Poradí si i ve velmi úzkých prostorách
V minulém vydání Technického týdeníku jsme se zaměřili na ručně vedené zakladače, jejich typy a nejběžnější způsoby využití. V tomto pokračování se budeme více zabývat výbavou vozíků a jejich bezpečnostními charakteristikami, které jsou důležité pro efektivní manipulaci v různých provozních podmínkách.
Obsluha pracující s ručně vedeným vozíkem by měla být vyškolená a mít řidičské oprávnění pro konkrétní typ vozíku. Většina solidních ručně vedených vozíků je dnes vybavena klávesnicí, která nahradila startovací klíček. Díky tomu může mít každý řidič svůj vlastní individuální kód, s jehož pomocí dokáže vozík zprovoznit.
DALŠÍ VÝHODY OSOBNÍHO PIN Pro zajištění vyšší bezpečnosti je dobré, že vybrané výkonové parametry mohou být měněny podle zkušeností obsluhy nebo podle možností aplikace. Maximální rychlost, úroveň akcelerace i úroveň brzdění může být snadno naprogramována tak, aby hodnoty všech prvků dovolily například nováčkovi pracovat pouze v rámci nastavených hodnot. Pomocí startování přes PIN není možné, aby obsluha nebo někdo další zneužil vozík a pracoval s ním například takovou rychlostí, kterou nezvládne. Klávesnice je umístěna v pohodlném dosahu na řídicím rameni, jehož délka je navržena tak, aby obsluha byla v dostatečné vzdálenosti od šasi vozíku. Prostor mezi šasi a podlahou by měl být co nejmenší, aby nehrozilo přejetí nohou. Současně by obsluha měla být v takové vzdálenosti, aby dobře viděla na vidlice a náklad. Je-li vozík vybaven sklopnou stupačkou pro spolujízdu obsluhy, musí být oj kratší, modely bez stupačky mohou mít řídicí oj delší.
POHODLNÉ OVLÁDÁNÍ A PRAKTICKÁ ŽELVA Na řídicím rameni jsou umístěné další důležité ovládací prvky (duálně pro levoruké nebo pravoruké řidiče), například jednoduché ovládání směru pojezdu, ovládání zdvihu a spouštění nebo tlačítko želva, po jehož aktivaci je možné využít mikropojezd. Každý elektrický vozík musí být vybaven bezpečnostním tlačítkem pro okamžité odpojení baterie a odstavení stroje. Je rovněž umístěno na řídicím rameni a v takové poloze, která brání při neopatrné manipulaci přimáčknutí řidiče ke zdi nebo jiné překážce. Jednou z nadstandardních funkcí, které nabízí svým zákazníkům například společnost Toyota Material Handling u vozíků BT Staxio, je přepnutí pojezdu na velmi nízkou rychlost a manipulace pomocí zdviženého ovládacího madla v extra těsných prostorách. Funkce Click-2-Creep umožňuje jízdu s madlem kolmo vztyčeným, což je jinak běžná pozice pro rychlé zabrzdění vozíku. /tt/