Společnost Hyundai Motor Company uvedla E-GMP (electric global modular platform), svou první platformu vyvinutou a určenou výhradně pro automobily s akumulátory. Kromě možností přizpůsobení vozidlům různých velikostí a typů karoserie a standardizace přinese maximální využití vnitřního prostoru a rychlé, flexibilní reakce výrobce na požadavky zákazníků. K dosažení velmi dobrých jízdních vlastností na E-GMP postavených automobilů významně přispívá optimální rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu společně s nízkým těžištěm díky nízko v podlaze umístěné sadě akumulátorů a výhodnému uložení elektromotorů vzadu nebo i vpředu.
Kompaktní pohonný modul Vysoká úroveň jízdního komfortu, ovladatelnosti a stability bude zaručena pětiprvkovou zadní nápravou, která se obvykle používá jen u vozidel vyšších tříd. Jde o první integrovanou hnací nápravu IDA (integrated drive axle) na světě, jež kombinuje ložiska kol s hnacími hřídeli pro přenos výkonu na poháněná kola. Nový kompaktní systém elektrického pohonu pro vozy na platformě E-GMP je tvořen výkonným elektromotorem, převodovkou a invertorem. Tyto tři komponenty jsou integrovány do jednoho kompaktního modulu. Standardizovaný akumulátorový systém lze navíc vyladit tak, aby nabízel provozní vlastnosti požadované v konkrétním tržním segmentu. Řízení elektromotoru má na starosti modul invertoru s polovodiči na bázi karbidu křemíku (SiC). Elektromotor zvyšuje účinnost systému o 2 až 3 %, což znamená, že vozidlo má se stejným množstvím elektrické energie v akumulátorech přibližně o 5 % delší dojezd. Většina současné rychlonabíjecí infrastruktury poskytuje nabíjecí výkony v rozsahu od 50 kW do 150 kW. To se týká elektromobilů se 400V elektrickým systémem, což je v současnosti prakticky standardem. Rozvoj 800V infrastruktury s nabíjecími výkony až 350 kW však postupně umožní ještě rychlejší nabíjení.
400 i 800 V E-GMP nabízí standardně funkci nabíjení s napětím 800 V, ale umožňuje také dobíjení s napětím 400 V bez dodatečných adaptérů. Kombinovaný nabíjecí systém je první patentovanou technologií na světě, jež umožňuje v zájmu maximální kompatibility zvýšení napětí u elektromotoru a invertoru z 400 V na 800 V. Akumulátorové elektromobily na základě platformy E-GMP budou mít maximální dojezd i více než 500 km podle metodiky WLTP. Kromě toho je bude možné maximálním proudem nabít na 80 % kapacity za pouhých 18 minut, takže prodloužení dojezdu o 100 km se stane otázkou pěti minut. Na rozdíl od předchozích akumulátorových elektromobilů, zajišťujících jen jednosměrné dobíjení, je nabíjecí systém platformy E-GMP flexibilnější. Pro platformu nově vyvinutá integrovaná řídicí jednotka nabíjecího systému ICCU (integrated charging control unit) představuje významné vylepšení současných palubních nabíječek, obvykle umožňujících tok elektrického proudu pouze jedním směrem, tedy zvenčí do akumulátoru vozidla. ICCU nabízí novou funkci V2L (vehicle to load) pro přenos elektrické energie z akumulátorů vozidla ven. Elektromobily na základě platformy E-GMP tak budou kdekoliv schopny napájet elektrická zařízení s napětím 110 nebo 230 V. S tímto systémem lze dokonce nabíjet i jiné elektromobily. Nová funkce V2L poskytuje výkon až 3,5 kW a po dobu 24 hodin může napájet například středně velkou klimatizační jednotku a 55″ televizor.
Univerzál bez převodovky Během on-line tiskové konference, určené pro vybrané novináře z celého světa a vysílané z jihokorejské centrály koncernu, zaznělo několik zajímavých odpovědí na otázky z pléna. A to zejména z úst Alberta Biermanna, prezidenta a vedoucího divize výzkumu a vývoje Hyundai Motor Company. Biermann sepjal tři dekády své práce s BMW, a dokonce byl několik let technickým šéfem divize M, takže během diskuse se mu na ústech rozzářil úsměv zvláště při dotazech na jízdní výkony a vlastnosti připravovaných elektromobilů. Biermann slibuje výkon až 441 kW (600 k), nízké těžiště, propracované závěsy kol, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 s a nejvyšší rychlost 260 km/h. Jelikož motory dosahují přes 20 000 ot/min, obejdou se i u sportovních verzí bez převodovky. Vývoj platformy E-GMP trval podle Biermanna přibližně čtyři roky, ovšem příprava elektrického poháněcího ústrojí je výsledkem daleko delšího úsilí. Prvními sériovými typy, jež na nové platformě E-GMP vyjely, jsou Ioniq 5 a sesterský model značky Kia. Vozy postavené na E-GMP se zatím mají vyrábět pouze v jihokorejských továrnách, ale podle poptávky může být jejich produkce převáděna i do provozů v jiných místech světa. Platforma je určena pro širokou škálu vozidel segmentů C, D i E a s karoseriemi osobními, SUV nebo CUV. Modulární konstrukce nemá žádné pevné body a poslouží automobilům do rozvoru náprav 3 m a délky 5 m. Vývoj a výroba dalších automobilů s hybridními, plug-in hybridními i čistě elektrickými poháněcími systémy, odvozených z mechanického základu MHG konvenčně poháněných vozů (například Hyundai Kona nebo Kia Niro), má podle Alberta Biermanna souběžně pokračovat i nadále. /Jiří Duchoň/