Osmá generace BMW řady 5 je stále navržena jako sportovně laděný manažerský sedan, svou délkou přerostla hranici 5 m, je k dispozici se všemi hlavními druhy pohonu a vybavena je mimořádně obsáhlou náloží asistenčních systémů a funkcí konektivity včetně možnosti využívat různé aplikace třetích stran. Bezpečnostní opatření a bohatší standardní výbava společnými silami zajistily zvýšení hmotnosti u porovnatelného typu BMW 520i o 105 kg. Flexibilitu pro používání různých druhů pohonu umožňuje druhá generace platformy CLAR určené pro modely BMW s podélně uloženými motory. Ta měla premiéru již v řadě 4 Gran Coupé a v aktuálním BMW řady 7. Od řady 5 nahoru používá vpředu dvojitá příčná ramena a vzadu víceprvkové zavěšení s možností řízení kol zadní nápravy. BMW je tradičně schopné přizpůsobit vkusu majitele nejen vzhled, ale také chování. BMW řady 5 bylo v roce 1972 prvním typem BMW, jenž začal používat do současnosti přeživší způsob pojmenování spojující v jednom trojciferném čísle modelovou řadu a úroveň výkonu. Během více než půl století se do této matrice vkládaly různé znaky, jejichž úkolem bylo dále identifikovat typ motoru pod kapotou. Stejně je tomu i u 8. generace řady 5, která opět přidává další provedení. Kromě čistě mild-hybridních verzí spalujících pouze benzín nebo naftu jsou připraveny dvě plug-in hybridní varianty a nabídku doplňuje dvojice elektrických variant, jež ustálený zvyk v pojmenování poněkud rozbíjí — nesou označení i5.
Hledání kompromisů
Právě skutečnost, že je nová generace navržena tak, aby pojala všechny hlavní aktuálně dostupné verze pohonu, zřejmě stála za tím, že bylo nutné celý vůz zvětšit. Nová generace tak na délku měří 5 060 mm, což je o 124 mm více, 2995mm rozvor náprav přitom představuje zvětšení jen o 20 mm. V příčném směru vůz narostl o 32 mm a vertikálně pak o 26 mm. V mezigeneračním srovnání nedošlo jen ke zvětšení rozměrů, ale také k dalšímu zpřísnění při jízdě. Základní verze jsou i v tomto případě laděny spíše komfortně a jsou vybaveny ocelovými pružinami a pasivními tlumiči. Elektrifikované verze přicházejí z důvodu minimálně o 355 kg vyšší hmotnosti s pneumatickým odpružením vzadu, zajištujícím stálou světlou výšku. V obecné rovině je překvapivé, že hmotnostní rozdíl mezi nejlehčí prázdnou a nejtěžší plně vytíženou variantou činí propastných 1 170 kg, což jistě kladlo na konstruktéry značné požadavky při hledání všemožných kompromisů. Zřejmě i z tohoto důvodu BMW pečlivě rozdělilo typy nabízených podvozků. Čtyřválcové varianty 520i, 520d a 530e plus základní elektrické i5 eDrive40 mohou za příplatek pro zvýšení sportovnosti dostat o 8 mm snížený sportovní podvozek M, jehož hlavní prvky jsou kromě tužších pružin a stabilizátoru tlumiče s proměnnou charakteristikou v závislosti na míře stlačení doplněné masivnějšími hydraulickými dorazy. Pro modely 550e a i5 M60 standardně a pro i5 eDrive40 na přání je pak připraven podvozek Professional přinášející snížení světlé výšky o 4 mm, aktivní tlumiče a k nim řízení zadních kol. Kdo ale u těchto verzí požaduje více sportovnosti, může u základního i5 spojit sportovní podvozek M s podvozkem Professional. Pro vrcholné verze je ale přímo připraven podvozek pojmenovaný M Professional. Ten je oproti verzi Professional o další 4 mm níže a celek doplňuje adaptivními stabilizátory s elektricky (48 V) nastavitelnou tuhostí.
Zklidněný mild-hybrid…
První jízdní zkušenost se základní variantou modelu 520d ukazuje, že se automobilka BMW v tomto případě snažila navrhnout pohodlný vůz na dlouhé cestování, který zejména zásluhou příjemného vyvážení nabídne svěží obratnost, ale přeci jen je zřejmá jeho klidnější nátura. A to nejen ve volantu, ale také z pohledu motoru. Odměnou je ovšem spotřeba paliva, kterou lze na dlouhých cestách, například po Německu, tedy i při rychlostním průměru přesahujícím české dálniční maximum, stlačit ke hranici 4,5 l / 100 km. Jde o výsledek souhry pečlivé práce na aerodynamice a v oblasti pohonu. Vznětový čtyřválec vybavený sekvenčním přeplňováním dvojicí turbodmychadel s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek je doplněn 48V mild- -hybridní technikou se startér-generátorem připojeným k motoru řemenem. Zážehová varianta 520i používá silnější variantu s elektromotorem nabízejícím dodatečných 13 kW (18 k) a 200 N.m a umístěným v těle osmistupňové samočinné převodovky.
… sportovnější elektro…
Druhou zkoušenou variantou bylo elektrické i5 eDrive40, tedy s jedním elektromotorem pohánějícím zadní kola. Tento vůz byl vybaven sportovním paketem M a podvozkem Professional s koly o 20ʺ průměru. Svezení s touto variantou bylo překvapivě odlišným zážitkem, a to ani ne tak z důvodu druhu pohonu, ale podvozku. V tomto provedení vůz rychleji a přesněji reagoval na pohyby volantu a působil celkově tužším, a tedy i sportovnějším dojmem. Nejednalo se přitom o tvrdost omezující komfort běžného cestování, ale spíše o celkově vnímanou větší pevnost vyvolávající dojem výraznější kompaktnosti. Vyšší hmotnost vůz samozřejmě zcela potlačit nedokázal, takže zejména v rychle projížděných táhlých zatáčkách nebo ve výjezdech z těch utaženějších bylo zřejmé intenzivní zatěžování bočnic pneumatik, které musely velkou odstředivou sílu jednoduše udržet ve správném směru. Nutno ale dodat, že tento vjem, který se projevuje u každého elektrického vozu při trochu sportovnějším stylu jízdy, se BMW podařilo relativně účinně potlačit. Elektrický pohon poskytoval v rychlostech do 130 km/h solidní dynamiku. Velmi přesné a v režimu Sport i doslova osvěžující reakce motoru na pohyby akcelerátoru přispěly spolu s jeho přirozenou silou k celkově velmi příjemným zážitkům z jízdy. Vůz svým projevem vyvolával vzpomínky na svezení s klasickými středními šestiválcovými verzemi řady 5, jako byla např. 530i generace F10, ale částečně i variantami 540i předchozí G10, jež ale byla suverénnější zejména ve vysokých rychlostech.
… či plug-in
Spalovací čtyřválce a dvojici elektrických variant doplňuje dvojice plug-in hybridních verzí, schopných ujet na jedno nabití až 100 km, s originálně řešenou integrací elektromotoru v osmistupňové samočinné převodovce. Elektromotor je totiž zpřevodovaný do pomala, takže poskytuje více točivého momentu. Ten se projeví v nízkých a středních rychlostech. Nabídku v příštím roce doplní ještě vznětový šestiválec verze 540d. Je ale škoda, že klasický lehký a výkonný zážehový šestiválec verze 540i je určen jen pro americký, a nikoli pro evropský trh.
Zjednodušení obsluhy
Zpět ale k novému BMW řady 5 jako celku, konkrétně do jeho interiéru, který je navržen velmi moderně. Je zřejmý přístup známý již z typu iX a nové řady 7, spočívající ve snaze o celkové zjednodušení obsluhy. I když je nová řada 5 vybavena nejnovější verzí systému iDrive s klasickým ovládacím kolečkem mezi sedadly (generace 8.5), vyžaduje zejména celková koncepce chvíli cviku k tomu, abyste se k většině nastavení a položek dostali nejvýše na dva kliky. BMW se podařilo zajímavě spojit obsluhu klasickými tlačítky s digitálním světem na displeji. V obecné rovině stačí stisknout tlačítko určitého prvku (například osvětlení, jízdní systémy nebo sedadla) a v menu následně vybrat požadovanou funkci. Nová generace systému navíc zjednodušila domovskou obrazovku, na níž je dominantní mapa, kterou překrývají na straně řidiče umístěné aktivní dlaždice zobrazující konkrétní funkce a umožňující jimi listovat nejen svisle (mezi jednotlivými funkcemi), ale také vodorovně, kdy se pohybujete přímo v dané funkci. Zní to možná složitě, ale ve skutečnosti si na vše velmi rychle zvyknete a budete přirozeně využívat ovládání jak na displeji, tak pomocí kolečka mezi sedadly. Vše usnadňují ještě tlačítka přímé volby přístupu k navigaci, telefonu či audiosystému, které jsou jak na displeji, tak mezi sedadly. A kdybyste se ztratili, což vzhledem ke dvěma úrovním menu nepředpokládáme, stisknete ikonu domečku a jste zpět na hlavní obrazovce. BMW v tiskových materiálech slibuje široké možnosti obsluhy pomocí hlasu. Systém je vybaven vlastní formou digitálního cloudového asistentu, který je schopen nejen rozpoznávat, ale také porozumět běžnou mluvou vyslovovaným požadavkům. Škoda jen, že nefunguje v českém jazyce a že není možné přepnout si hlasový asistent například do angličtiny a palubní systém ponechat v češtině. Situace by se údajně měla zlepšit s příchodem systému 9. generace.
Vítaná otevřenost
Palubní systém velmi spoléhá na konektivitu a spolupráci se servery BMW, avšak ani ne tak v běžných funkcích, tedy snad kromě mimořádně rychlé a chytré navigace schopné plánovat i zastávky pro nabíjení, ale zejména v těch zábavních. Celý systém je navržen tak, aby mohl pracovat s aplikacemi třetích stran (schválených z hlediska funkčnosti a bezpečnosti od BMW). Díky tomu si jej každý může rozšířit o pro něj důležité nové funkce. K dispozici je například aplikace pro sledování Ryder Cupu, hraní her AirConsole nebo streamování videí z YouTube. Zatím jde především o zábavní funkce, avšak otevřenost systému jistě přinese různé funkce, které si dnes ani neumíme představit, stejně jako tomu ještě před nedávnem bylo u chytrých telefonů. Celý systém pracuje s rychlým připojením standardem 5G, umožňuje dodatečně objednávat různé funkce a především je aktualizovatelný z pohledu bezpečnosti i funkčnosti. Nová generace BMW řady 5 je v mnoha směrech jiná než předchůdci, ale to, že má mnohem více funkcí souvisejících s palubním systémem a možnostmi nastavení či že je k dispozici i v elektrické verzi, je dáno novými technickými možnostmi dnešní doby. V jádru stále zůstává sportovně laděným vozem segmentu vyšší střední třídy poskytujícím unikátní kombinaci komfortu a především jízdní dynamiky, kterou ve volantu a v sedadle jasně vnímáte.
/Petr Hanke/