášet s minimální latencí mezi jednotlivými přístroji, odděleními a pracovišti. A to bez nutnosti natahat kilometry kabelů po celém chirurgickém oddělení před zapojením robotu. Což umožňuje pouze technologie 5G, která poskytuje o řád vyšší přenosovou kapacitu než současný mobilní standard. 5G umožní připojit k internetu až 100 přístrojů na metr čtvereční, v konkrétní nemocnici tak propojí bezpočet dnes užívaných i zcela nových zařízení od různých čidel až po roboty, jako je da Vinci. Standard 5G navíc umožňuje zřídit specializované a samostatně zabezpečené dílčí sítě, přes které poběží například chytrá továrna nebo právě provoz nemocnice. Lékařům či záchranářům poslouží kapacity 5G také v terénu. Mohou už z místa nehody nebo po cestě sanitkou v reálném čase přenášet obrovské množství dat od vitálních funkcí zraněného po videopřenos, takže na úrazovce mají čas zákrok naplánovat a jsou přichystáni se do něj okamžitě pustit. Například po Birminghamu jezdí v rámci projektu technologicky zajištěného společností Ericsson sanitka vybavená brýlemi pro virtuální realitu a haptickými rukavicemi, které ze záchranáře dělají doslova dron ovládaný lékařem z nemocnice. To umožňuje chirurgovi mimo jiné na dálku nahmatat, kam přesně má záchranář přiložit ultrazvukový senzor. Až zraněného přivezou na sál, bude možná nutné zapojit experta z jiného zdravotnického zařízení, třeba z opačné strany světa. Dálková diagnostika ostatně dávno není žádné sci-fi, přičemž první skutečná operace na dálku proběhla už v roce 2001, když chirurg z New Yorku odstranil žlučník pacientky ležící ve Štrasburku. Od té doby se robotické technologie sice výrazně vyvinuly, například co do schopnosti předat operátorovi haptickou zpětnou vazbu. Jenže zejména 3D renderování operované části těla vytváří obrovské množství dat, které současná telekomunikační infrastruktura ne vždy zvládá.
Robot šetří ruce Až nástup 5G sítí umožní scénáře, kdy operace na dálku nebudou možné jen mezi aglomeracemi s nejvýkonnější přenosovou infrastrukturou. Akutní zákrok budou robotické ruce moci provádět třeba pod sjezdovkou uprostřed hor či kdekoliv jinde, kam dosáhne mobilní signál. To samé se týká také diagnostiky, díky 5G bude záchranář moci využívat rozšířené reality při zásahu na odlehlém úseku dálnice a lékař ze své ordinace prohlédnout pacienta v nejzapadlejším koutě republiky s pomocí 3D zobrazení. Vysoká přenosová rychlost a kapacita spojení 5G dovolí stále širší měrou do medicínských úkonů zapojovat umělou inteligenci, takže roboty budou přejímat stále větší část zákroků. Zprvu jejich přípravu, přinejmenším jednodušší operace však nakonec zastanou samy. Mezi takové zákroky patří například odstranění šedého zákalu, na který se podle OECD v členských zemích organizace v roce 2014 průměrně čekalo 88 dní. Také koronární bypass patří mezi běžnější operace, přestože jde o zákrok na srdci. Podle šest let starých dat se v zemích OECD na něj i tak čeká v průměru téměř měsíc a půl. Zapojení robotiky medicínskému personálu uvolní ruce v doslovném smyslu tak, že konkrétní nemocnice bude operací zvládat více a pacienti budou čekat kratší dobu. Zároveň ale technologie budou šetřit kapacity zdravotnictví tím, že diagnostiku, rekonvalescenci a právě i některé nejjednodušší zákroky přesunou z nemocnic do domovů pacientů. Což se týká také běžné péče o pacienty, kteří například na kontrolu nebudou muset vysedět důlek v čekárně svého praktického či odborného lékaře. Podle tři roky staré studie Ericsson Consumer Lab, v rámci které přední poskytovatel 5G síťové infrastruktury a řešení vyzpovídal 4 500 spotřebitelů z pěti zemí na třech kontinentech, dává či by dalo 39 % chronicky nemocných pacientů přednost on-line medicínským konzultacím před fyzickou návštěvou lékaře.
Nemocnice doma Což je důležité také proto, že se v Evropě do poloviny století více než zdvojnásobí podíl obyvatel starších 65 let a populace starší 80 let naroste o třetinu. Všichni tito lidé se do čekáren u lékaře či do pečovatelských domů nevejdou, přičemž mnozí ani nebudou chtít opustit svůj domov. Mobilní technologie naštěstí práci sestřiček i pečovatelů zastanou. Senzory budou kontrolovat vitální funkce seniora a braní léků, objednávat jídlo a hygienické potřeby. Spolehlivě rozpoznají kritickou situaci, například upadnutí, a přivolají pomoc. A jistě se budou starat také o psychickou pohodu seniora, budou se ho snažit zabavit a případně uvědomí vnoučata, že je babičce těžko na duši a ať jí alespoň na dvě minuty zavolají. Nositelné senzory tepu, krevního tlaku a dalších biomedicínských dat jsou již vcelku běžné, tedy v podobě spotřebních přístrojů, například pro běžce. Širší zdravotnickou aplikaci těchto technologií ovšem dle zmíněné studie Ericsson Consumer Lab brzdí nedostatečná kapacita mobilních sítí. Vedle spotřebitelů totiž její autoři zpovídali také profesionály ve vybraných odvětvích s tím, že 55 % dotázaných lékařů a zástupců regulačních úřadů uvedlo, že současné mobilní technologie nedokážou spolehlivě zajistit monitoring, dálkovou diagnózu pacientů a automatizované podávání léků. 5G tedy nejenže urychlí, ale je samotným předpokladem trendu, který bude utvářet podobu zdravotnictví v příštích letech a desetiletích. Úkony a zdravotnické služby, které dnes nelze poskytovat jinde než v nemocnicích a specializovaných zařízeních, se budou čím dál větší měrou přesouvat směrem dolů. Pokud bude praktický lékař mít k dispozici vhodné prostory a bude s to zajistit dostatečně sterilní prostředí i základní pooperační péči, nebude pacient kvůli jednoduché operaci muset do nemocnice, ale lehne si pod robotický skalpel ovládaný chirurgem ze spádového města nebo třeba i druhého konce světa. Ani pro diagnostické a kontrolní úkony nebude muset pacient běžet k doktorovi, stejně jako bude automatizovaný výdej léků a kontrola jejich užívání. Tato decentralizace zdravotnické péče přitom bude mít paradoxně za následek centralizaci medicínských zdrojů včetně těch lidských. Nemocnice na kraji města totiž nebude muset živit plnohodnotné chirurgické oddělení, když většinu zákroků odoperují kolegové z metropole na dálku. Což ale předpokládá investice do odpovídajícího vybavení oné malé nemocnice či polikliniky, k čemuž prvním krokem je vybudování robustní přenosové infrastruktury. Tedy zavedení technologie 5G, které se kromě pacientů a lékařů vyplatí také byznysu. Jiná studie společnosti Ericsson nazvaná The 5G Business Potential předpovídá, že v příštích pěti letech otevře nástup páté generace mobilních sítí v medicínském sektoru tržní příležitosti o objemu 1,6 bilionu korun celosvětově. A to bude teprve začátek na cestě k vysoce efektivnímu, výkonnému a personalizovanému zdravotnictví. /PK/