Pamatujete si dobu před 12. březnem letošního roku, kdy se byznysu dařilo? Říkalo se tomu trvale udržitelný rozvoj. Firmy vykazovaly zisky a náklady vložené do podnikání se vracely. Většina hleděla ke šťastným zítřkům. A pak se najednou vše změnilo. Objevilo se cosi, co okem nepostřehneme, přesto to umí napáchat nedozírné škody. Virus. Svět nebyl připraven a státy se ocitly v karanténě. me, že se řítíme do recese. Průmyslová výroba klesá, čísla se vracejí na několik let staré úrovně. Padají otázky, zda udržíme zaměstnanost a které podniky přežijí. Aby toho nebylo málo, můžeme si přečíst prognózy o enormním poklesu HDP. Šíří se pochmurná nálada a skloňují se slova jako krize či nová doba.
Příležitost pro optimalizaci Je zjevné, že s covidem přichází „doba šetřící“. To však neznamená, že bychom museli za každou cenu něco utlumovat nebo rušit – s těžkostmi se dá bojovat změnou přístupu. A zamyšlením nad tím, jak, co a proč děláme. Jsou procesy nastavené v minulých letech pro dobu koronavirovou dostačující? Velmi často nikoliv! Přijměme současný stav jako výzvu, která nás posune dál. Nedívejme se do minulosti, ale zaměřujme se raději na budoucnost a další rozvoj. Jednu z klíčových oblastí, která si nejen u technicky zaměřených firem zaslouží revizi, představuje strategický nákup. Právě nyní nastává ideální čas na analýzu nákladů i procesů. Zhodnoťte nakupované položky i to, zda je pro svůj provoz skutečně potřebujete. Zamyslete se, jestli dosavadní způsob nákupů dává do budoucna smysl a jestli máte platby rozloženy v čase tak, abyste podnik nezadlužili. Nezapomeňte posoudit také samotné náklady související s nákupem i jejich vliv na TCO (Total Cost of Ownership – celkové náklady spojené s vlastnictvím). Ve společnosti Nákupní servis, s. r. o., zjišťujeme, že v mnoha průmyslových podnicích nemá nákup na rozdíl od prodeje odpovídající podporu managementu. Doporučujeme tuto logiku přehodnotit – pokud nákup dobře ukotvíte v hierarchii firmy, získá si větší respekt i vliv na její úspěšný chod. Neměl by být jen chudým příbuzným prodeje a při vhodném pojetí dokáže přinášet nemalé výhody. K nejdůležitějším doporučením patří podřízení nákladů kontrole profesionálů, kteří umějí nastavit strategii pro jednotlivé oblasti a uvést ji v život.
Od analýzy po vzdělávání Naší ambicí je pomáhat společnostem se vstupními náklady, procesy a uvědoměním si toho, že nákup je minimálně stejně důležitý jako obchod. Zastáváme filozofii, že náš klient by se měl věnovat tomu, čemu rozumí – tedy oboru svého podnikání. A ostatní záležitosti včetně nákupu svěřit odborníkům, čímž ušetří čas i peníze. Jak vlastně pracujeme? Nejprve provádíme revizi nákladů, cen, pravidelných plateb a procesů. Podíváme se na nákup nezávislýma očima a doporučíme kroky k jeho zefektivnění. Pomáhají nám otázky, které si podnikatelé často zapomenou nebo nestihnou klást. Opravdu nakupovaný produkt potřebujeme? Udělal jsem co nejvíc pro to, abych přinesl úsporu? Je specifikace toho, co nakupuji, nezávislá, nebo napsaná někomu na míru? Znám nákladovost všech položek? Je výběrové řízení připraveno tak, že za něj vložím ruku do ohně? A spousta dalších… Po zodpovězení nastavíme konkrétní opatření a pomáháme je zavést do praxe. Má-li zákazník zájem, nákup řešíme od A do Z. Umíme jej zanalyzovat, projektově řídit i z velké části zautomatizovat. Vzděláváme nákupčí a obchodní zástupce, zajišťujeme nákup též pro samosprávy a zabýváme se i specifickými oblastmi – třeba nákupem IT nebo investic. Zohledňujeme přitom často opomíjené zásady. Třeba že hospodaření především výrobního podniku je vždy závislé na kvalitních a předvídatelných nákladech. Nebo že při nákupu nejde jen o přímé materiály, ze kterých se něco vyrábí, ale též o materiály nepřímé, bez nichž se produkce neobejde. Karel Kuklík www.nakupni-servis.cz