Závod Bosch v Bamberku vyrábí zapalovací svíčky pomocí nejmodernější hydrauliky. Díky upgradu prostřednictvím samostatné jednotky CytroBox bylo možné zvýšit produktivitu a snížit spotřebu energie o 59 %.
Před 120 lety byla v automobilu použita první zapalovací svíčka. Klíčová součástka pro zážehové motory, kterou vynalezl Robert Bosch, se dnes vyrábí v závodě Bosch v Bamberku pro celý svět těmi nejmodernějšími metodami. Dodavatel pro automobilový průmysl, který od roku 2020 funguje uhlíkově neutrálně, dbá nejen na spolehlivost procesů, ale také na co nejmenší stopu CO2. Pro průmyslovou hydrauliku to znamená, že musí být stále inteligentnější a udržitelnější.
Nový agregát pro lisy Panat
Nejnovější modernizační projekt usilující o zvýšení energetické účinnosti se týká šesti lisů ve výrobní lince s krátkým cyklem. Každý lis má pět pohonů Panat (výplň z vodivého skla) a lisuje pod vysokým tlakem (135 bar) keramická pouzdra na zapalovací svíčky. Když bylo nutné v rámci rozšíření výroby o delší svíčky zvýšit délku zdvihu a průtok lisů, využilo oddělení plánování výroby tuto příležitost také k renovaci hydraulické jednotky. Konvenční agregát s velkým hydraulickým akumulátorem nahradilo inteligentním samostatným řešením CytroBox od Bosch Rexroth.
Rychlý upgrade, menší uhlíková stopa
Z obecného hlediska hrají samostatné jednotky typu CytroBox zcela novou ligu: jsou nejen kompaktní a tiché, ale také inteligentní a šetří energii i emise CO2. Protože nevyžadují složitou elektrickou instalaci, další senzory, zvukovou izolaci ani samostatnou olejovou vanu, náročnost instalace je nesrovnatelně nižší než u tradičních řešení. Stačí pouze připojit napájení, hydraulické hadice a řízení. Tento proces probíhá pomocí softwarového průvodce a trvá jen několik minut.
Inteligentní zásobování tlakem pro bezpečnost procesů
CytroBox se v závodě Bosch v Bamberku setkal s příznivým ohlasem, protože se podařilo efektivně dosáhnout cíle procesně spolehlivého a zároveň inteligentního zásobování tlakem na poloviční ploše. Přesně regulovatelná elektrohydraulika významně přispívá k zajištění kvality, protože nabízí precizní tlakový profil s rychlým nárůstem tlaku, a spolehlivě tak zabraňuje překročení tlaku nebo přetížení systému.
Simulace a výpočty
Díky modulární konstrukci Cytro- Boxu lze prostřednictvím volitelných modulů snadno a hospodárně mapovat důležité bezpečnostní funkce, jako je například nouzové zastavení. Integrace do výrobní linky byla rychlá také díky standardizovaným rozhraním. Pozitivem byl rovněž fakt, že CytroBox lze snadno připojit do podnikové sítě, což je základní požadavek moderní výroby. V neposlední řadě poskytl CytroBox s předinstalovanou technologií pro monitorování stavu pevný základ pro neustálé zlepšování procesů a prediktivní údržbu.
O 59 % méně elektrické energie a emisí CO2
CytroBox a jeho konstrukce optimalizovaná pro průtok s pohonem s proměnlivými otáčkami na principu „energie na vyžádání“ snížily spotřebu energie o 59 %. Pro potenciál úspor je mimo jiné zásadní, že přesně nastavitelná regulace průtoku vytváří tlak pouze tehdy, když to lisovací cyklus vyžaduje, zatímco v ostatních případech přechází do energeticky úsporného pohotovostního režimu. Další výhodou inteligentní souhry servomotoru, čerpadla a bloku vyrobeného pomocí 3D tisku pískových jader je to, že CytroBox pracuje tak tiše, že jej pracovníci na lince téměř neslyší, ani když stojí v jeho bezprostřední blízkosti.
Pevný základ pro další hydraulickou modernizaci
Pohonná jednotka z portfolia Connected Hydraulics od společnosti Bosch Rexroth přesvědčila vedení závodu také z hlediska spolehlivosti. Vedoucí skupiny Daniel Link s potěšením prohlásil, že „o CytroBoxu neslyšel od jeho instalace“. Z pohledu vedoucího výroby je tato zpětná vazba pravděpodobně největší možnou pochvalou pro hydraulický agregát a jeho vynálezce. Po pozitivních zkušenostech plánuje závod Bosch brzy modernizovat další linky, a to i kompaktnější jednotkou CytroPac. Partnerství se společností Bosch Rexroth se tak stane dalším stavebním kamenem pro plně síťově propojenou výrobu s nízkými emisemi CO2. /Iva Štraitová, Bosch Rexroth/