Podle čeho si studenti technických škol vybírají svůj studijní obor? Jak vidí své šance na uplatnění na trhu práce a podle čeho volí svého budoucího zaměstnavatele? Rozhodli by se studovat něco jiného, pokud by měli šanci na lepší uplatnění? Na tyto a další otázky zjišťovala odpověď společnost CA Technologies, která v unikátním průzkumu oslovila více než šest stovek studentů osmi nejvýznamnějších technických vysokých škol v České republice.
Volí srdcem i hlavou
Průzkum ukázal, že studenti si svůj obor vybírají nejčastěji s ohledem na možnosti budoucího profesního uplatnění (69 % dotazovaných). Nicméně naprosto stejný počet respondentů uvedl, že jimi zvolený studijní obor je rovněž jejich koníčkem (také 69 % dotazovaných). Právě záliba v oboru byla nejčastějším důvodem ke studiu pro mladé IT studenty (81 %) a pro studenty architektury (74 %), naopak studenti strojního inženýrství uváděli nejméně často, že je studijní obor zároveň jejich koníčkem (53 % případů). Studenti informačních technologií se ovšem projevili také jako nejambicióznější, neboť nejvíce ze všech kladli důraz na možnost kariérního růstu (77 %). Naopak budování kariéry nejméně motivovalo ke studiu posluchače architektury (59 %).
Studenti jsou si výběrem svého oboru jisti
Celá čtvrtina studentů technických oborů uvedla, že by v zájmu lepšího uplatnění na trhu práce byla ochotna změnit studijní obor. Nejčastěji tak odpovídali studenti stavebního inženýrství, chemie a studenti dopravy (ve všech třech případech shodně 31 %). Neměnili by naopak studenti architektury a IT: pouze 18 %, resp. 17 % by bylo ochotno se svého oboru vzdát, pokud by se ukázalo, že nemají do budoucna dostatečnou profesní perspektivu.
O práci strach nemají
Až 85 % studentů technických oborů podle průzkumu věří, že naleznou bez problémů zaměstnání v oboru, který vystudovali. Nejvíce jsou o tom přesvědčeni studenti architektury (89 %), IT (88 %) a strojního inženýrství (87 %). Naopak nejméně jistí jsou si studenti stavebního inženýrství a dopravy – 20 %, resp. 18 % z nich si myslí, že pracovat v oboru nebudou. Co se týče rozhodujících faktorů pro výběr budoucího zaměstnavatele, pro všechny studenty napříč obory není ani zdaleka důležitá pouze výše mzdy, kterou jim zaměstnavatel dokáže nabídnout. Jen na platové podmínky bere při výběru zaměstnavatele ohled zhruba jedna čtvrtina všech studentů. Naopak 45 % dotazovaných studentů odpovědělo, že jsou pro ně stejně jako finance důležité příležitosti k profesnímu růstu. Dalších 28 % respondentů dává při výběru zaměstnavatele zcela přednost profesním příležitostem před výší platu. Do výzkumu bylo zahrnuto 632 studentů z 8 technických univerzit a vysokých škol v ČR: VUT Brno, VŠTE České Budějovice, VŠCHT Praha, ČVUT Praha, VŠB-TÚ Ostrava, TU Liberec, VŠP Jihlava, ZČU Plzeň. Mezi respondenty byli studenti těchto oborů: stavebního inženýrství, architektury, strojního inženýrství, dopravy, IT a chemie. Většina studentů pocházela z bakalářského stupně studia.